ԱՄՆ դեսպանությունը սեպտեմբերի 25-26-ին ներկայացնում է «Վեսթսայդյան պատմություն» ամերիկյան մյուզիքլը Հայաստանում: Ֆիլմը կցուցադրվի Երևանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում սեպտեմբերի 25-ին ժամը 19:00-in և Գյումրու «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում սեպտեմբերի 26-ին ժամը 16:00-ին: Ֆիլմը կընթանա անգլերեն լեզվով` հայերեն ենթագրերով:
Ֆիլմի դեբյուտից անցել է ուղիղ 50 տարի: 1961թ. ֆիլմն արժանացավ կինոակադեմիայի 10 պատվավոր մրցանակների (Օսկարների), այդ թվում և «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում: «Վեսթսայդյան պատմությունը» Շեքսպիրի «Ռոմեո և Ջուլիետ» ստեղծագործության ժամանակակից տարբերակն է, որը սիրո այդ հավերժական պատմությունը փոխադրում է Նյու Յորք քաղաքի ժամանակակից բազմամարդ բնակելի թաղամասեր: «Վեսթսայդյան պատմության» գեղեցիկ գործիքավորումն ու ապշեցնող պարերը վառ ու ցայտուն մարմնավորում են ախոյան հրոսակախմբերի կրքերն ու երկու սիրահարներին, որ հայտնվել են էթնիկ թշնամանքի փոխհրաձգության դաշտում:
«Վեսթսայդյան պատմության» ցուցադրման հովանավորը Ամերիկյան դեսպանությունն է «Արտ-ֆիլմի» հետ համատեղ: «Արտ-ֆիլմը» մասնավոր ընկերություն է, որի գործունեությունն ուղղված է հայկական կինեմատոգրաֆիայի վերածննդին և դասական ֆիլմերի մատուցմանը հանդիսատեսների լայն շրջանակներին: 2002թ.-ից «Արտ-ֆիլմը» օտարերկրյա և տեղական գործընկերների հետ միասին կազմակերպել է բազմաթիվ միջոցառումներ:

24 Сентябрь 2010 - 06:12 AMT
К 50-летию выхода на экраны мира знаменитого фильма WEST SIDE STORY, посольство США в Армении организует юбилейный показ в Ереване и Гюмри. Как сообщили PanARMENIAN.Netd в пресс-службе посольства США в Ереване, 25 сентября фильм будет показан в Ереване в кинотеатре «Москва», а 26 сентября – в кинотеатре «Октябрь» в Гюмри. Фильм будет демонстрироваться с субтитрами на армянском и английском языках.
В 1961 году WEST SIDE STORY получил 10 «Оскаров» во всех номинациях. Основой для фильма стала пьеса Вильяма Шекспира «Ромео и Джульетта», которая была перенесена на улицы Нью-Йорка времени господства банд. Это история любви пуэрториканки Марии и Тони, входящего в банду белых ирландцев. Режиссеры фильма – Джером Роббинс и Роберт Вайс. Авторы мюзикла – композитор Леонард Бернстайн и поэт Стивен Сонхайм. Фильм является 2-м в списке лучших мюзиклов всех времен.