Հոկտեմբերի 26-ին Հայաստանի հսկաների ֆեդերացիայի նախագահ Արման Մովսիսյանը և Հայաստանի «Երիտասարդական կուսակցության» նախագահ Վահան Բաբայանը հանդիպել են լրագրողների հետ և հայտարարել են համատեղ գործունեության մեկնարկի մասին:
Ըստ Վահան Բաբայանի, նրանց կուսակցությունը մտադիր է առողջ ապրելակերպ քարոզել Հայաստանում: «Մենք ցանկանում ենք, որ հայ երիտասարդությունը զարգանա ոչ միայն մտավոր, այլ նաև ֆիզիկապես: Մենք ուրախ ենք համագործակցել Հսկաների ֆեդերացիայի հետ, և մեր կուսակցության բոլոր անդամներն ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում սպորտով զբաղվելու հնարավարություն ստանան»,-ասել է Բաբայանը:
Արման Մովսիսյանը նշել է,որ ֆեդերացիան գործում է 2009թ. սեպտեմբերից: Առաջին մրցաշարն անցել է Երևանում, որին մասնակցել են միայն մայրաքաղաքի մարզիկները: «Ստեփանակերտում մայիսի 9-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին առաջնությունը, որին մասնակցեցին նաև Արցախի մարզիկները»,-ասել է Մովսիսյանը:
Արդեն հուլիսին հայ «հսկաները» Բելառուսում մասնակցեցին Եվրոպայի առաջնությանը և 8 մասնակից երկրների թվում գրավեցին երկրորդ տեղը:
Հայաստանում ուժային էքստրիմով է զբաղվում շուրջ 300 մարզիկ, սակայն կողմերը վստահ են, որ Հսկաների ֆեդերացիայի ու Հայաստանի «Երիտասարդական կուսակցության» համատեղ ջանքերի միջոցով այդ մարզաձևով զբաղվողների թիվը կավելանա:

26 октября президент Федерации гигантов Армении Арман Мовсисян и президент “Молодежной партии” Армении Ваан Бабаян встретились с журналистами и объявили о начале совместной деятельности.
По словам Ваана Бабаяна, их партия намерена пропагандировать здоровый образ жизни и спорт в Армении. “Мы хотим, что бы армянская молодежь была развита не только интеллектуально, но и физически. Мы рады сотрудничать с Федерацией гигантов, и все члены нашей партии как в Ереване, так и во всех областях страны получат возможность заниматься спортом”,- сказал Бабаян.
Арман Мовсисян отметил, что Федерация действует с сентября 2009 года. Первый турнир прошел в Ереване, в нем приняли участие спортсмены только из столицы. “В Степанакерте 9 мая – в день освобождения Шуши состоялся первый чемпионат Армении, в котором приняли участие и спортсмены из Арцаха”,- отметил Мовсисян.
Уже в июле армянские “гиганты” в Белоруссии приняли участие в чемпионате Европы и среди восьми стран-участниц заняли второе место.
На данный момент силовым экстримом в Армении занимаются около 300 спортсменов, но стороны уверены, что в результате взаимодействий “Молодежной партии” и Федерации гигантов число желающих заниматься этим видом спортом увеличится.