«Ինձ համար շատ հաճելի է նույն բեմում լինել իմ ընկեր և գործընկեր Բորիս Գրեբենշչիկովի հետ»,- ասել է դուդուկի վարպետ Ջիվան Գասպարյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Բորիս Գրեբենշչիկովի և «Ակվարիում» ռոք խմբի «Կարմիր գետ» համերգը, որի կազմակերպիչներն են «Շարմ հոլդինգը» և ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, տեղի կունենա հոկտեմբերի 31-ին ժամը 19:00-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Ինչպես հրավիրված մամլո ասուլիսում ասացին երաժիշտն ու համերգի կազմակերպիչները, այն նվիրված է Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի 300-ամյակին:
Բորիս Գրեբենշչիկովը նախ նշեց, որ իր համար տոն է, քանի որ հերթական անգամ Երևանում է. «Սիրում եմ անակնկալներ, սակայն ամենամեծ անակնկալն այն է, որ այժմ Երևանում ենք: Ինձ համար մեծ ուրախություն է այստեղ լինելը»,- ասաց երաժիշտը և հավելեց, որ Երևանում առաջին անգամ եղել է դեռ 70-ականներին:
Համերգի կազմակերպիչները տեղեկացրին նաև, որ համերգի պատվավոր հյուրն է լեգենդար դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը, ով նշեց, որ իմպրովիզներ է անելու Գրեբենշչիկովի երգերի ժամանակ:
«Ես առաջին անգամ Ջիվան Գասպարյանի երաժշտությունը լսել եմ դեռ 70-ականներին և չէի էլ պատկերացնում, որ նրան երբևէ կհանդիպեմ, նույնսիկ` կհամագործակցեմ նրա հետ»,- ընդգծեց ռոք երաժիշտը և հավելեց, որ հայկական դուդուկը շատ գեղեցիկ է, միևնույն ժամանակ` շատ տխուր:
Նշենք նաև, որ «Կարմիր գետ» երևանյան համերգին մասնակցում են անվանի երաժիշտներ` Բրայան Ֆինեգանը (սրինգ, Իռլանդիա), Ալոկ Վերման (թաբլակ, Մեծ Բրիտանիա), Օլեգ Շարը (հարվածայիններ, Ռուսաստան) և այլք:

“Мне крайне приятно играть на одной сцене со своим другом и коллегой Борисом Гребенщиковым”, – сказал мастер армянского дудука Дживан Гаспарян на пресс-конференции в Ереване, добавив, что специально для концерта даже перенес свой краснодарский концерт. Концерт Бориса Гребенщикова и легендарной группы “Аквариум”, организованный компанией SHARM HOLDING при поддержке Министерства культуры Армении, пройдет 31 октября в Академическом театре оперы и балета имени Ал. Спендиаряна.
Борис Гребенщиков заметил, что вновь находиться в Ереване для него – настоящий праздник и что в последний раз он был в Ереване еще в 1970-х гг. Тогда же музыкант впервые услышал звучание дудука Дживана Гаспаряна, который во время концерта будет импровизировать вместе с группой “Аквариум”.
“Я даже в самом невероятном сне не мог представить, что когда-нибудь не только встречусь с Дживаном Гаспаряном, но и не раз буду с ним сотрудничать. А дудук – инструмент с очень красивым, но в то же время с очень грустным звучанием”,- подчеркнул Гребенщиков.
Концерт Бориса Гребенщикова состоится в театре оперы и балета имени Ал. Спендиаряна, в воскресенье, 31 октября. Он приурочен к 300-летию армянской общины Санкт-Петербурга.
Отметим, что эксклюзивным фото-партнером концерта является фото-агентство PanARMENIAN Photo.
Ереванский концерт “Аквариума” завершает гастрольное турне под названием “Красная Река”. Турне группа проведет большим составом, включая флейтиста Брайана Финнегана, и играющего вместо временно выбывшего Альберта Потапкина (ударные) приглашенного индийского перкуссиониста Алока Верму, принимавшего участие в знаменитых концертах «AКВАРИУМ International». В состав группы, как и в прошлом сезоне входят Александр Титов (бас), Андрей Суротдинов (скрипка), Борис Рубекин (клавишные), Игорь Тимофеев (гитара, саксофоны), и Олег Шар (перкуссии).