Հայաստանը դարձել է UNICA Համաշխարհային ոչ պրոֆեսիոնալ ֆիլմերի միության անդամ, ինչը թույլ է տալիս նրան մասնակցել UNICA ամենամյա միջազգային փառատոնին: Այդ մասին սեպտեմբերի 16-ին մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ոչ պրոֆեսիոնալ կինոյի ղեկավար Արտաշես Հովհաննիսյանը: Նա նշել է նաև, որ 2011-ի ապրիլ-հունիսին Հայաստանում տեղի կունենա ոչ պրոֆեսիոնալ կինոյի ազգային փառատոն, որի հաղթողները կմեկնեն Լյուքսեմբուրգ UNICA 2011 73-րդ միջազգային ոչ պրոֆեսիոնալ կինոյի փառատոնին մասնակցելու համար:
Ուղևորության և բնակության ծախսերը հոգում են հենց մասնակիցները: Սակայն 25տ-ից երիտասարդ մասնակիցների ծախսերը փառատոնն ընդունող երկրում UNICA կազմակերպչական կոմիտեն վերցնում է իր վրա:

Head of the Armenian Center for Amateur Cinema Artashes Hohvannisyan said that Armenia has become a member of the UNICA (International Union of Non-Professional Cinema), what will allow it to participate in UNICA annual festivals.
Armenia will host National Festival of Amateur Cinema in April-June 2011, the winners of which will participate in the 73rd UNICA international festival in Luxemburg in 2011, Hovhannisyan told a press conference on September 16.
Young amateur filmmakers and students of the Institute of Theater and Cinema are eligible to participate in the National Festival of Non-Professional Cinema.