Կրկնակի օլիմպիական չեմպիոն Հայաստանի շախմատի հավաքականը սեպտեմբերի 29-ին ծանր պայքարում կարողացավ 2,5:1,5 հաշվով հաղթել Լեհաստանի հավաքականին: Միակ հաղթանակը տարավ Գաբրիել Սարգսյանը:
Օլիմպիադայի պաշտոնական կայքէջին տված հարցազրույցում Սարգսյանը խոստովանել է, որ պարտիան Բարտոլոմեյ Մաչեյի հետ շատ ծանր էր ու երկար: «Պարտիայի սկիզբը ինձ համար անհաջող դասավորվեց, սակայն հետո Մաչեյը սխալ թույլ տվեց և իմ խաղը առաջ գնաց: Իսկ վերջում իր դերն ունեցավ նայ ցայտնոտը»,-ասել է հայ շախմատիստը:
Սարգսյանը գտնում է, որ Հայաստան-Լեհաստան հանդիպման վերջնական արդյունքը օրինաչափ չէր, քանի որ Հայաստանի հավաքականը ոչ մի պարտիայում առավելություն չուներ: Միակ անորոշը իր պարտիան էր, թեև նույնիսկ այդ դեպքում իր հակառակորդն առավել լավ շանսեր ուներ:
Իսկ թիմում տիրող մթնոլորտի մասին, գրոսմայստերն ասաց.«Մենք բախումներ չենք ունենում, մենք երբեք չենք հաշվում, թե ով որքան պարտիա է խաղացել սևերով կամ սպիտակներով: Մենք շատ տարիներ է միասին ենք խաղում և լավ գիտենք միմյանց, ինչը ևս շատ կարևոր է: Յուրաքանչյուր տուրում մենք փորձում ենք անել ամեն հնարավորը, սակայն դեռ ամեն ինչ չէ, որ ստացվում է: Հուսով եմ, որ վերջում ավելի ուժեղ կխաղանք: Եթե հաջողվի, կարող ենք նույնիսկ հաղթել մրցաշարում»:

30 Сентябрь 2010 - 06:11 AMT
Двукратный чемпион Всемирной шахматной Олимпиады сборная Армении 29 сентября в тяжелой борьбе смогла со счетом 2,5:1,5 победить сборную Польши, единственную победу в этом противостоянии одержал третий номер сборной Армении – Габриель Саркисян.
Официальному сайту Олимпиады Саркисян признался, что партия против поляка Бартоломея Мачеи была очень трудной и долгой. “Начало партии для меня сложилась неудачно, но потом Мачея ошибся, и игра у меня пошла. Позиция обострилась и у него стали «подвисать» фигуры. А в конце сыграл свою роль цейтнот”,- сказал армянский гроссмейстер.
Саркисян считает, что конечный итог матчей Армения-Польша не закономерен, поскольку по ходу матча у сборной Армении ни в одной партии не было перевеса. Единственной неясной была только его позиция, хотя даже в ней противник имел лучшие шансы.
А об атмосфере в команде шахматист сказал следующее: “У нас не бывает конфликтов, мы никогда не считаем, кто сколько партий сыграл черными или белыми. Мы много лет играем вместе и хорошо знаем друг друга, что тоже важно. Мы в каждом туре пытаемся делать все возможное, но пока не все получается. Надеюсь, что под конец начнем играть сильнее. Если повезет, может, даже выиграем турнир”.