Հոկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի գործկոմի արտահերթ նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը և Ձյուդոյի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Մարիուս Վիզերը: Նիստում քննարկվել են բողոքները ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանի դեմ:
Ըստ Վիզերի, ֆեդերացիայի նպատակն է ձյուդոյի տարածումը աշխարհում: «Մենք քննարկել ենք բոլոր բողոքները, և պարզել ենք, որ Ալեքսան Ավետիսյանը ֆրանսիական Noris ընկերության ներկայացուցիչն է և զբաղվում է մարզական հանդերձանքի վաճառքով, ինչը հակասում է միջազգային ֆեդերացիայի կանոններին»,-ասել է Վիզերը:
Գագիկ Ծառուկյանը շնորհակալություն է հայտնել Վիզերին Հայաստան ժամանելու և իրավիճակը պարզելուն նպաստելու համար: «Մենք երեկ քննարկեցինք բոլոր խնդիրները և որոշեցինք, որ Միջազգային ֆեդերացիայից մասնագետ կժամանի, որը վարպետության դասեր կանցկացնի մարզիչների, ձյուդոիստների ու մրցավարների համար և կօգնի շտկել իրավիճակը ֆեդերացիայում»,-ասել է Ծառուկյանը:
Գագիկ Ծառուկյանի որոշմամբ, ֆեդերացիայի ղեկավարի պարտականությունները մինչև նոր նախագահի ընտրությունը կկատարի ՀՀ բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ և ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը:

8 октября состоялось досрочное заседание исполкома Федерации дзюдо Армении, в котором принимали участие президент армянского национального Олимпийского комитета Гагик Царукян и президент международной Федерации дзюдо Мариус Визер. На заседании были обсуждены жалобы членов Федерации дзюдо Армении против бывшего президента Федерации Алексана Аветисяна.
По словам Визера, цель международной Федерации – распространять дзюдо во всем мире, в том числе и в Армении. “Мы обсудили все жалобы, некоторые из которых беспочвенны, но мы выяснили, что Алексан Аветисян является представителем французской спортивной компании “Noris” и занимался продажей спортивного инвентаря. Это противоречит правилам Международной федерации, так как все президенты национальных федераций не имеют права заниматься подобной деятельностью”,- сказал Визер.
Гагик Царукян поблагодарил Визера, что он приехал в Армению и помогает разъяснить возникшую ситуацию. “Мы вчера обсудили все проблемы и решили, что из международной Федерации приедет специалист, который будет работать в Федерации и проведет мастер-классы для тренеров, дзюдоистов и арбитров и поможет исправить ситуацию в Федерации”,- сказал Царукян.
По решению Царукяна, обязанности главы Федерации до выборов нового президента будет исполнять руководитель Федерации Баскетбола Армении и генеральный секретарь АНОК Грачья Ростомян.