Նոյեմբերի 8-13-ը Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատունը Համազգային թատրոնի հետ համատեղ կազմակերպում է ժամանակակից իտալական ֆիլմերի շաբաթ:
«Միջոցառման նորարարությունը կայանում է նրանում, որ շաբաթվա բացումը համընկնում է Դավիթ Մինասյանի «Իտալական կադրեր» քանդակների ցուցահանդեսի բացման հետ»,-ասել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին՝ հավելելով. «Անձամբ ինձ համար հաճելի է տեսնել այդ համադրությունը, քանի որ Դավիթ Մինասյանի ստեղծագործությունները նվիրված են իտալական արվեստին: Դա թույլ կտա առավել ամբողջական պատկերացում ստեղծել Իտալիայի մասին»:
«Մի ամբողջ շաբաթ մեր թատրոնում կտիրի իտալական մշակույթի ու արվեստի մթնոլորտը»,-իր հերթին ասել է Համազգային թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտրչյանը և նշել է, որ այդ ցուցադրությունը տարբերվում է նրանով, որ մինչ ֆիմի ցուցադրությունը տեղի կունենան քննարկումներ:
Իսկ Բրունո Սկապինին նշել է, որ առաջին անգամ Հայաստանում տեղի կունենա նման մեծ միջոցառում՝ նվիրված իտալական ֆիլմերին:
Բոլոր ֆիլմերը կցուցադրվեն իտալերեն լեզվով՝ անգլերեն տիտրերով: Ծրագրում ընդգրկված բոլոր ֆիլմերի համար աբոնեմենտը կարժենա 2000 դրամ:

В Ереване с 8 по 13 ноября посольство Италии в Армении совместно с театром “Амазгаин” проведет Неделю современных итальянских фильмов.
“Новизна мероприятия заключается в том, что открытие Недели современных итальянских фильмов совпадает с открытием выставки произведений армянского скульптора Давида Минасяна под названием ”Итальянские кадры”, – сказал посол Италии в Армении Бруно Скапини, добавив: “Мне лично очень приятно видеть совмещение этих двух мероприятий, так как произведения Давида Минасяна посвящены итальянскому искусству. Это поможет более целостно представить образ Италии”.
“Целую неделю в нашем театре будет царить атмосфера итальянской культуры и искусства”, – сказал в свою очередь директор театра “Амазгаин” Вардан Мкртчян и заметил, что этот показ будет отличаться тем, что до показа фильмов будет проведено их обсуждение.
А Бруно Скапини отметил, что впервые в Армении проводится подобное широкомасштабное мероприятие, посвященное итальянским фильмам.
Все фильмы будут на итальянском языке с английскими субтитрами. Абонементная плата за просмотр всех включенных в программу фильмов составляет 2000 драмов.