Սոֆոկլեսի, Չեխովի, Սունդուկյանի, Շեքսպիրի, Ստանիսլավսկու, Մոլիերի և Սարոյանի ամենահյատնի արտահայտություններով բացվեց 8-րդ միջազգային թատերական «Հայֆեստ» փառատոնը: Այդպիսով, ցուցադրվեցին փառատոնի նոր պաստառներն ու հնչեց փառատոնի կարգախոսը՝ «Ո՞վ է հաջորդը»:
«Յուրաքանչյուր մարդ 5 զգացողություն ունի, սակայն, ըստ իս, ամենակարևորը շոշափումն է: Մենք հիանում ենք աշխարհի մեծերով, որոնք իրենց հետքն են թողել պատմության մեջ, իսկ դուք պետք է լարեք ձեր բոլոր զգացողությունները, գուշակելու համար, թե ով է հաջորդը»,-ասել է High Fest-ի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը բացման արարողության ժամանակ:
Փառատոնը բացվեց իրանական «Աննատ» ներկայացմամբ: Այն պատմում է պարսիկ կնոջ կենցաղի մասին երեք դերասանուհիների կատարմամաբ: «Սա լավ ներկայացում է, սակայն փառատոնի բացման համար այն այնքան էլ հարմար չէր, քանի որ ներկայացումը փոքր լսարանի համար է նախատեսված: Այնտեղ շատ են փոքր մանրուքները, որոնք հարկավոր է փորք դահլիճում դիտել, ուստի ներկայացումը կցուցադրվի նաև հոկտեմբերի 2-ին Պետական տիկնիկային թատրոնում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է փառատոնի իրանական ծրագրի պատասխանատու Ալբերտ Բեկջանյանը:
Փառատոնը կտևի մինչև հոկտեմբերի 8-ը: Փառատոնի շրջանակներում հանդես կգան Imitating the dog-ը Մեծ Բրիտանիայից, «Լուդեմ» թատրոնը Չեխիայից և The Charlestown Working Theater ԱՄՆ-ից: Փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա նաև Թատրոնների ու իրադարձությունների միջազգային ասոցիացիայի տարեկան խորհրդաժողովը:

1 Октябрь 2010 - 15:54 AMT
Самые известные изречения великих драматургов – Софокла, Чехова, Сундукяна, Шекспира, Станиславского, Мольера и Сарояна открыли 8-й международный театральный фестиваль High Fest 1 октября. Таким образом, были продемонстрированы новая афиша и новый девиз фестиваля: “Кто следующий?”.
“У каждого человека есть 5 чувств: осязание, обоняние, зрение, слух и вкус. На мой взгляд, самым важным из этих органов чувств является осязание, поскольку через него можно изменить мир. Мы восхищаемся великими мира сего, оставившими след в истории, а вы должны напрячь все свои органы чувств, чтобы угадать, кто же следующий”, – отметил президент фестиваля High Fest Артур Гукасян на церемонии открытия.
Фестиваль открыло не представление “Аважик: сделано в Иране” театра Емруз, как было запланировано, а спектакль “Аннат” театра “Гессех”, также из Ирана. Он рассказывает о быте иранской женщины в исполнении трех актрис. “Это хороший спектакль, однако, для открытия фестиваля он не очень удобен, поскольку спектакль рассчитан на маленькую аудиторию. В нем много мелких деталей, которые нужно смотреть в маленьком зале, поэтому спектакль будет показан и 2 октября в Государственном кукольном театре”, – отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net ответственный по иранской программе фестиваля Альберт Бекджанян.
Фестиваль High Fest продлится до 8 октября. В его рамках на армянской сцене выступят такие известные театральные труппы, как Imitating the dog из Великобритании, театр “Лудэм” из Чехии и The Charlestown Working Theater из США. В рамках фестиваля в Ереване также пройдет годовая конференция Международной ассоциации театров и событий.