Լիլիթ Գալոյանն ուրախ է, որ առաջնությունից վերադարձել է հայրենիք երկու մեդալներով. «Տարին հագեցած էր ինձ համար, և ես ուրախ եմ, որ այն հաջող ավարտ ունեցավ: Ինձ հաջողվեց լրացնել տղամարդկանց շարքում միջազգային վարպետի նորման, ինչը Հայաստանում հաջողվել է միայն երեք շախմատիստուհու»:
Լիլիթ Մկրտչյանը նշել է, որ թիմային առաջնությունները կրկնակի լարված են, քանի որ շախմատիստները խաղում են ոչ միայն իրենց համար, այլ նաև թիմի. «Օրինակ, 5-րդ տուրում «AVS»-ի դեմ պայքարում հաշիվը 1,5:1,5 էր: Իմ հաղթանակի դեպքում մենք կարող էինք բարձրանալ առաջին հորիզոնական և պայքարել առաջին տեղի համար: Բայց ես ոչ ոքի խաղացի և մեղադրում էի ինձ, որ չկարողացա օգնել թիմին: Ամեն ինչ այլ կերպ կլիներ, եթե մրցաշարն անհատական լիներ»,- ասել է Մկրտչյանը: Էլինա Դանիելյանը նշել է, որ առաջնությունը բարդ էր, մրցակիցները պայքարում էին մինչև վերջ, և երրորդ տեղը վատ արդյունք չէ:
Մկրտչյանը և Դանիելյանը դեկտեմբերի 2-25-ը թուրքական Հաթայ քաղաքում կմասնակցեն աշխարհի անհատական առաջնությանը:
«Միկա» տղամարդկանց ակումբը Եվրոպայի ակումբային առաջնությունում զբաղեցրել է 11-րդ տեղը: «Միկա» տղամարդկանց ակումբում Լևոն Արոնյանն առաջին խաղատախտակի վրա ցույց է տվել լավագույն արդյունքը` երեք պարտիաներում հաղթանակ տարել, երեքում ոչ ոքի խաղացել: Զավեն Անդրիասյանը նվաճել է բրոնզե մեդալ:
Լևոն Արոնյանը հոկտեմբերի 27-ին իր ընթացիկ վարկանիշով (2801,4) շրջանցեց աշխարհի չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդին: Այժմ աշխարհի ուժեղագույն շախմատիստների մեջ զբաղեցնում է երկրորդ հորիզոնականը:
Վիշվանաթան Անանդը (2801) և Մագնուս Կարլսենը (2811,5) այս օրերին շարունակում են իրենց ելույթը Չինաստանի Նանկին քաղաքում անցկացվող մրցաշարում, և նրանց վարկանիշերը կարող են փոփոխվել` ինչպես վեր, այնպես էլ` վար: Իսկ ՖԻԴԵ-ն իր պաշտոնական (ոչ ընթացիկ) վարկանիշային ցուցակը կհրապարակի նոյեմբերի 1-ին:
Գրոսմայստերներ Զավեն Անդրիասյանը և Հրանտ Մելքումյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցում են Միխայիլ Չիգորինի 18-րդ հուշամրցաշարին:
Մրցաշարին մասնակցում են նաև 155 շախմատիստներ: 5 տուրերից հետո մրցաշարային աղյուսակը 4.5 միավորով գլխավորում է Անդրիասյանը, Մելքումյանը ետ է մնում առաջատարից 0.5 միավորով:
Ֆուտբոլ. Նոյեմբերի 17-ին նախատեսված հանդիպումը Հայաստանի և Եմենի ազգային հավաքականների միջև չի կայանա: Ինչպես հայտնել է «Փյունիկի» և Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը, այդ հանդիպմանը պետք է նախապատրաստվեին հիմնականում «Փյունիկի» ֆուտբոլիստները, ովքեր հոգնածություն են կուտակել երկար մրցաշրջան անցկացնելուց հետո, բացի այդ մի շարք ֆուտբոլիստներ վնասվածքներ ունեն: «Թիմին չեն կարողանա միանալ նաև Ռոման Բերեզովսկին և Հենրիխ Մխիթարյանը, ուստի մեզ համար ավելի նպատակահարմար է խաղալ փետրվարին, որպեսզի լավագույնս նախապատրաստվենք Ռուսաստանի ընտրանու հետ կարևորագույն հանդիպմանը»,- նշել է նա: Հայաստանի ֆուտբոլի մինչև 19 տարեկանների հավաքականն ավարտեց իր ելույթներն Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարում, որն անցնում էր Լիտվայում:
