Նոյեմբերի 8-13-ը Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատունը Համազգային թատրոնի հետ համատեղ կազմակերպում է ժամանակակից իտալական ֆիլմերի շաբաթ:
«Միջոցառման նորարարությունը կայանում է նրանում, որ շաբաթվա բացումը համընկնում է Դավիթ Մինասյանի «Իտալական կադրեր» քանդակների ցուցահանդեսի բացման հետ»,-ասել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին՝ հավելելով. «Անձամբ ինձ համար հաճելի է տեսնել այդ համադրությունը, քանի որ Դավիթ Մինասյանի ստեղծագործությունները նվիրված են իտալական արվեստին: Դա թույլ կտա առավել ամբողջական պատկերացում ստեղծել Իտալիայի մասին»:
«Մի ամբողջ շաբաթ մեր թատրոնում կտիրի իտալական մշակույթի ու արվեստի մթնոլորտը»,-իր հերթին ասել է Համազգային թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտրչյանը և նշել է, որ այդ ցուցադրությունը տարբերվում է նրանով, որ մինչ ֆիմի ցուցադրությունը տեղի կունենան քննարկումներ:
Իսկ Բրունո Սկապինին նշել է, որ առաջին անգամ Հայաստանում տեղի կունենա նման մեծ միջոցառում՝ նվիրված իտալական ֆիլմերին:
Բոլոր ֆիլմերը կցուցադրվեն իտալերեն լեզվով՝ անգլերեն տիտրերով: Ծրագրում ընդգրկված բոլոր ֆիլմերի համար աբոնեմենտը կարժենա 2000 դրամ:

On November 8-13, Yerevan will host a Week of Modern Italian Films organized by Italian Embassy in Armenia jointly with Hamazgain Theater.
“The event coincides with organization of Italian Cadres exhibition of works by Armenian sculptor David Minasyan,” Italian Ambassador to Armenia Bruno Scapini said. “David Minasyan’s works are dedicated to the Italian art. The exhibition will help to shape a complete image of Italia.”
“Atmosphere of Italian culture and art will reign in Hamazgain theater for a week,” Hamazgain Director Vardan Mkrtchyan said, adding that discussion of films will be organized prior to their screening.
Besides, Ambassador Scapini noted that such a large scale event dedicated to Italian films is held in Armenia for the first time.
The films will be screened in Italian with English subtitles. AMD 2000 entry fee for all films was set.