«Ձեր ավանդը հայ մշակույթի ոլորտում հսկայական է, ընդ որում ոչ միայն կինոյում ու անիմացիայում: Ես ցնցված էի թատերական նկարիչների ձեր ցուցահանդեսով: Դուք վերածնում եք գրեթե մոռացված արվեստն ու փոխանցում եք այն երիտասարդներին»,-ասել է ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի բաժնի վարիչ Սոնա Հարությունյանը՝ նախարարության ոսկե մեդալրը հանձնելով ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, բեմադրիչ ռեժիսոր, անիմատոր Ստեփան Անդրանիկյանին:
ReAnimania միջազգային անիմացիոն փառատոնի ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հարպարակվեց «Լավագույն դեբյուտ» անվանակարգում փառատոնի հաղթողի անունը: Դա երիտասարդ անիմատոր Մերի Կյուրեղյանն է, որն արժանացավ այդ պարգևին «Արևն ու խավարասերը» ֆիլմի համար: «Մերին դրամական պարգև չի ստանա, սակայն ՀՀ ազգային կինոկենտրոնի, փառատոնի ղեկավարության և մշակույթի նախարարության համատեղ ֆինանսավորմամբ նա ֆիլմ կնկարահանի, որը, հուսով եմ, մենք կտեսնենք արդեն 2011թ.»,-նշել է փառատոնի նախագահ Վրեժ Քասունին: Փառատոնի ղեկավարները հայտարարել են նաև, որ «Տաղանդների որս» անվանակարգում հաղթել են Դավիթ Աշոտյանը. Զաքար Դեմիրճյանը ու Լիլիթ Շահմուրադյանը, որոնք 9-ամսյա դասընթացների կմասնակցեն KASSart Studio-ում: Իսկ Լիլիթ Ծատուրյանը Հայաստանը կներկայացնի Ֆրանսիայի Gobelins անիմացիայի համալսարանի ամառային դպրոցում:
Քասունին հավելել է նաև, որ ReAnimania 2011-ի ծրագրի 80 տոկոսն արդեն պատրաստ է և արդեն կա հյուրերի հետ նախնական պայմանավորվածություն: «Նրանցից մեկը կլինի ռեժիսոր անիմատոր Հարրի Բարդինը, որն այստեղ կնշի իր 70-ամյակը: Նա Հայաստանում կցուցադրի իր նոր ֆիլմը, որը նույնիսկ ՌԴ-ում դեռ չի ցուցադրվել»,-ասել է Քասունին:

5 Октябрь 2010 - 12:36 AMT
“Программа фестиваля ReAnimania-2011 уже готова на 80%, и достигнута предварительная договоренность об участии в фестивале именитых гостей”, – сообщил президент фестиваля ReAnimania Вреж Касуни на пресс-конференции 5 октября. По его словам, если ничего не изменится, то одним из почетных гостей фестиваля станет известный российский режиссер-аниматор Гарри Бардин, который встретит свое 70-летие в Ереване. “Здесь же он покажет свой новый фильм, премьеры которого пока не было даже в России”, – подчеркнул Вреж Касуни, добавив, что он лично разговаривал с режиссером, который позвонил организаторам фестиваля после того, как они отправили ему официальное приглашение.
По словам Касуни, организаторы фестиваля решили также приглашать почетных гостей фестиваля принять участие в нем в следующем году уже в качестве членов жюри.
“Министерство культуры приветствует участие в фестивале ReAnimania российских аниматоров, поскольку мы знаем, что в этой стране есть хорошие традиции анимации и мастера. Я знаю также, что в этом году некоторые из именитых российских аниматоров изъявляли желание участвовать в фестивале, но не смогли приехать из-за участия в других фестивалях”, – отметила руководитель отдела современного искусства Министерсва культуры Армении Сона Арутюнян.