Բուխարեստի Ճարտարապետության IX բիենալեում, որի արդյունքներն ամփոփվեցին 2010թ. հոկտեմբերի 12-ին, «Ինտերիերի ճարտարապետություն, բեմական ձևավորում և առարկաների դիզայն» անվանակարգում առաջին մրցանակի արժանացավ SKBD ստուդիան, որն իրականացրել է Տրանսիլվանիայի Հայոց թանգարանի հավաքածուի ցուցադրությունը (հեղինակներ` Աթիլլա Կիմ, Տիբերիու Բուկշա, Ադրիանա Դիակոնու, Էլենա Ստոյան, Ռուքսանդրա Բերինդե և Անա Բոտեզատու):
Մրցույթն ընդգրկում էր վեց անվանակարգեր` 1000 քմ ավելի ճարտարապետություն, 1000 քմ պակաս ճարտարապետություն, ուրբանիզմ և քաղաքային տարածքների ձևավորում, Ինտերիերի ճարտարապետություն, բեմական ձևավորում և առարկաների դիզայն, հուշարձանների վերականգնում և շենքերի վերակենդանացում, ճարտարապետական հրատարակություններ:
Տրանսիլվանիայի Հայոց թանգարանը բացվել էր Ռումինիայի Սիբիու նահանգի Դումբրըվեն քաղաքում 2010թ. հուլիսի 15-ին մշակութային ինքնության վերականգնման և խթանման ռումինա-եվրոպական համագործակցության շրջանակներում: Թանգարանի հիմնադրումն իրականացվել էր Նորվեգիայի, Իսլանդիայի և Լիխտենշտեյնի կառավարությունների կողմից հիմնադրված «Հայ համայնքի վերածննդին ուղղված գործողություններ» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի նպատակն է Դումբրըվենի նախկին հայ համայնքի մշակութային ժառանգության պահպանությունն ու ներկայացումը, ինչպես նաև դրա միջոցով տեղական տուրիզմի և սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթանումը: Թանգարանը տեղավորված է Դումբրըվենի հայ կաթողիկե Սուրբ Եղիսաբեթի տաճարին հարևան պատմական Ապաֆի ամրոցում, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Դումբրըվենը համարվում է Տրանսիլվանիայի հայկական բնակավայրերից մեկը: Հայերն այնտեղ հաստատվել են դեռևս 17-րդ դարի վերջում: 18-րդ դարի սկզբում հայերի ջանքերի շնորհիվ Դումբրըվենն ստացել է «թագավորական ազատ քաղաքի» կարգավիճակ, կառավարվել հայերի կողմից` հայկական օրենքներով և վերանվանվել Ելիզաբեթոպոլիս: Քաղաքում կառուցվել են հայկական եկեղեցիներ, վարչական և կրթական հաստատություններ, առևտրական և բնակելի տներ, որոնցից մի մասը պահպանվում է մինչև այսօր:

The ninth edition of the 2010 Bucharest Architecture Biennale designated the winners in the six sections of the competition: architecture under 1000 sq m, architecture larger than 1000 sq m, town planning, interior architecture, stage setting and object design, monument restoration and the rehabilitation of buildings, and architecture journals. The winners include the “Dinca Home, Borsa, Maramures” (photo), “the Media and Design Academy, Mina C. Genk, Belgium”, “PUG Berzeasca”, “Pilot exhibition – the Transylvanian Armenians’ collection”, “the Evangelical Church Administrative Office, Brasov, 17 Town Hall Square” or “Banat-Crisana Tourist’s guides”. The exhibitions associated with the 2010 Bucharest Architecture Biennale include “Rien Ne va Plus/ Faites vos Jeux” – a Dutch exhibition on architecture at a time of crisis, the “Romanian Architecture Competition Exhibition” or “2010 Magic Blocks – Behind the Concrete Curtain”, Nine oClock reported.
The Museum of the Armenians in Transylvania – Dumbraveni (Sibiu county) was officially inaugurated on July 15th.
The initiative to establish a museum collection of the Transylvanian Armenians belongs to the National Network of Romanian Museums and its partners and is part of a broader project – Regeneration actions for the Armenian community – financed by the governments of Iceland, Liechtenstein, and Norway under the NGO Fund of the EEA Financial Mechanism.
The museum is in the old medieval Apafi castle, in completely refurbished hallrooms, and showcases the history, the religion and the everyday life of the Armenians. The project is a perfect example of public-private partnership with the town hall of Dumbraveni, making the location available, with the Armenian Foundation providing information about the community, and with the NGOs doing the relevant work – rehabilitation of the historical monument, setting up the museum collection, and training the personnel of the museum. The project also aims at enhancing the touristic attractiveness and the economic development of the town through the valorization of cultural heritage. The delegation was also taken on a tour in the ancient Armenian catholic church in Dumbraveni.