Վերջին խաղում հայ ֆուտբոլիստները հանդիպեցին Լիտվայի հավաքականի հետ և հաղթեցին նվազագույն հաշվով: Միակ գոլը Հայաստանի հավաքականում խփեց Խորեն Մանուչարյանը:
Մինչ այդ, հայ ֆուտբոլիստները պարտվեցին Իսրայելի ու Իսպանիայի հավաքականներին 3:0 հաշվով: Սևադա Արզումանյանի սաները խմբում զբաղեցրել են 3-րդ տեղը՝ վաստակելով 3 միավոր: Խմբի առաջատարն էր և առաջնության ուղեգիր ստացավ Իսպանիայի հավաքականը, երկրորդ տեղում է Իսրայելի հավաքականը:
Հոկտեմբերի 23-ին կայացավ Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնության 25-րդ տուրը: Տուրի կենտրոնական հանդիպման ժամանակ «Ուլիսն» ընդունեց «Փյունիկին»: Հանդիպումն այդպես էլ ավարտվեց 0:1 հաշվով` հօգուտ «Փյունիկի»:
«Բանանցը» հանրապետական մարզադաշտում հանդիպեց «Գանձասարի» հետ և 5:0 հաշվով ջախջախեց Կապանի ակումբը: Գոլառատ էր նաև «Միկա» – «Շիրակ» հանդիպումը: «Միկայի» ֆուտբոլիստները 5 գոլ հարվածեցին հակառակորդի դարպասներին` բաց թողնելով միայն մեկ գնդակ:
Դիլիջանում «Իմպուլսը» առավելության հասավ «Կիլիկիայի» նկատմամբ` հարվածելով երկու անպատասխան գոլ: Այս տուրից հետո առաջնության առաջատարը շարունակում է մնալ երևանյան «Բանանցը», որը 58 միավոր ունի: «Փյունիկը» 56 միավորով երկրորդ տեղում է, իսկ 48 միավորով եռյակը եզրափակում է «Ուլիսը»:
«Շախտյորի» բաց մարզմանը չի մասնակցել Հայաստանի հավքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը: «Հենրիխ Մխիթարյանը սուր ռեսպիրատորային հիվանդություն է ստացել: Կիսապաշտպանը որոշ ժամանակ չի մասնակցի խաղերին և մարզումներին»,-ասել է «Շախտյորի» բուժծառայության պետ Արթուր Գլուշչենկոն:
Բռնցքամարտ. Խարկովում (Ուկրաինա) ավարտվել է Եվրոպայի գավաթի խաղարկությունը, որին մասնակցում էին 15 երկրների բռնցքամարտիկներ:
Հայաստանի հավաքականը Ռաֆայել Մեհրաբյանի գլխավորությամբ նվաճել է 2 արծաթե մեդալ: Եզրափակչում Վոլոդյա Հայրապետյանը մինչև 64 կգ քաշային կարգում մրցել է Վյաչեսլավ Կիսլիցինի հետ (Ուկրաինա) և պարտվել նրան, իսկ Անդրանիկ Հակոբյանը (75 ք/կ) զիջել է ուկրաինացի բռնցքամարտիկ Եվգենի Խիտրովին:
Առաջին միջին քաշային կարգում NABF և NABO վարկածներով տիտղոսակիր և WBA վարկածով միջմայրցամաքային գոտու տեր Վանես Մարտիրոսյանը հաջորդ շաբաթ սպարինգ-մենամարտ կանցկացնի ֆիլիպինցի Մենի Պակյաոյի հետ:
«Չեմ կարող համբերել, թե երբ եմ ռինգ դուրս գալու Մենիի հետ»,- ասել է Մարտիրոսյանը, որի մարզիչ Ֆրեդդի Ռոաչը 1000 դոլար էր խոստացել այն բռնցքամարտիկին, ով կկարողանա սպարինգում նոկաուտի ենթարկել իր մեկ այլ սան Մենի Պակյաոյին: Այդ սպարինգը կօգնի Պակյաոյին պատրաստվել Անտոնիա Մարգարիտոյի դեմ մենամարտին, իսկ Մարտիրոսյանին` լավ հանդես գալ մենամարտում, որը նշանակված է դեկտեմբերի 18-ին Պավել Վոլակի դեմ (Լեհաստան):
