Նոյեմբերի 27-ին Հելսինկիում տեղի կունենա Super Six Boxing World Classic մրցաշարի խմբային փուլի երեք մենամարտերից մեկը, որտեղ ռինգ դուրս կգան միջին քաշային կարգում աշխարհի նախկին չեմպիոն Արթուր Աբրահամը և երկրորդ միջին քաշային կարգում WBC տիտղոսակիր Կառլ Ֆրոչը:
«Ֆրոչը պնդում է, թե խնդիրներ ունի մեջքի հետ կապված, սակայն, կարծում եմ, նրա խնդիրները գլխի հետ են կապված: Դատելով նրա արտառոց հայտարարություններից, նա զրկվել է բանականությունից: Սակայն, ես ուրախ կլինեմ նրան իրականություն վերադարձնել»,-ասել է Աբրահամը:
Ֆրոչն իր հերթին խոստացել է նոկաուտի ենթարկել Աբրահամին: «Աբրահամը հնարավորություն կունենա զմայլվել հյուսիսափայլով՝ Ֆինլանդիայի ռինգում պառկած»,-ասել է Ֆրոչը:

Arthur Abraham has promised to bring Carl Froch back to reality.
The Nottingham fighter has been on a rampage with his recent comments, attacked Abraham at every time. Abraham thinks he's lost his mind with the pressure of their third stage bout in the Super Six Boxing Classic, but "King" Arthur is more than willing to bring Froch back down to reality when they step in the ring on November 27 in Helsinki.
"He claimed to have problems with his back," Abraham told The Mirror. "I think he has even bigger problems with his head. Judging from his dubious comments, it looks as if he has lost his senses. But I will be more than happy to put him back to reality. I look forward to fighting in Helsinki and will promise fight fans an explosive evening."
Froch on his end has promised to knock Abraham out, which is going to be easier said than done.
"Against Taylor and Kessler I've proved I'm the road warrior – whereas when Abraham is out of the home comfort zone, he gets exposed! He'll be able to see the Northern Lights from the canvas when I've finished with him in Finland," Froch said, boxingscene.com reported.