Մալաթիայում նոյեմբերի 26-ից դեկտմեբերի 2-ը կայանալիք միջազգային կինոփառատոնի կազմակերպիչները որոշել են, որ փառատոնի հաղթողներին կհանձնվի «Բյուրեղյա ծիրան» մրցանակը, ոչ թե «Ոսկե ծիրան»: Այդ մասին հայտնել է Cihan թուրքական գործակալությունը:
Թուրքական «Միլիեթը» օգոստոսի 20-ի համարում գրել էր, որ Մալաթիայում տեղի կունենա «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը, որին կներակայացվի շուրջ 100 ֆիլմ: Լավագույն ֆիլմի համար մրցանակը 10 հազար եվրո է, լավագույն ռեժիսուրայի, լավագույն կանանց և տղամարդկանց դերի համար՝ 3 հազարական եվրո: Հոդվածի վերջում, ճիշտ է, նշվում էր, որ «Երևանում նույնպես անցկացվում է «Ոսկե ծիրան» փառատոնը:
Այդ առնչությամբ Երևանում 2004թ. ի վեր անցնող «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի կենտրոնը հայտարարել էր, որ ընդհանուր ոչ մի բան չունի թուրքական Մալաթիայում կայանալիք փառատոնի հետ: «Մանրամասն տեղեկություններ ստանալուց հետո, մենք Թուրքիայի դեմ հայցով դիմեցիքն դատարան մեր բրենդն օգտագործելու վերաբերյալ»,-ասվում էր «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի կենտրոնի հայտարարության մեջ:

Organizers of an international film festival to be held in Malatya, Turkey, from November 26 to December 2, decided that the prize to be handed to the winners will be named Crystal Apricot, instead of Golden Apricot planned earlier, Cihan news agency reported.
Milliyet newspaper said in mid August that Golden Apricot festival will feature 100 films, with 10 000 euro for the best film and 3 000 euro for the best director, best actor and best actress respectively. The article mentioned in conclusion that “Golden Apricot festival is also held in Yerevan.”
Meanwhile, the center of Golden Apricot International Film Festival said that GAIFF, hosted by Yerevan annually, has nothing to do with the festival to be held in Malatya.