«Ոսկե ծիրան» փառատոնն արժանացել է գլխավոր մրցանակի FICTS-ի կողմից` «FICTS PLATE D’HONNER 2010»: FICTS-ը կինոյի, հեռուսատատեսության և սպորտի միջազգային դաշնությունն է, որը միավորում է 103 երկրներ և հանդիսանում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հանձնաժղովի անդամ «Մշակույթի և օլիմպիական կրթության ոլորտում»:
Այս պատվավոր մրցանակը «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոթփառատոնին կհանձնվի 28-րդ «Միլանի միջազգային FICTS փառատոնի» ընթացքում, որը միջազգային միջոցառում է` նվիրված կինոյին, հեռուստատեսությանը և սպորտային մշակույթին: Մրցանակաբաշխության արարողությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 29-ին Պալացցո Ջուլեկոնսուլտիում աշխարհի մի շարք հեռուստատեսությունների և կարևորագույն թերթերի ներկայացուցիչների ներկայությամբ:
«Ժամանակին այս մրցանակին արժանացել են այնպիսի մեծանուն մարդիկ, ինչպիսիք են ռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեն, դերասան Ռոբերտ Ռեդֆորդը, ֆուտբոլիստ Պելեն: Ուստի մեզ համար մեծ պատիվ է մրցանակ ստանալը, որը բարձրացնում է մեր երկրի հեղինակությունը ողջ աշխարհում»,- հաղորդել է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի գլխավոր տնօրեն, ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը:
Փառատոնի նախագահն է պրոֆեսոր Ֆրանկո Ասկանին, և այն միավորում է 103 երկրներ: FICTS-ը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի անդամ է: Այս տարի փառատոնում նախատեսվում է ներկայացնել 103 նախագծեր, անցկացնել 6 հանդիպումներ, 2 ցուցահանդես և հանձնել 30 պարգև տարբեր ոլորտներում:

Golden Apricot International Film Festival (GAIFF) will receive the FICTS (Fédération Internationale Cinéma Télévision Sportifs) PLATE D'HONNEUR 2010 during the 28th Milano International FICTS Fest to be held from October 28 to November 2.
“FICTS Fest is very popular. Its awards are presented to TV, cinema, sports and cultural workers. Martin Scorsese and Robert Redford are among the FICTS prize winners,” GAIFF President Harutyun Khachatryan told reporters in Yerevan.
The FICTS Fest is presided by the Prof. Franco Ascani, joined with 103 Countries) recognized by International Olympic Committee, is articulated in 130 Projections, 6 Meetings, 5 Encounters, 2 Workshops, 2 Exhibitions, 4 Side Events, 2 Press Conferences, 30 Awards and the presence of 230 sports journalist for 6 days in 6 points of projection in the same time with a maxi-screen in the screen of the tube station of Milano.