Հոկտեմբերի 23-ին Վանաձորում մեկնարկեց Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն և աշխարհի գավաթի գավաթակիր Ստեփան Սարգսյանի հիշատակին նվիրված ազատ ոճի ըմբշամարտի միջազգային մրցաշարը:
Մրցաշարին մասնակցում է 7 երկիր, Հայաստանի հավաքականի կազմում 45 ըմբիշ է ընդգրկվել:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանն ասել է, որ մրցաշարին մասնակցում են ինչպես փարձառու, այնպես էլ սկսնակ մարզիկներ: «Մեջքի վնասվածքի պատճառով հանդես չի գա Ժիրայր Հովհաննիսյանը, չեն մասնակցի նաև Արթուր Առաքելյանն ու Էդգար Ենոքյանը»,-ասել է Բաղդադյանը:
Ըստ մարզչի, մրցաշարին երկամյա ընդմիջումից հետո կմասնակցի Եվրոպայի չեմպիոն և աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Մարտին Բերբերյանը: «Նա խնդիրներ ունի 120 կգ քաշային կարգում, և մենք նոր մարզիկի ենք որոնում, որը կկարողանա փոխարինել Ռուսլան Բասիևին»,-հավելել է Բաղդադյանը:

23 октября в Ванадзоре стартовал международный турнир по вольной борьбе, посвященный памяти серебряного призера Олимпийских игр, многократного чемпиона Европы и обладателя Кубка мира Степана Саркисяна.
В турнире принимают участие 7 стран, сборная Армении принимает участие 45 борцами.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Араик Багдадян сказал, что в турнире принимают участие и опытные и молодые борцы. “ Из-за травмы спины не выступит Жирайр Оганнисян, еще на чемпионате мира травму колена получил Артур Аракелян, а Эдгар Енокян имеет проблемы со здоровьем ”,- отметил Багдадян.
По словам тренера в большой спорт вернулся чемпион Европы и бронзовый призер чемпионата мира Мартин Берберян, который в случае хорошего выступления может войти в сборную Армении. “У нас есть проблемы в 120 весовой категории, и мы ищем нового спортсмена, который сможет заменить Руслана Басиева. Во время этого турнира мы просмотрим двух спортсменов из России и Ирана”,- добавил Багдадян.