Հոկտեմբերի 16-20-ը Պրահայում կայացավ չեխական «Golden Prague» մշակութային հեռուստաֆիլմերի միջազգային 47-րդ փառատոնը: Այն բավականին հեղինակավոր փառատոն է, որ յուրաքանչյուր տարի կազմակերպում է չեխական CT հանրային հեռուստատեսությունը: Դեսպանության և CT հեռուստատեսության ղեկավարության համագործակցության արդյունքում փառատոնին առաջին անգամ մասնակցեց նաև Հայաստանը` հանձինս «Արարատ» մշակութային հեռուստաալիքի, իսկ փառատոնի գլխավոր հովանավորությունը ստանձնեց չեխահայ գործարար Գևորգ Ավետիսյանը:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, փառատոնի բացման օրը` հոկտեմբերի 16-ին, CT հեռուստատեսությանը հարցազրույց տվեց դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը` իր գոհունակությունը հայտնելով, որ փառատոնին «Արարատ» հեռուստաալիքի մասնակցությամբ չեխ հեռուստադիտողը հնարավորություն է ստանում ծանոթանալ հայկական մշակույթին: Հոկտեմբերի 17-ին «Արարատ» հեռուստաալիքը փառատոնի շրջանակներում ներկայացրեց իր կողմից պատրաստված տեսաֆիլմը հեռուստաալիքի ծրագրերի վերաբերյալ: Տեսաֆիլմում ներկայացված էր հայկական մշակույթն իր բազմազան ժանրերով:
Միջոցառմանը ներկա էին փառատոնի ղեկավարությունը, չեխական տարբեր հեռուստաալիքների և մշակույթի ոլորտի, փառատոնին մասնակից երկրների, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: «Արարատ» հեռուստաալիքի տեսաֆիլմը ցուցադրվեց նաև CT հեռուստատեսությամբ:

22 Октябрь 2010 - 10:06 AMT
Армянский культурный телеканал “Арарат” принял участие в 47-ом международном фестивале культурных телевизионных фильмов «Golden Prague»
С 16 по 20 октября в Праге прошел 47-ой международный фестиваль культурных телевизионных фильмов «Golden Prague», который ежегодно организует чешское общественное телевидение CT. Как сообщает пресс-служба МИД РА, при сотрудничестве с Посольством Армении в Чехии и общественным телевидением, в фестивале в первый раз приняла участие и Армения, которая была представлена культурным телеканалом “Арарат”. Проживающий в Чехии армянский бизнесмен Геворг Аветисян взял на себя решение финансовой стороны участия в фестивале. В день открытия фестиваля посол Армении в Чехии Ашот Овакимян дал интервью телеканалу CT, отметив, что участие телеканала “Арарат” в фестивале, позволит чешским телезрителям поближе ознакомиться с армянской культурой. 17 октября телеканал “Арарат” представил на фестивале телефильм о программах телеканала, который также был показан по общественному телеканалу Чехии. На мероприятии присутствовали руководство оргкомитета фестиваля, представители разных телеканалов, а также представители культурной сферы и армянской общины.