Սեպտեմբերի 1-29 Հայաստանում է գտնվում ճապոնական «Սինդեն ռյու Ձյու ձյուցուի» սև գոտի 8-րդ դանի մեծ վարպետ Սիկե-Տակաո Կիտանոն: Վերջինս հայ մարզիկների համար անցկացնում է վարպետության դասեր, և սա արդեն նրա 4-րդ այցն է Հայաստան:
«Ամեն անգամ գալիս եմ Հայաստան և տեսնում, որ մեր մարտարվեստով հետաքրքրվողների թիվն ավելացել է: Կարևորը, որ հայ մարզիկները հասկանում են նաև մարտարվեստի փիլիսոփայությունը, այն է` զարգացնել հոգին ու մարմինը»,- նշել է Սիկե-Տակաո Կիտանոն այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Դաի Նիպպոն Բուտոկու կաի հայկական մասնաճյուղի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռէնսի-Գրիգեր Շեկոյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանում մարզվողների տարիքը տատանվում է հիմնականում 10-55 միջև: «Մեր դահլիճը գտնվում է Շահումյանի շրջանում, և առայժմ պարապում են միայն տղաներ: Քանի որ մեր մարտարվեստը չունի առաջնություններ և միջազգային մրցաշարեր, մենք մասնակցում ենք ցուցադրական փառատոններին և սեմինարներին: Վերջերս ելույթ ունեցանք Ֆրանսիայում, Բելգիայում, Գերմանիայում և Ճապոնիայի կայսերական պալատի Դաի Նիպպոն Բուտոկու կաի մարտարվեստների կենտրոնում»,- ավելացրել է նա:

1-29 сентября в Армении находится черный пояс, мастер восьмого дана по синден рю дзю дзюцу сике-Такао Китано. Это уже четвертый визит сике в Армению, где он проводит мастер-классы для молодых спортсменов.
“Во время каждого визита я чувствую, что число интересующихся нашим боевым видом увеличивается. Очень важно, что армянские спортсмены понимают философию синден рю дзю дзюцу, цель которого развивать душу и тело человека”,- сказал Китано во время встречи с журналистами.
Представитель армянской даи ниппон бутуко ка ренси-Григор Шекоян отметил, что в Армении этим боевым видом занимаются люди от 10 до 55 лет. “Наш единственный спортзал находится в Шаумяне, и пока у нас тренируются только мужчины. Так как по нашему виду не проводятся чемпионаты и международные турниры, мы принимаем участие в показательных фестивалях и семинарах. Недавно у нас были такие встречи во Франции, Германии, Бельгии и в Императорской палате даи ниппон бутуко ка в Японии”,- добавил Шекоян.