Պետք է նշել, որ անիմացիայի այնպիսի վարպեպտների հետ, ինչպիսիք են Մաքս Հովարդը, Ֆրենք Գլեդսթոունը, երազում են աշխատել ԱՄՆ և Եվրոպայի շատ անիմատորներ: Այդ դասախոսությունների և սեմինարների համար նրանք պատրաստ են վճարել հսկայական գումարներ:
Հայաստանում 4 երիտասարդներ երջանկություն ունեցան 4 օրերի ընթացքում բացարձակ անվճար աշխատել այդ մարդկանց հետ՝ ապագա ֆիլմի համար լավ պատմություն գտնելու և արժանի կերպով մատուցելու համար:
Փուլ առ փուլ երիտասարդ անիմատորները սովորում էին, թե ինչպես կարելի է պատմություն գտնել ապագա ֆիլմի համար, ինչպես գրել սեղմ սյուժե և վաճառել նոր նախագիծը: Վարպետության դասերի մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց ապագա նախագիծը, հետո, հետևելով մեծանուն անիմատորների խորհուրդներին, անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարեցին ինչպես սցենարում, այնպես էլ իրենց խոսքում և վերջին օրը կրկին ներկայացրին իրենց նախագծերը վերջնական տեսքով:
«Որպեսզի ստիպեք պրոդյուսերին վաճառել նոր նախագիծը, դուք պետք է 2-3 րոպեում ներկայացնեք ապագա ֆիլմի սյուժեն և այնպես գրավեք նրա ուշադրությունը, որ նա ցանկանա իմանալ այդ պատմության շարունակությունը»,- ասաց «Առյուծ արքա», «Ջրահարս», «Սպիրիտ. Տափաստանների ոգին» ֆիլմերի ստեղծման վրա աշխատած պրոդյուսեր Մաքս Հովարդը: Խոսքը պետք է տևի ընդամենը 2-3 րոպե, իսկ անիմատորը պետք է իմանա բոլոր հարցերի պատասխանները, որոնք վերաբերվում են հերոսների պատմության զարգացմանը և հերոսների ճակատագրին, ինչպես նաև նրան, թե ինչ լսարանի համար է նախատեսված ֆիլմը, ինչ երկրների համար և այլն: «Եթե դուք չունեք այդ հարցերից գոնե մեկի պատասխանը, ձեր աշխատանքը դեռ անավարտ է և դուք չպետք է նախագիծը ներկայացնեք պրոդյուսերին: «Դա շատ դժվար է բացատրել» արտահայտությունը պետք է բացառել, քանի որ եթե հեղինակը դժվարանում է բացատրել իր ստեղծագործության այս կամ այն մասը, ապա ունկնդիրն առավել ևս չի կարող դա հասկանալ»,- նշեց Ֆրենք Գլեդսթոունը:
«Պետք է միշտ պատրաստ լինել անսպասելի բաների և անսպասելի բաներ կատարել». ահա մեր կարգախոսներից մեկը և մեր ապագա նախագծի հաջողության գաղտնիքներից մեկը»,- ասացին վարպետները:
Մաքս Հովարդի խոսքերով, հաջողակ ֆիլմի ստեղծման երեք կարևորագույն բաղադրիչներից է իրական աշխարհը, որին, չնայած նրան, որ այն հորինված է, կարելի է հավատալ, լավ պատմությունը և հերոսները, որոնք սիրելու են:
«Երբ դուք ներկայացնում եք ձեր պատմությունը, պետք է դերասան դառնաք, որը դա կարող է այնպես պատմել, որ ունկնդիրը մոռանա աշխարհում ամեն ինչի մասին: Երբեմն պատմությունները բանի պետք չեն, բայց պրոդյուսերին դուր է գալիս, թե ինչպես են դա մատուցում: Այդ պահին կարող է վճռվել ապագա ֆիլմի ճակատագիրը: Շատ կարևոր է նաև պահի ճիշտ ընտրությունը. հնարավոր է` դուք այն պատմեք մեկ բաժակ սուրճի ընթացքում, հնարավոր է ` մեծ լսարանի առաջ: Եթե հաշվի առնեք այդ բոլոր նրբությունները և ճիշտ մոտեցում ընտրեք, դուք կհասնեք հաջողության»,- ընդգծեց Գլեդսթոունը:
Հրաժեշտ տալով ուսանողներին` երկու վարպետները նշեցին, որ երիտասարդները շատ բան սովորեցին այս 4 օրում: Նրանք էլ իրենց հերթին շատ բան սովորեցին ուսանողներից: Վերջում նրանք խորհուրդ տվեցին դիտել դասական ֆիլմեր և կինոթատրոն այցելել հատկապես չսիրած ֆիլմերը դիտելու համար, քանի որ դրանց սխալների վրա կարելի է շատ բան սովորել:
«Սա ձեր ստեղծագործական ուղու վերջը չէ, այլ միայն սկիզբը»,- նշեցին անիմատորները` ուսանողներին մաղթելով հաջողություններ: Սեմինարների մասնակիցներն իրենց հերթին շնորհակալություն հայտնեցին ուսուցիչներին և մեկ մարդու նման նշեցին, որ իրենց կյանքում իսկական հրաշք էր նման վարպետների մոտ նման դպրոց անցնելը:
«Այնուհետև մենք վերցրեցինք կիթառը և երգեցինք «Առյուծ արքա» մուլտֆիլմի երգը»,- կատակեց Հովարդը: Հենց այսպիսի հումորով նրանք կարողացան սովորեցնել ուսանողներին, թե ինչպես կարելի է լավ պատմություն գտնել և արժանի կերպով մատուցել: Իսկ ֆիլմի վրա աշխատելու համար ուսանողներին շատ օգնեցին այլ սեմինարներ և դասախոսություններ անիմացիայի պատմության և ժամանակակից անիմացիոն ֆիլմի ստեղծման մանրամասն գործընթացի մասին աշխարհի տարբեր երկրներում և Հոլիվուդում: Բայց այդ դասախոսությունների մասին պետք է առանձին խոսել:

14 Сентябрь 2010 - 13:44 AMT
Следует отметить, что поработать с такими мастерами анимации, как Макс Ховард, Фрэнк Глэдстоун мечтают многие аниматоры в Европе и США. За эти лекции и семинары они готовы платить огромные деньги.
