Հոկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի գործկոմի արտահերթ նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը և Ձյուդոյի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Մարիուս Վիզերը: Նիստում քննարկվել են բողոքները ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանի դեմ:
Ըստ Վիզերի, ֆեդերացիայի նպատակն է ձյուդոյի տարածումը աշխարհում: «Մենք քննարկել ենք բոլոր բողոքները, և պարզել ենք, որ Ալեքսան Ավետիսյանը ֆրանսիական Noris ընկերության ներկայացուցիչն է և զբաղվում է մարզական հանդերձանքի վաճառքով, ինչը հակասում է միջազգային ֆեդերացիայի կանոններին»,-ասել է Վիզերը:
Գագիկ Ծառուկյանը շնորհակալություն է հայտնել Վիզերին Հայաստան ժամանելու և իրավիճակը պարզելուն նպաստելու համար: «Մենք երեկ քննարկեցինք բոլոր խնդիրները և որոշեցինք, որ Միջազգային ֆեդերացիայից մասնագետ կժամանի, որը վարպետության դասեր կանցկացնի մարզիչների, ձյուդոիստների ու մրցավարների համար և կօգնի շտկել իրավիճակը ֆեդերացիայում»,-ասել է Ծառուկյանը:
Գագիկ Ծառուկյանի որոշմամբ, ֆեդերացիայի ղեկավարի պարտականությունները մինչև նոր նախագահի ընտրությունը կկատարի ՀՀ բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ և ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը:

President of the Armenian National Olympic Committee Gagik Tsarukyan and President of the International Judo Federation Marius Vizer took part in a meeting of the Armenian Judo Federation executive committee to consider complaints against former Federation President Aleksan Avetisyan.
“We have examined all complaints, some of which proved groundless, and found out that Aleksan Avetisyan is a representative of a French sports company and is engaged in sale of sports goods, what conflicts with the IJF rules prohibiting federation presidents from doing business,” Vizer said.
By decision of ANOC President, Secretary General of the ANOC and President of the Basketball Federation Hrachya Rostomyan will head the Judo Federation President until a new President is elected.
Meanwhile, Aleksan Avetisyan was appointed as Vice President of the Armenian National Olympic Committee.