Հոկտեմբերի 11-ին EURO-2012-ի ընտրական մրցաշարից առաջ Անդորրայի հավաքականի մարզիչ Կոլդո Ալվարեսը և թիմի ավագ Օսկար Սոնեհեն հանդիպել են լրագրողների հետ:
Ալվարեսի խոսքերով, Հայաստանի հավաքականը վերջին ժամանակներն ավելի վստահ է խաղում և վտանգավոր է մրցակցի համար: «Խաղը հեշտ չի լինի, քանի որ Հայաստանի հավաքականը կփորձի հաղթել, բայց մենք պետք է փորձենք խանգարել Հայաստանի հավաքականին նվաճել 3 միավոր»,- ասել է Կոլդո Ալվարեսը:
Հայաստանի և Անդորայի հավաքականներն անցկացրել են 6 հանդիպում, որոնցից 5-ում Հայաստանի հավաքականը հաղթանակ է տարել, իսկ 2007-ի ընկերական հանդիպումն ավարտվել է 0:0 հաշվով:

On October 11, coach of Andorra’s team Koldo Alvarez and its captain Oscar Sonejee met with journalists on the eve of an UEFA Euro-2012 qualifier with the Armenian team.
According to Alvarez, Armenia has started playing more confidently and it is dangerous for any rival. “It will not be an easy match, as Armenia will try to celebrate victory and gain the first place in the group, but we should prevent it from doing so,” he said.
The teams of Armenia and Andorra rivaled six times, with Armenia winning in five matches. One match ended in a draw. Captain of Andorra’s team Oscar Sonejee thinks that Armenia has recorded a progress in football, with good footballers playing in the team.