Սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետության անկախության 19-րդ հոբելյանի նշման շրջանակներում Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանի բարձր հովանու ներքո Փարիզի «Սանթրալիենների տանը» տեղի է ունեցել «Հայաստանի լույսը» լուսանկարչական ալբոմի շնորհանդեսը: Միջոցառման կազմակերպիչն էր ֆրանսահայ գործարար Սիրիլ Վասկոլ Կազանջյանը և նրա հիմնադրած «Հայաստանի լույսը» միությունը:
Ֆրանսիացի հայտնի արվեստագետ-լուսանկարիչ Ժան-Միշել Բերցի սև-սպիտակ լուսանկարներում ներկայացված է Հայաստանի ու Արցախի վաղնջական խորհուրդն ու նախաստեղծ գեղեցկությունը, հայոց բնաշխարհի միստիկական լույսն ու խորախորհուրդ զորությունը:
Շնորհանդեսին բացման խոսքով հանդես է եկել միջոցառման կազմակերպիչն ու նախագծի հովանավորը` Սիրիլ Վասկոլ Կազանջյանը: Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմել է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը: Լուսանկարիչ-արվեստագետ Ժան-Միշել Բերցն անդրադարձել է Հայաստանում կատարած եռամյա աշխատանքի ընթացքում իրեն ուղեկցած մտորումներին ու Հայաստանի միստիկական խորհրդի հայտնաբերմանը:
Միջոցառմանը հրավիրված էին և իրենց մասնակցությունը բերեցին Ֆրանսիայի կառավարական շրջանների, Փարիզում հավատարմագրված դիվանագիտական անձնակազմի, քաղաքական, հասարակական, լրատվական, մշակութային, գիտակրթական ոլորտների ներկայացուցիչներ, ֆրանսահայ համայնքային կառույցների անդամներ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

29 Сентябрь 2010 - 13:12 AMT
27 сентября в рамках празднования во Франции 19-й годовщины независимости Армении, в Париже состоялась презентация альбома фотографий “Свет Армении”. Презентация была организована французским бизнесменом армянского происхождения Сирилом Васколем Казанджяном (Cyril Waskoll Kazandjian) и его союзом “Свет Армении” под эгидой посла Армении во Франции.
Черно-белые фотографии известного французского фотографа Жана-Мишеля Берца (Jean-Michem Berts) изображают вековые достопримечательности Армении и Арцаха. Рассказывая о чувствах, сопровождавших его во время трехлетнего пребывания в Армении, автор этих фотографий отметил, что он открыл для себя мистическую силу и символику Армении.
Как отмечает пресс-служба Министерства иностранных дел Армении, с приветственной речью на презентации выступили посол Армении во Франции и сам Сирил Васколь Казанджян. Почетными гостями мероприятия были представители правительства Франции, аккредитованные в Париже дипломаты, общественные и культурные деятели, политики и представители армянской общины Франции.