1 Հոկտեմբեր 2010 - 12:35 AMT
«Դարձ առ գիրք» գրքարվեստի միջազգային փառատոնն առաջին նման միջոցառումն է Հարավային Կովկասի տարածքում, որն անցկացվում է Հայաստանում Գրատպության 500-ամյակին ընդառաջ: Այն ուղղված է Հայաստանում միջմշակութային երկխոսության, փորձի փոխանակման և համագործակցության միջոցով կնպաստի Հայաստանում ժամանակակից գրականության, թարգմանական գործի, գրքի ձևավորման մշակույթի, գրատպության դաշտի զարգացմանը»,- հոկտեմբերի 1-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Խնկո Ապեր» ազգային մանկական գրադարանի տնօրեն Ռուզան Տոնոյանը:
Փառատոնին մասնակցելու հայտ ներկայացրած 25 հրատարակչություններից մեկի` Antares Holding-ի ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանի խոսքով, Հայաստանը շատ է հետ մնում գրատպության միջազգային միտումներից, և երկրում շատ քիչ ջանքեր են գործադրվում ընթերցողին գրավելու համար:
Գրքարվեստի միջազգային փառատոնը տեղի կունենա հոկտեմբերի 1-ից 7-ը: Այն ներառում է մի շարք բազմազան միջոցառումներ, այդ թվում` գրքի բացօթյա տոնավաճառ, որի ժամանակ Հայաստանի հրատարակիչները կներկայացնեն իրենց վերջին տարիների հրատարակությունները, «Հեքիաթի դեսպաններ» խորագրի ներքո ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանները կկարդան իրենց ազգային հեքիաթները, ինչպես նաև «Գրքերի մոլորակ» ցուցահանդես, համաշխարհային արվեստի ֆիլմերի բացօթյա ցուցադրություններ, «Բիթնիկների գրականությունը և պոեզիան 50-ականների Ամերիկայում» խորագրով դասախոսություն, սեմինար-քննարկումներ և այլ միջոցառումներ, որոնց մեծ մասը տեղի կունենա Երևանի Ազատության հրապարակում:
Փառատոնի պաշտոնական բացումը կկայանա հոկտեմբերի 2-ին «Խնկո Ապեր» ազգային մանկական գրադարանում: «Դարձ առ գիրք» գրքարվեստի փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի մշակույթի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի հովանու ներքո:

1 Октябрь 2010 - 12:35 AMT
“Фестиваль “Возвращение к книге” – первое подобное мероприятие на территории Южного Кавказа, проводящееся в преддверии 500-летия книгопечатания в Армении. Он направлен на развитие в Армении современной литературы, культуры перевода, иллюстрации и книгопечатания в целом, при помощи межкультурного диалога и обмена опытом”,- сообщила директор детской библиотеки Хнко-Апера Рузан Тоноян на пресс-конференции 1 октября.
По словам руководителя одного из 25-и издательских домов, подавших заявки на участие в фестивале, издательского дома Antares Holding Армена Мартиросяна, Армения очень отстает от мировых тенденций книгоиздательства, и в стране предпринимается слишком мало усилий по привлечению читателя.
Международный книжный фестиваль пройдет с 1 по 7 октября. Он включает в себя ряд разнообразных мероприятий, в том числе книжную ярмарку, на которой армянские издатели смогут представить свою продукцию, публичные чтения сказок под названием “Послы сказки”, в рамках которой послы различных стран будут читать сказки своих народов, а также, выставку “Планета книг”, показы фильмов, лекции, семинары и другие мероприятия, большинство из которых пройдут на площади Свободы Еревана.
Официальное открытие фестиваля состоится 2 октября в детской библиотеке имени Хнко-Апера. Фестиваль “Возвращение к книге” проходит под патронажем Министерства культуры Армении и мэрии Еревана.