Հոկտեմբերի 8-ին և 9-ին High Fest միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակներում Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում (ՊՀԹ) տեղի կունենա մեծահասակների համար Imitating the dog թատերախմբի Hotel Methuselah ներկայացումը
«Ինձ շատ հաճելի է, որ Հայաստանում Բրիտանական խորհուրդը շարունակում է համագործակցել High Fest-ի հետ և այս տարի նա աջակցել է փորձարարական թատրոնի տիպիկ ներկայացուցիչների` Imitating the dog-ի մասնակցությանը»,- հոկտեմբերի 7-ին մամլո ասուլիսում է փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը:
«Մեզ շատ հաճելի է գտնվել Հայաստանում: Ցավոք սրտի, մենք շատ ուշ ենք եկել և հիմա պետք է դիտենք հնարավորինս շատ հայկական ներկայացումներ և ծանոթանանք High Fest-ի գործունեության հետ»,- ասել է թատերախմբի դերասանուհի Մորվեն Մակբեթը:

On October 8-9, 2010 Yerevan State Youth Theatre will host the Hotel Methuselah performance by the UK Imitating the Dog Theatre Company within the framework of the High Fest Festival.
Hotel Methuselah is a contemporary ghost story that explores our fears around mortality, sexuality and the terrifying sense of responsibility that comes with having children. In a stunning homage to post-war British cinema and the French new wave, imitating the dog create a unique and disturbingly immersive experience for the audience. Telling the story of night porter Harry’s search to uncover the forgotten truth of his past, Hotel Methuselah is a searing tale of the destructive power of love and the hell of personal disintegration. Fusing spectacular live action and video projection, this is stylish, cutting edge visual performance that places narrative, emotion and wit at its core.