Հոկտեմբերից Երևանում գործելու է Stage 7 արտիստական ստուդիան, որի հիմնադիրներն են դերասաններ Արտաշես Ալեքսանյանը և Տիգրան Նալչաջյանը: Բացի դերասանական արվեստից, Stage 7-ի ուսանողներն ուսումնասիրելու են հոգեբանություն և արևելյան մարտարվեստ:
«Այս նախաձեռնությամբ մենք ցանկանում ենք աջակցել հայկական կինոարդյունաբերությանը և թատրոնին»,- ասել է Արտաշես Ալեքսանյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանում շատ մարդիկ կան, ովքեր ցանկանում են դերասան դառնալ, բայց ֆինանսական միջոցներ չունեն ուսումնական հաստատությունում սովորելու համար: Ելնելով դրանից` ստուդիայի հիմնադիրները որոշել են նման հնարավորություն տալ երիտասարդներն ավելի մատչելի գներով: Ստուդիայի առավելությունը նաև այն է, որ Stage 7-ի ուսանողները հնարավորություն կունենան պրակտիկան անցկացնել տարբեր թատրոններում և հեռուստաստուդիաներում:
Իր հերթին հոգեբան Կարինե Նալչաջյանն ասաց, որ այսօր Երևանում կրթության պակաս է զգացվում: «Արտիստը տաղանդ ունի, բայց նրա կրթությունն անբավարար է դրա հղկման համար»,- նշել է նա:
Իր հերթին, Ջիտ կուն դո ֆեդերացիայի նախագահ Արտյուշա Գանդոյանն ասել է, որ դերասանի գործունեությունը բարդ արվեստ է, որի համար դերասանները միշտ պետք է լավ ֆիզիկական վիճակում լինեն: «Իհարկե, մենք պետք է պահպանենք հայկական կինոյի ավանդույթները, բայց նաև պետք է շարժվենք եվրոպական ուղղությամբ»,- ասել է նա: Միաժամանակ նա հայտնել է, որ ուսանողները սովորելու են արևելյան մարտարվեստի տարբեր տեսակներ, օրինակ` ջիտ կուն դո, կրեպլինգ, վինգ չուն, շո:

С октября в Ереване будет действовать актерская студия Stage 7. Основателями учебного заведения являются актеры Арташес Алексанян и Тигран Налчаджян. Кроме актерского ремесла, ученики Stage 7 также будут изучать психологию и восточное боевое искусство.
“Данной инициативой мы хотим оказать поддержку армянской киноиндустрии и театру”, – сказал Арташес Алексанян. По его словам, в Армении есть много людей, которые желают стать артистами, но не имеют финансовых возможностей поступать в учебные заведения, где смогли бы обучаться этой профессии. Исходя из этого, основатели студии решили дать подобную возможность молодым людям по более доступным ценам. При этом основатель учебного заведения сказал, что преимуществом студии также является то, что студены Stage 7 будут иметь возможность проходить практику в разных театрах и телестудиях.
В свою очередь психолог Карине Налчаджаян отметила, что сегодня в Ереване наличествует дефицит образования. «У артиста есть талант, но ему не хватает образования для его усовершенствования», – отметила она.
Со своей стороны председатель федерации Джит Кун До Артюша Гандоян сказал, что заметил, что актерская деятельность является довольно трудным ремеслом, для чего актеры всегда должны быть в хорошей физической форме. «Конечно, мы должны сохранить традиции армянского кино, но также должны двигаться в направлении европейского» – сказал он. При этом он сообщил, что студены будут обучаться разным видам восточного боевого искусства, к примеру – джит кун до, ай ки до, креплинг, винг чун, шо.