Տունը Կարսում, որտեղ ծնվել է հայ մեծ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցը, թուրքական մամուլի ուշադրության պակաս չունի: Ինչպես գրում է Dogan News լրատվական գործակալությունը, «հին ու լքված տունը զբաղեցրել են թմրամոլները»:
«100 քառ. մետր տարածքը` 3 սենյակն ու փոքրիկ այգին, թմրամոլների ապաստան է դարձել: Տունն իրական սպառնալիքի է վերածվել թաղամասի բնակիչների համար, որոնք պահանջում են կամ այն հողին հավասարեցնել, կամ վերականգել»,- գրում է թուրքական գործակալությունը:
Ըստ ամենայնի, Կարսի իշխանությունների նպատակը Չարենցի տան` որպես վկայության այն մասին, որ այդ հին քաղաքում հայեր են բնակվել, կատարյալ ոչնչացումն է:
Կարսի տունը, որտեղ ծնվել է հայ մեծ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցը, վաճառքի է հանվել: Ինչպես գրում է թուրքական Hurriyet թերթը, գրեթե քանդված տան սեփականատերը տունը գնահատել է 180 հազ. ԱՄՆ դոլար: Ավելի վաղ թուրքական մամուլում հաղորդագրություններ էին հայտնվում այն մասին, որ տունը ցանկանում է գնել ոմն հայ գործարար Ստամբուլից և այն վերածել Չարենցի տուն-թանգարանի, սակայն դա առայժմ չի հաստատվել:

6 Ноябрь 2010 - 11:20 AMT
Дом в Карсе, где родился великий армянский писатель Егише Чаренц, не оставляет без внимания турецкая пресса. Как пишет информационное агентство Dogan News, «ветхий и заброшенный дом заняли наркоманы».
«Территория в 100 кв. метров, 3 комнаты и маленький садик захватили наркоманы. Дом превратился в реальную угрозу для жителей квартала, которые требуют либо сравнять его с землей, либо восстановить», – пишет турецкое агентство.
Судя по всему, целью властей Карса является полное уничтожение дома Чаренца, как свидетельства о том, что в старом городе проживали армяне.
Дом в Карсе, где родился великий армянский поэт Егише Чаренц, выставлен на продажу. Как пишет турецкая газета Hurriyet, владелец почти развалившегося дома оценил его в $180 тыс. Ранее в турецкой прессе появлялись сообщения о том, что дом хочет купить некий бизнесмен-армянин из Стамбула и превратить его в дом-музей Чаренца, однако подтверждения этому пока нет.