10 Սեպտեմբեր 2010 - 13:49 AMT
Սեպտեմբերի 11-ին Դոնի Պետական հանրային գրադարանում (ԴՊՀԳ) կբացվի հայտնի ռոստովյան հայ նկարիչ Քրիստափոր Խաշխայանի ցուցահանդեսը:
«Ցուցահանդեսում կներկայացվեն ավելի քան 20 գեղանկարչական և գրաֆիկական աշխատանքներ: Դրանք թե’ քաղաքային բնանկարներ են («Ստառոչերկասսկ», «Մարտյան երեկոներ», «Ամպեր քաղաքի վերևում» և այլն), թե’ բիբլիական սյուժեներ («Բաբելոնյան խառնաշփոթ»), թե’ փիլիսոփայա-խորհրդանշական ասոցիացիաներ («Ագրեսիայով հագեցած մշակութաբանական երազ»): Կցուցադրվի նաև նկարչի պաստելային շարքը` «Տարվա եղանակներ»,- մանրամասներն է հաղորդել ԴՊՀԳ ներկայացուցիչը: Քրիստափոր Խաշխայանի ստեղծագործությունները գտնվում են Ռոստովի և Ռոստովի մարզի թանգարաններում, Ռուսաստանի և արտերկրի պատկերասրահներում ու մասնավոր հավաքածուներում:

11 сентября в Донской государственной публичной библиотеке (ДГПБ) откроется персональная выставка картин известного ростовского художника армянского происхождения Христофора Хашхаяна.
«На выставке будет представлено более 20 живописных и графических работ. Это и городские пейзажи («Старочеркасск», «Мартовские встречи», «Тучи над городом» и другие), и библейские сюжеты («Вавилонская блудница»), и философско-символические ассоциации («Культурологический сон, обогащенный агрессией»). Экспонируется серия пастелей художника "Времена года"», – сообщил подробности представитель ДГПБ.
Произведения Христофора Хашхаяна находятся в музеях Ростова и Ростовской области, в частных коллекциях и галереях в России и за рубежом.