Հոկտեմբերի 5-ին «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնում կկայանա Դենիել Դեքերի «Ես հայ եմ սեփական ընտրությամբ» նոր ձայնասկավառակի շնորհանդեսը, որը բաղկացած է բացառապես հայկական երգերից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում անձամբ հաղորդել է ամերիկացի երգիչը: Նրա խոսքով, Հայաստանի ու հայերի հետ առաջին ծանոթությունը կայացավ երաժիշտ Արա Գևորգյանի միջոցով, և ինքը սիրահարվեց այդ ժողովրդին:
Նա ավելացրել է նաև, որ հոկտեմբերի 9-ին Երևանում կկայանա իր համերգը հայկական էստրադայի աստղեր Լեյլա Սարիբեկյանի, Շուշան Պետրոսյանի, Աննա Խաչատրյանի, Վանուշ Խանամիրյանի ղեկավարած պարային համույթի և այլ արտիստների մասնակցությամբ: Համերգն ու CD-ն իրականացվում են «Բարեկամության կամուրջ» նախագծի շրջանակներում, որի նպատակը հայկական մշակույթի տարածումն է օտարազգի արտիստների միջոցով: Նախագծի գեղարվեստական ղեկավարն Արմեն Ադոնցն է:
Լինելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար ակտիվ պայքարող` Դենիել Դեքերը նշել է, որ երբեք ոչ մի սպառնալիքների չի բախվել ամերիկյան կառավարության կողմից, ինչը չի կարելի ասել թուրքերի մասին: «Սակայն թուրքերի սպառնալիքներն ինձ չեն վախեցնում, և ես շարունակելու եմ իմ գործունեությունը»,- ընդգծել է երգիչը:

Daniel Decker’s “Armenian by Choice” CD will be presented in Naregatsi center of arts on October 5, 2010.
Daniel Decker, a Puerto Rican-American composer, singer and recording artist known for his unique blending of musical influences from around the globe and infusing them into his own works, will also give a concert with Armenian stars – Shushan Petrosyan, Leyla Saribekyan, Anna Khachatryan and others – on October 9.
The CD release and the concert are part of Friendship Bridge project coordinated by Armen Adonts.
The singer’s first acquaintance with Armenia took place when he met musician Ara Gevorgian and “fell in love with the Armenian people”, as he says.
Being a supporter of the Armenian Genocide recognition, Decker said he received numerous threats from Turks but is not going to quit struggling for recognition of this crime against humanity.
“I will continue to struggle for Armenian Genocide recognition despite Turkish threats,” he told a news conference in Yerevan.