«Ես օգտագործում եմ շատ դաժան, երբեմն, նույնիսկ, վայրենի թեմաներ: Սակայն ես դեմ եմ, որ ֆիլմը ճնշում գործի հանդիսատեսի վրա: Անիմացիան թեման կտրուկ փոխելու հատկություն ունի, այդ պատճառով էլ վերջին յոթ տարիներին ես երեք անիմացիոն ֆիլմ նկարահանեցի», – ասել է Կանի կինոփառատոնում «Շների կղզի» անիմացիոն ֆիլմի համար Ոսկե արմավենի մրցանակի արժանացած ռեժիսորը` Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերի համաձայն, ReAnimania փառատոնը ոչ միայն հնչեղ անուն ունի, այլև երիտասարդ ռեժիսորներին հնարավորություն կտա փոքրիկ խմբերով ֆիլմեր նկարելու միջոցներ գտնել: «Բացի այդ, փառատոնի ընդամենը տասը տարբեր ֆիլմերը դիտելով, հայերը կարող են պատկերացում կազմել այն մասին, թե ինչ է կատարվում անիմացիայի աշխարհում», – ընդգծել է Սերժ Ավետիքյանը:
Ռեժիսորն ընդգծել է նաև, որ փառատոնը հիանալի առիթ է հանդիպելու տարբեր ստուդիաների լավագույն անիմատորների հետ, որոնք ժամանել են Երևան` ReAnimania փառատոնի կազմակերպիչների հրավերով:
«Ես պետք է նշեմ, որ շատ ուրախ եմ այս տարի Երևանում միջազգային երկու` ReAnimania և «Ոսկե ծիրան» փառատոներին մասնակցելու համար», – ընդգծել է Սերժ Ավետիքյանը:
Սերժ Ավետիքյանի «Շների կղզի» ֆիլմի ցուցադրումն ու քննարկումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 13-ին, «Մոսկվա» կինոթատրոնում:

French Filmmaker Serge Avedikian, the winner of the Best Short Film prize at the 63rd Cannes Film Festival, said that he addresses rather cruel, sometimes even wild themes in his creative work. “But I am against films pressure on audience,” Avedikian told a press conference in Yerevan.
According to him, ReAnimania festival provides young filmmakers with the opportunity to find ways for creation of films in small groups. “Besides, watching only 10 different films of the festival, Armenians will get an idea of what is taking place in the animation world,” the filmmaker said.
Avedikian added that the festival has served as a good reason for meeting with leading animators of various studios, who arrived in Yerevan at the invitation of ReAnimania festival organizers.
“I am happy with the fact that I managed to participate in two international festivals in Yerevan this year – ReAnimania and Golden Apricot,” noted Avedikian.
Moscow cinema will host the screening and discussion of Serge Avedikian’s Barking Island film on September 13.