Սեպտեմբերի 17-ից 26-ը Անթալիայում կկայանա ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային է լինելու: Մրցաշարում Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր կխաղարկվեն:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ծանրամարտի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանն ասել է, որ Եվրոպայի առաջնությունից հետո հավաքականն ուսումնամարզական հավաքներ է անցկացրել Ծաղկաձորում և Աբովյանում, վերջին հավաքը տեղի է ունեցել Գյումրիում: «Փառք Աստծո, մեր աղջիկները վնասվածքներ չունեն և պատրաստ են առաջնությանը: Արդեն սեպտեմբերի 16-ին մենք Անթալիա կմեկնենք»,- ասել է Ներսիսյանը:
Մարզիչը գտնում է, որ իր սաների համար գլխավորը Օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր շահելն է և, իհարկե, որքան հնարավոր է շատ մեդալ նվաճելը:
Հայաստանն աշխարհի առաջնությունում կներկայացնեն ծանրամարտիկներ Էլեն Գրիգորյանը (58 կգ ք/կ), Քրիստինե Պետրոսյանը (63 կգ ք/կ), Եվրոպայի չեմպիոն Մելինե Դալուզյանը (69 կգ ք/կ) և աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (75 կգ ք/կ):
«Գրիգորյանի ու Պետրոսյանի համար աշխարհի առաջնությունն առաջին խոշոր միջազգային մրցաշարն է, և նրանք կաշխատեն լավագույնս դրսևորել իրենց»,- ավելացրել է կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը Պողոս Պողոսյանի ղեկավարությամբ 6 հավաք է անցկացրել Ծաղկաձորում և Աբովյանում` յուրաքանչյուրը 15 օր տևողությամբ: «Մենք Թուրքիա կմեկնենք սեպտեմբերի 20-ին: Ամենակարևորն այն է, որ մեր մարզիկները լավ ֆիզիկական պատրաստվածություն ունեն: Քանի որ առաջնությունը վարկանիշային է, ծանրամարտիկները կջանան ապահովել մասնակցությունը Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերին»,- ասել է Պողոսյանը:
Տղամարդկանց հավաքականի կազմում հանդես են գալիս Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունների արծաթե մեդալակիր Տիգրան Մարտիրոսյանը, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունների արծաթե մեդալակիր Գևորգ Դավթյանը (երկուսն էլ 77 կգ ք/կ), Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոն Տիգրան Մարտիրոսյանն ու Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր Արա Խաչատրյանը (երկուսն էլ 85 կգ ք/կ), Եվրոպայի չեմպիոն Գևորգ Պողոսյանը (94 կգ ք/կ) և Արթուր Բաբայանը (105 կգ ք/կ):

17-26 сентября в Анталье пройдет чемпионат мира по тяжелой атлетике, который будет рейтинговым. На чемпионате будут разыгрываться путевки на лондонские Олимпийские игры.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер женской сборной Армении по тяжелой атлетике Арташес Нерсисян сказал, что после чемпионата Европы сборная провела учебно-тренировочные сборы в Цахкадзоре и в Абовяне, последний сбор прошел в Гюмри. “Слава богу, наши девушки не имеют травм и готовы к чемпионату. Уже 16 сентября мы отправляемся в Анталью”,- сказал Нерсисян.
Тренер считает, что для его подопечных главное завоевать путевки на Олимпийские игры и, конечно, взять как можно много медалей.
Армению на чемпионате мира представят штангистки Элен Григорян (в/к 58), Кристине Петросян (в/к 63), чемпион Европы Мелине Далузян (в/к 69) и серебряный призер чемпионата мира Рипсиме Хуршудян (в/к 75).
“Для Григорян и Петросян чемпионат мира – первый крупный международный турнир и они постараются показать себя”,- добавил главный тренер женской сборной.
А мужская сборная Армении под руководством Погоса Погосяна провела 6 сборов в Цахкадзоре и в Абовяне по 15 дней. “В Турцию мы отправимся 20 сентября. Самое главное, что наши спортсмены находятся в хорошей физической форме. Поскольку чемпионат рейтинговый, штангисты постараются обеспечить участие в лондонских Олимпийских играх”,- сказал Погосян.
В составе мужской сборной выступят бронзовый призер Олимпийских игр, серебряный призер чемпионата мира и чемпион Европы Тигран Мартиросян, бронзовый призер Олимпийских игр, серебряный призер чемпионата мира и чемпион Европы Геворк Давтян (оба в/к 77), бронзовый призер Олимпийских игр, чемпион Европы Тигран Мартиросян и серебряный призер чемпионата Европы Ара Хачатрян ( оба в/к 85), чемпион Европы Геворк Погосян (в/к 94) и Артур Бабаян (в/к 105).