Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Տյուրկը Հայաստանի Նկարիչների միությունում բացված լուսանկարչական ցուցահանդես են այցելել, որը նվիրված է Սլովենիայի XX դարի ճարտարապետությանը: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Լուկաս Սկանսին նախագահներին մոտ 80 աշխատանքներ է ներկայացրել` նշելով, որ ցուցահանդեսը հիմնականում նվիրված է երեք դարաշրջանների, որոնցից առաջինը վերաբերում է Սլովենիայի ճարտարապետությանը Առաջին և Երկրորդ աշխարհամարտերի միջակայքում (1918-1940թթ.): Երկրորդ դարաշրջանը ներկայացնում է սոցիալիստական Հարավսլավիայի ճարտարապետությունը (1945-1991թթ.), իսկ երրորդը` անկախ Սլովենիայի ճարտարապետությունը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Լուկաս Սկանսին, Սլովենիան 2 միլիոն բնակչությամբ փոքր երկիր է: «Սակայն այն մեծ մշակութային ժառանգություն ունի, և շատ կարևոր է ցույց տալ այդ ժառանգությունն աշխարհի զանազան երկրներում»,- ասել է ցուցահանդեսի կազմակերպիչը: Նա ավելացրել է նաև, որ այդ ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել Իտալիայում, Ավստրիայում և Ֆրանսիայում:
Լուկաս Սկանսին Հայաստանի նախագահին նվիրել է ցուցահանդեսի կատալոգը, իսկ Հայաստանի Նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը Սլովենիայի նախագահին է հանձնել Նկարիչների միության և սեփական աշխատանքների կատալոգները:

11 Октябрь 2010 - 14:06 AMT
Президент Армении Серж Саргсян и президент Словении Данило Тюрк посетили открывшуюся в Союзе художников Армении фотовыставку, посвященную архитектуре Словении XX века. Организатор выставки Лукас Сканси представил президентам около 80 работ, отметив, что выставка в основном посвящена трем эпохам, первая из которых относится к архитектуре Словении периода между Первой и Второй мировыми войнами (1918-1940 гг.), вторая эпоха представляет архитектуру социалистической Югославии (1945-1991), а третья – архитектура независимой Словении.
Как отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Лукас Сканси, Словения маленькая страна с двухмиллионным населением. «Однако она обладает большим культурным наследием и очень важно показать это наследие в различных странах мира», – сказал организатор выставки. Он добавил также, что эта выставка прошла в Италии, Австрии и Франции.
Лукас Сканси подарил президенту Армении каталог работ выставки, а председатель Союза художников Армении Карен Агамян передал словенскому президенту каталог Союза художников и своих личных работ.