Հոկտեմբերի 18-ին` Բելգրադում կայացած 19-րդ Ազգագրական ֆիլմերի փառատոնի փակման արարողության ժամանակ, «Հայաստանի վերջին լարախացը» արժանացել է փառատոնի գլխավոր մրցանակին: Ֆիլմը նկարահանվել է Բարս Մեդիա վավերագրական ֆիլմերի ստուդիայի կողմից, ռեժիսորներն են Իննա Սահակյանն ու Արման Երիցյանը:
Մինչ այդ Եկատերինբուրգում անցկացվող «Ռոսիա» փառատոնում ֆիլմը ճանաչվել է «Լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ» և արժանացել «Սցենարի լավագույն զարգացում» մրցանակին, «Ոսկե Ծիրան-2010» կինոփառատոնում «Հայկական համայնապատկեր» մրցույթում ճանաչվել է լավագույն ֆիլմ, Գդանսկի միջազգային փառատոնում արժանացել է Ժյուրիի հատուկ մրցանակին, իսկ Սարատովի միջազգային փառատոնում՝ Լավագույն օպերատորական աշխատանք մրցանակին:Ֆիլմը նաև ընդգրկվել է 2010-ի Ամստերդամի, Գյոթեբորգի, Պադուայի, Համբուրգի փառատոնների արտամրցույթային ծրագրերում:
Հոկտեմբերի 22-ին, այն կցուցադրվի Լեյպցիգի միջազգաին փառատոնում, իսկ հոկտեմբերի 24-ին Տորոնտոյում անցկացվող հայկական Նուռ կինոփառատոնում: Անցած կիրակի, Հոկտեմբերի 17-ին ֆիլմի պրեմիերան տեղի ունեցավ ԱՄՆ հանրային Փի Բի Էս (PBS) հեռուստատեսությամբ: Այս ողջ շաբաթվա ընթացքում այն պարբերաբար հեռարձակվեոլու է Փի Բի Էս– ի (PBS) հեռուստակայաններուվ:
Ֆիլմը պատմում է հայաստանի վերջին լարախաղաց-վարպետներ Ժորա Արմենակյանի և Կնյազ Մհերյանի մասին, որոնք փորձում են պահպանել իրենց սիրելի արվեստը մոռացության մատնվելու վտանգից: Նրանց միակ հույսը, 17 ամյա աշակերտ Հովսեփն է, որն իր կյանքի դժվաություններից զատ ստիպված է կրելու լարախացության պահպանման ծանրությունը: Մեր իրականությունից քաղված այս պատմության միջոցով ֆիլմը շոշափում է ազգային ինքնության կորստի, սերունդների ու ժամանակների երկխոսության անհնարինության խնդրիները, որոնք այսօր արդիական են յուրաքանչյուր հասարակության մեջ:
Ֆիլմը արդեն իսկ հեռարձակվել է մի շարք հեռուստաալիքներով ինչպիսիսք են՝ NHK (Ճապոնիա), SVT (Շվեցարիա), TVP (Լեհաստան) և YLE (Ֆինլանդիա), հաղորդում է Bars Media Documentary Film Studio մամլո ծառայությունը:

19 Октябрь 2010 - 16:34 AMT
Документальный фильм “Последний канатоходец Армении” режиссеров Инны Саакян и Армена Ерицяна стал победителем XIX Фестиваля национальных фильмов Белграда (Сербия), результаты которого были объявлены на церемонии закрытия фестиваля 18 октября.
Как отмечается в поступившем в PanARMENIAN.Net сообщении пресс-службы компании Bars Media Documentary Film Studio, 22 октября “Последний канатоходец Армении” будет показан на международном фестивале Лейпцига, а 24 октября – на армянском кинофестивале “Нур” в Торонто (Канада).
Фильм “Последний канатоходец Армении” рассказывает об армянских мастерах-канатоходцах Жоре Арменакяне и Князе Мгеряне и их вымирающем в Армении искусстве.
Он стал обладателем призов в номинации “Лучший полнометражный документальный фильм” и “Лучшее развитие сценария” фестиваля “Россия”, проходившего в Екатеринбурге, стал лучшим в номинации “Армянская панорама” Международного кинофестиваля “Золотой абрикос”, обладателем Специального приза жюри кинофестиваля в Гданьске, а также был назван лучшим в номинации “Лучшая операторская работа” Саратовского кинофестиваля.
17 октября состоялась премьера фильма на американском телевидении PBS, и он будет транслироваться на каналах PBS в течение всей недели. “Последний канатоходец Армении” был также показан по телевидению Японии, Швейцарии, Польши, Финляндии и других стран.