Սեպտեմբերի 6-ին Օքսֆորդի համալսարանի գիտարշավը սկսեց հետազոտությունների առաջին փուլը աշխարհի ամենահին աստղադիտարան Քարահունջում, որի տարիքը մոտ 7500 տարի է:
«Մենք ցանկանում ենք աշխարհին ներկայացնել այդ եզակի կոթողը և Հայաստանի կառավարության ուշադրությունը հրավիրել Քարահունջի պահպանման առկա խնդիրների վրա»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Օքսֆորդի համալսարանի գիտարշավի ղեկավար, աստղաֆիզիկոս Միհրան Վարդանյանը:
Քարահունջն իր պարամետրերով համապատասխանում է աստղերի ուսումնասիրության համար նախատեսված գիտական կենտրոնին, դրա մասին է վկայում նրա տարածվածությունը արևելքից արևմուտք, քարերի դիրքը և քարերի անցքերի ուղղվածությունը որոշակի աստղադիտական օբյեկտների վրա, պերիսկոպների առկայությունը և այլն: Ըստ Վարդանյանի, իրենց հետազոտությունները հիմնված են հայտնի հայ գիտնական Պարիս Հերունու հետազոտությունների վրա:
«Այս հնագույն աստղադիտարանը տարբերվում է իր նմաններից, եթե համեմատենք այն Անգլիայի Սթոունհենջի ու Ֆրանսիայի Կառնակի հետ: Անցքերի առկայությունը քարերում առանձնացնում է Քարահունջը նման տիպի օբյեկտների շարքում»,-հավելել է գիտարշավի անդամ, աշխարհագրագետ Նիկոլաս Հովարդը:
Գիտնականները նախատեսում են լազերային սկանավորում անցկացնել՝ ստանալու համար Քարահունջի եռաչափ պատկերը: Լազերային սկանավորումը թույլ կտա չափագրել օբյեկտը բարձր ճշգրտությամբ, առավել մանրամասն տեղեկություններ հավաքել օբյեկտի քարտեզագրման համար: Այդ քարտեզի միջոցով հեշտ կլինի որոշել նրա դիրքը աստղերի հանդեպ: Սակայն, դա շատ թանկարժեք միջոցառում է, որի համար հարկավոր է կառավարության թույլտվությունը:
«Երկու ամիս առաջ մենք նամակով դիմել էինք ՀՀ վարչապետին, որտեղ խնդրել էինք կառավարության աջակցությունը, սակայն մինչ օրս պատասխան չենք ստացել: Սակայն, մենք հույսներս չենք կտրում»,-ասել է գիտարշավի ղեկավարը:-«Մենք ցանկանում ենք նաև, որ Քարահունջն ընդգրկվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցուցակում:

6 сентября экспедиция Оксфордского университета начала первый этап исследований в Караундже – древнейшей обсерватории в мире, возраст которой по приблизительным подсчетам более 7500 лет.
“Мы хотим представить миру этот уникальный в своем роде монумент и обратить внимание правительства Армениии на существующие проблемы по охране Караунджа”, – заявил на состоявшейся пресс-конференции руководитель научной экспедиции астрофизик из Оксфордского университета Мигран Варданян.
Караундж по всем параметрам соответствует научному центру, предназначенному для изучения звезд, об этом свидетельствует его протяженность – с востока на запад, расположение камней и направленность отверстий в этих камнях на определенные астрономические объекты, наличие перископов и др. По словам Варданяна, их исследования опираются на исследовательские работы выдающегося армянского ученого Париса Геруни.
«Эта древняя обсерватория отличается от подобных, если сравнивать ее к примеру со Стоунхенджем в Англии или Карнаком во Франции. Наличие отверстий в камнях ставит ее особняком в общем ряде объектов подобного рода», – добавил член экспедиции географ Николас Ховард.
Ученые планируют провести лазерное сканирование для получения трехмерной карты Караунджа. Лазерное сканирование позволит измерить объект с более высокой точностью, собрать более детальную информацию для его картографирования. При помощи этой карты будет легко определить его расположение по отношению к звездам. Однако, это очень дорогое мероприятие и для его проведения требуется разрешение правительства.
“Два месяца назад мы обратились с письмом к премьер-министру Армении, где просим правительство РА оказать содействие нашим исследованиям, однако до сих пор не получили ответа. Но мы не теряем надежды”, – добавил руководитель экспедиции. – “Мы хотим также, чтобы Караундж был внесен в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО”.