Շախմատի «Միկա» կանանց ակումբի շախմատիստուհիները, որոնք բրոնզե մեդալներ են նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում, և ակումբի ղեկավար Աշոտ Վարդապետյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել են լրագրողների հետ:
Վարդապետյանը նշել է, որ երրորդ տեղը Եվրոպայի առաջնությունում վատ ցուցանիշ չէ: «Մեր ակումբին մրցակիցները շատ լուրջ են վերաբերվում «Միկային» և լավ են պատրաստվում նրա հետ խաղերին: Եթե նախկինում թիմում հիմնականում այլ երկրների շախմատիստներ էին մասնակցում, ապա այժմ այնտեղ հանդես են գալիս հիմնականաում հայուհիներ և միայն մեկ այլազգի շախմատիստուհի կա՝ Հնդկաստանից:
Ըստ «Միկայի» ղեկավարի, ուրախալի է, որ շախմատիստուհիները կարողացան լավ արդյունքներ ցույց տալ նաև անհատական վարկանիշում՝ Լիլիթ Գալոյանը ոսկե մեդալի արժանացավ, իսկ Լիլիթ Մկրտչյանն ու Արիկա Դրոնովալին արծաթե մեդալներ ստացան:
«Առաջնությանը մասնակցում էին շատ ուժեղ ակումբներ, որոնք իրենց կազմով կարող են համեմատվել աշխարհի հավաքականի հետ: Օրինակ, «Մոնտե Կառլոյի» հավաքականում հանդես էին գալիս շատ բարձր վարկանիշ ունեցող շախմատիստուհիներ»,-հավելել է Վարդազարյանը:

Руководитель женского шахматного клуба “Мика”, который на клубном чемпионате Европы завоевал бронзовые медали, Ашот Вардапетян и шахматистки, члены клуба, 28 октября встретились с журналистами.
Вардапетян отметил, что третье место на чемпионате неплохой результат: “К нашему клубу соперники относятся очень серьезно и к матчам против него готовятся тщательно. Если раньше в команде играли, в основном, шахматистки из других стран, то сейчас в нем выступают армянские девушки и лишь одна шахматистка из Индии”.
По словам руководителя “Мики”, радостно, что шахматистки смогли и на индивидуальных досках показать хорошие результаты: Лилит Галоян удостоилась золотой медали, а Лилит Мкртчян и Арика Дроновали получили серебряные медали.
“В чемпионате принимали участие очень сильные клубы, которые по своему составу могут сравниться со сборной мира. Например, в составе “Монте-Карло”, который стал чемпионом, выступали шахматистки с очень высокими рейтингами”, – добавил Вардапетян.
Шахматный клуб “Мика” был создан в 2004 году и уже год спустя принял участие в клубном первенстве Европы. В 2006 году женская команда стала чемпионом Европы, в 2007 завоевала бронзовые медали, а в 2009 году мужской клуб – серебряные медали.