В Армении же 4 молодых человека, представившие наиболее интересные идеи будущего анимационного фильма, имели счастье в течение 4-х дней совершенно бесплатно поработать с этими людьми над тем, как найти хорошую историю для будущего фильма и достойно представить ее.
Поэтапно, день за днем молодые аниматоры учились, как найти хорошую историю для будущего фильма, как написать сжатый сюжет и представить его продюсерам так, чтобы произвести хорошее впечатление и продать свой проект. Участники мастер-классов представили свой будущий проект, затем, следуя советам великих аниматоров произвели необходимые изменения как в сценарии, так и в своей речи и в последний день вновь представили свои проекты в окончательном виде.
«Чтобы заставить продюсера купить свой проект вы должны за 2-3 минуты представить основной сюжет своего будущего фильма и так «зацепить» внимание продюсера, чтобы он захотел узнать продолжение вашей истории»,- говорит продюсер, работавший над созданием таких фильмов как «Король лев», «Алладин», «Русалочка», «Спирит. Дух прерий», Макс Ховард. Речь – «pitch», как ее называют продюсеры, должна длиться всего 2-3 минуты, и аниматор должен знать ответы абсолютно на все возникающие вопросы, касающиеся как развития истории и судеб героев, так и того, на какую аудиторию рассчитан фильм, для каких стран, его бюджет и др. «Если у вас нет ответа хотя бы на один из этих вопросов, ваша работа над созданием проекта еще не закончена и вы не должны представлять проект продюсеру. Таких фраз, как «это очень трудно объяснить», быть не должно, поскольку если автору трудно объяснить ту или иную часть своего произведения, то слушателю тем более невозможно это понять»,- отметил Фрэнк Глэдстоун.
«Нужно всегда быть готовым к неожиданностям и делать неожиданные вещи» – вот один из наших девизов, и один из секретов успеха будущего проекта»,- говорят мастера.
3 важнейшими компонентами для создания успешного фильма, по словам Макса Ховарда, являются реальный мир, в который, несмотря на то, что он выдуман, можно поверить, хорошая история и герои, которых будут любить. «Когда вы представляете свою историю, вы должны стать актером, рассказывающим ее так, чтобы слушатель забыл обо всем на свете. Порой истории бывают никчемные, но продюсеру нравится то, как их преподносят. Это ваш момент, в который может решиться судьба вашего будущего фильма. И очень важно правильно его выбрать: быть может, вы расскажете свою историю другу за чашкой кофе, а может перед большой аудиторией. Если учесть все эти нюансы и выбрать правильный подход, вы добьетесь успеха,- подчеркнул Фрэнк Глэдстоун и добавил,- не забудьте оставить свои контакты на случай, если ваша история понравится продюсеру, и он захочет связаться с вами».
Прощаясь со своими студентами, оба мастера отметили, что ребята многому научились за эти 4 дня. Но и сами они многому научились у ребят. Напоследок они посоветовали смотреть классические фильмы и ходить в кино, особенно для просмотра нелюбимых фильмов, ведь на их ошибках можно научиться многому.
«Это не конец вашего творческого пути, а только его начало»,- отметили аниматоры, пожелав студентам всяческих успехов и везения. Участники семинаров в свою очередь, выражая слова благодарности своим учителям, в один голос отметили, что истинным везением в их жизни было пройти подобную школу у таких мастеров.
«Затем мы взяли гитару и спели песню из мультфильма «Король лев»,- пошутил Макс Ховард. Именно с таким юмором они могли научить студентов, как найти хорошую историю и достойно ее представить. Для работы же над самим фильмом студентам очень помогли другие семинары и лекции об истории анимации и детальном процессе создания современного анимационного фильма в различных странах мира и в Голливуде. Но об этих лекциях нужно рассказывать отдельно.