Հոկտեմբերի 3-ին լրացավ թատրոնի և կինոյի դերասան, Գիննեսի ռեկորդների գրքում գրանցված ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Բորիսի Ջիգարխանյանի 75 տարին: Արմեն Ջիգարխանյանը ծնվել է Երևանում, դպրոցն ավարտելուց հետո` 1953 թվականին մեկնել է Մոսկվա` ԳԻՏԻՍ ընդունվելու: Անհաջող ընդունելությունից հետո Արմենը վերադարձել է Երևան, որտեղ մեկ տարի աշխատել է որպես «Հայֆիլմ»-ի լուսարար` միաժամանակ պատրաստվելով Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի ընդունելությանը: 1954 թվականին նա ընդունվել է այդ ինստիտուտ` ռեժիսոր Վարդան Աճեմյանի` Գ.Սունդուկյանի անվ. թատրոնի ղեկավարի կուրս:
Ջիգարխանյանի դեբյուտը կինոյում տեղի ունեցավ 1960 թվականին «Փլուզում» ֆիլմում` Հակոբի դերում, սակայն նա ճանաչված դարձավ «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի Ֆրունզե Դովլաթյանի «Բարև, ես եմ» դեբյուտային ֆիլմի շնորհիվ, որտեղ Ջիգարխանյանը երիտասարդ տաղանդավոր գիտնականի դեր խաղաց: Մեկ տարի անց կինոնկարը Կաննի փառատոն ուղարկեցին` ներկայացնելու խորհրդային կինոն: Իսկ 1967 թվականին Անատոլի Էֆրոսի հրավերով Արմեն Ջիգարխանյանը ժամանեց Լենինյան Կոմսոմոլի անվ. Մոսկովյան Թատրոն: Այնուհետև նա համաձայնեց Վլ.Մայակովսկու անվ. թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ա.Ա.Գոնչարովի առաջարկին և 1969 թվականին միացավ թատրոնի դերասանական կազմին և այնտեղ աշխատեց մինչև 1996 թվականը:
60-ական թվականների վերջից Արմեն Ջիգարխանյանը սկսեց շատ նկարահանվել կինոյում, և նրա գրեթե յուրաքանչյուր աշխատանք իրադարձություն էր դառնում: «Անորսալիների նոր արկածները» և «Ռուսական կայսրության թագը կամ կրկին անորսալիները» հայտնի կինոնկարներում նա խաղաց սպիտակ գվարդիական կապիտան Օվեչկինի դերը: «Արտակարգ կոմիսար» պատմա-հեղափոխական ֆիլմում նա ստանձնեց կոմիսար Պյոտր Կոբոզևի, «Երբ գալիս է սեպտեմբերը» լիրիկական պատմությունում` անբուժելի հիվանդ թոշակառու Լևոն Պողոսյանի դերերը: Ջիգարխանյանը ռուսական դերասաններից առաջինն էր, ով Գիննեսի Ռեկորդների գրքում գրանցվեց խաղացած դերերի քանակով. նրա հաշվին ավելի քան երեք հարյուր կինեմատոգրաֆիկական աշխատանք կա: Հարուստ դերասանական պաշարի համար Վալենտին Գաֆտն իր գործընկերոջը հայտնի դարձած էպիգրամ է նվիրել. «Երկրի վրա շատ ավելի քիչ են հայերը, քան Ջիգարխանյանի մասնակցությամբ ֆիլմերը»:
Արամ Խաչատրյանը, մեկնաբանելով իր ընկերոջ ժողովրդականությունը, ասել է. «Հարդուկը միացնում ես, այնտեղ էլ է Ջիգարխանյանը»:

3 Октябрь 2010 - 09:48 AMT
3 октября актеру театра и кино, режиссеру, народному артисту СССР, занесенному в Книгу рекордов Гиннесса, Армену Борисовичу Джигарханяну исполнилось 75 лет.
Армен Джигарханян родился в Ереване, после окончания школы в 1953 году Джигарханян поехал в Москву поступать в ГИТИС. После неудавшегося поступления Армен уехал в родной Ереван, где проработал год осветителем на киностудии "Арменфильм", одновременно готовясь к поступлению в Ереванский театрально-художественный институт, в который и поступил в 1954 году, на курс к знаменитому режиссеру Вартану Аджемяну, руководителю театра им. Г. Сундукяна.
В кино Джигарханян дебютировал в 1960 году в роли Акопа в фильме "Обвал", но известность ему принес дебютный фильм режиссера Фрунзе Довлатяна "Здравствуй, это я!" киностудии "Арменфильм", где Джигарханян сыграл молодого талантливого ученого. Картину через год отправили представлять советское кино в Каннах. А в 1967 году по приглашению Анатолия Эфроса Армен Борисович приехал в Московский Театр им. Ленинского Комсомола. Потом он согласился на предложение художественного руководителя Театра им. Вл. Маяковского А. А. Гончарова и в 1969 вступил в труппу театра, где проработал до 1996.
С конца 60-х Армен Джигарханян начинает много сниматься в кино, и почти каждая из его работ становилась событием. В знаменитых лентах "Новые приключения неуловимых" и "Корона Российской империи, или снова неуловимые" он сыграл белогвардейского капитана Овечкина. В историко-революционном фильме "Чрезвычайный комиссар" – комиссара Петра Кобозева, в лирической киноповести "Когда наступает сентябрь" – неизлечимо больного пенсионера Левона Погосяна. Джигарханян стал первым из российских актеров, который вошел в Книгу рекордов Гиннесса по количеству сыгранных ролей: в его банке более трехсот кинематографических работ. За богатый актерский багаж Валентин Гафт посвятил своему коллеге ставшую знаменитой эпиграмму: «Гораздо меньше на земле армян, чем фильмов, где сыграл Джигарханян».
Арам Ильич Хачатурян, комментируя популярность своего друга, произнес такую фразу: "Утюг включишь – и там Джигарханян".
В конце 1990-х годов Армен Борисович решил создать из своих учеников в ВГИКе театр. Так появился Московский драматический театр под руководством Армена Джигарханяна.