4 Հոկտեմբեր 2010 - 16:46 AMT
Տիգրան Սարգսյանը Եղեգնաձորում մասնակցել է Մոմիկի 750-ամյակի և բերքի տոնին նվիրված տոնակատարություններին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 3-ին Վայոց Ձորի մարզում էր, որտեղ տեղի են ունեցել հայկական վերածննդի ժամակաշրջանի հայ մանրանկարիչ, քանդակագործ ու ճարտարապետ Մոմիկի 750-ամյակին նվիրված տոնակատարությունները։ Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, Օրբելյան իշխանական տան եկեղեցանիստ Նորավանքի վանքային համալիրի տարածքում տեղի է ունեցել Մոմիկի թանգարանի բացման արարողությունը, որտեղ կառավարության ղեկավարը շնորհավորել է ներկաներին թանգարանի բացման առթիվ։
Թանգարանի ցուցադրությանը ծանոթանալաց հետո կայացել է Մոմիկի 750-ամյակին նվիրված պետական հանձնաժողովի հոբելյանական նիստը, որը վարել է Տիգրան Սարգսյանը։ ՀՀ վարչապետին զեկուցվել է կառավարական հանձնաժողովի կողմից նախատեսված ծրագրի կատարման ընթացքի և հետագա անելիքների մասին։ «Մենք արձանագրում ենք, որ բոլոր այն միջոցառումները, որ հանձնաժողովը հաստատել էր, ի կատար են ածվել, և որոշ միջոցառումներ էլ ընթացքում են։ Մեր քաղաքացիներին զանգվածային լրատվության միջոցներով փորձել ենք ներկայացնել Մոմիկի ժառանգությունը։ Իրականացված միջոցառումները` թե՛ երիտասարդների այցելությունները, թե՛ մրցույթները, թե՛ կրթաթոշակի սահմանումը, այդ մասին են վկայում»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը` ամփոփելով հոբելյանական նիստը:
Վարչապետը Եղեգնաձոր քաղաքում մասնակցել է Մոմիկի 750-ամյակին նվիրված բացօթյա համերգային ծրագրին։ Մոմիկի 750-ամյակի տոնակատարություններին զուգահեռ Վայոց Ձորում տեղի է ունեցել նաև բերքի տոն, որը Եղեգնաձորում նշվում է 1965 թվականից ի վեր։ Այս առիթով ևս կառավարության ղեկավարը շնորհավորել է մարզի բնակիչներին և նշել, որ նման տոնակատարություններն այլևս պետք է ավանդական դարձնել։ Այնուհետև 8 վայոցձորեցիներ Մոմիկի ծննդյան 750-ամյակի միջոցառումներին ակտիվ մասնակցելու և Վայոց Ձորի մշակութային կյանքի զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար արժանացել են վարչապետի խրախուսանքներին։
Բերքի տոնի առթիվ կազմակերպված ցուցահանդեսում շրջելուց հետո Տիգրան Սարգսյանը հարակից ճեմուղում ծառ է տնկել և այցելել Մոմիկի հուշարձան։
Վարչապետի հաջորդ կանգառը 1968 թվականին կառուցված և 1998 թվականին վերանորոգված Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարանն էր, որտեղ հյուրերին ծանոթացրեցին շրջանում հնագիտական պեղումների գտածոներին։ Մոմիկի ծննդյան տոնակատարություններին նվիրված ծրագրի շրջանակներում պետք է իրականացվի նաև թանգարանի ջեռուցումը։
Տիգրան Սարգսյանն այցելել է «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան (սբ. Հակոբ եկեղեցի, XIII-XIVդդ.), որտեղ ունկնդրել է երիտասարդ կատարողների կողմից ներկայացվող հայ դասական երաժշտության կատարումներ և գրառում է թողել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։

4 Октябрь 2010 - 16:46 AMT
Премьер-министр РА Тигран Саркисян принял участие в празднествах, посвященных 750-летию армянского миниатюриста, скульптора и архитектора периода армянского возрождения Момика, прошедших 3 октября в Вайоц Дзорской области Армении. На территории монастырского комплекса Нораванк – бывшей усыпальницы княжеского дома Орбелянов, состоялась церемония открытия музея Момика. Глава Правительства поздравил собравшихся с открытием музея. Ему последовало юбилейное заседание государственной комиссии во главе с ее председателем Тиграном Саркисяном, посвященное 750-летию Момика.
“Мы констатируем, что все те мероприятия, которые утвердила комиссия, осуществлены, некоторые мероприятия находятся в процессе реализации. Посредством СМИ мы попытались представить нашим гражданам наследие Момика. Об этом свидетельствуют осуществленные мероприятия: посещения молодежи, конкурсы, а также учреждение стипендии”,- отметил Тигран Саркисян, подводя итоги юбилейного заседания.
Премьер-министр также присутствовал на концерте на открытом воздухе, посвященном 750-летию Момика в городе Ехегнадзор. Параллельно с празднествами, посвященными 750-летию Момика, в Вайоц Дзоре состоялся и праздник урожая, который отмечается в Ехегнадзоре с 1965 года. Глава Правительства поздравил жителей области и по этому случаю, отметив, что такие празднества нужно сделать традиционными.
После посещения выставки, посвященной празднику урожая, Тигран Саркисян на прилегающей аллее посадил дерево и посетил памятник Момику. Затем он посетил построенный в 1968 году и отремонтированного в 1998 году Ехегнадзорский краеведческий музей, где гостей ознакомили с находками проведенных в области археологических раскопок. В рамках программы мероприятий, посвященных юбилею Момика, должно быть также обеспечено отопление музея.
Как отмйечает пресс-служба правительства РА, Тигран Саркисян посетил также культурно-исторический музей-заповедник «Гладзорский университет» (церковь Св. Акопа, XIII-XIV вв.), где послушал исполненные молодыми исполнителями произведения армянской классической музыки и сделал запись в книге почетных гостей.