Սերբ ռեժիսոր Էմիր Կուստուրիցան ի նշան բողոքի լքել է Անթալիայում «Ոսկե նարինջ» 47-րդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրին, հաղորդում է World Bulletin-ը:
Ռեժիսորի դեմարշի պատճառը մի քանի հասարակական կազմակերպությունների հայտարարություններն էին: Կազմակերպիչները դատապարտել են Կուստուրիցային այն պատճառով, որ նա «պաշտպանել էր Բոսնիայում մահմեդականների ցեղասպանությունը սերբերի կողմից»: Մեկնաբանելով մեղադրանքը` Կուստուրիցան հայտարարել է, որ ստեղծված իրավիճակն արվեստի համար տեղ չի թողնում և հրաժարվել է ժյուրիի անդամ լինելուց:
«Բոլորը հիանալի գիտեն, որ ես հակաիմպերիալիստ եմ և հենց այդ գաղափարի վրա եմ կառուցել ողջ կյանքս և գործունեությունս: Նման մեղադրանքներն իմ հասցեին ոչ մի իմաստ չունեն: Ես պայքարել եմ հանուն միասնական Հարավսլավիայի, և իմ մոտեցումները պետք է դիտարկվեն հենց այդ տեսակետից»,- հայտարարել է ռեժիսորը:

Сербский режиссер Эмир Кустурица в знак протеста покинул жюри 47-го Международного кинофестиваля "Золотой апельсин" а Анталье. Об этом сообщают World Bulletin.
Причиной демарша режиссера были заявление представителей нескольких общественных организаций. Организаторы осудили приглашение в состав жюри Кустурицы по той причине, что режиссер "поддерживал геноцид мусульман со стороны сербов в Боснии". Комментируя обвинение Кустурица заявил, что существующая ситуация не оставляет места для искусства и отказался от членства жюри.
"Все прекрасно знают, что я являются антиимпериалистом и именно на этой идее построил я всю свою жизнь и деятельность. Подобные атаки в мой адрес не имеют никакого смысла. Я боролся за единую Югославию и мои подходы должны быть рассмотрены именно в этом контексте", -заявил режиссер.