Ըմբշամարտ. Վանաձորում ավարտվել է ազատ ոճի միջազգային մրցաշարը` նվիրված օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն և աշխարհի գավաթակիր Ստեփան Սարգսյանին: Մրցաշարին մասնակցում էին 7 երկրների ըմբիշներ, Հայաստանի հավաքականը մասնակցում էր 45 մարզիկներով:
4 քաշային կարգերում հաղթողները ներկայացնում էին Հայաստանը. Միհրան Ջաբուրյանը հաղթել է 55 ք/կ-ում, Դավիթ Սաֆարյանը` 66 ք/կ, Մուրտազ Մուսա-Ալիևը` 74 ք/կ, Հաջիմորադ Նորմահոմեդովը` 84 ք/կ:
Վերադառնալով մեծ սպորտ` Եվրոպայի չեմպիոն և աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Մարտին Բերբերյանը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը Ստեփան Սարգսյանի հուշամրցաշարում:
«Մենք խնդիրներ ունենք 120 քաշային կարգում, մրցաշարի ժամանակ մենք դիտարկել ենք մի քանի մարզիկների թեկնածություն, բայց նրանք չեն համապատասխանել մեր պահանջներին: Մենք շարունակում ենք փոխարինող փնտրել Ռուսլան Բասիևին»,- PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնել է ազատ ոճի ըմբիշների գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը:
Թենիս. Դավիթ Նալբանդյանը վստահ հաղթանակով նշանավորեց իր վերադարձը ATP Tour ավելի քան մեկ ամիս ընդմիջումից հետո:
Հոկտեմբերի 26-ին Open Sud de France-2010 մրցաշարի մեկնարկային ռաունդում ATP վարկանիշով 31 համար հանդիսացող Նալբանդյանը խաղացել է 68-րդ տեղը զբաղեցնող Մարսել Գրանոլյերսի հետ: Նալբանդյանը պարտության է մատնել Գրանոլյերսին երկու սեթերում 6:4, 6:4 հաշվով: Հանդիպումը տևել է 1 ժամ 28 րոպե: Նա երկրորդ անգամ էր հաղթանակ տանում իսպանացու նկատմամբ, հաղորդում է gotennis.ru-ն:
Ներկա մրցումների երկրորդ շրջանում Դավիթ Նալբանդյանը պետք է մրցի ֆրանսիական «դերբիում» ուժեղագույն թենիսիստի հետ, որում դեմ առ դեմ հանդիպելու են Նիկոլյա Մայուն և Ժիլ Սիմոնը:
Պետք է նշել, որ այս սեզոնում վերջին անգամ Նալբանդյանը խաղացել է սեպտեմբերի կեսին Դևիսի գավաթի Ֆրանսիա-Արգենտինա (5:0) կիսաեզրափակիչ խաղում: Այդ ժամանակ նա պարտվել էր Գաել Մոնֆիսին:
Մոնպելյեի մրցաշարից բացի մինչև այս սեզոնի վերջ Նալբանդյանը մտադիր է ելույթ ունենալ իսպանական Վալենսիայի և շվեյցարական Բազելի մրցաշարերում, ինչպես նաև Փարիզում, որտեղ նոյեմբերի 7-ին սկսվելու է «Մաստերսը»:
Բասկետբոլ. Հոկտեմբերի 27-ին Երևանի «Հատիս» բասկետբոլի ակումբը Եվրոպայի գավաթի 2010-2011թթ. խմբային փուլում Նովոսիբիրսկում հանդիպել է «Դինամո-ԳՈՒՎԴ»-ի հետ:
Գիա Ղազանչյանի սաները զիջել են մրցակիցներին բոլոր քառորդներում: Խաղն ավարտվել է 79:50 հաշվով, հաղորդում է fibaeurope.com-ը:

2 Ноябрь 2010 - 11:30 AMT
Женский клуб “Мика” на ЧЕ по шахматам завоевал бронзовые медали, а Аронян – второй среди сильнейших гроссмейстеров мира
Лилит Галоян рада, что с чемпионата вернулась на родину с двумя медалями: “Год был насыщенным для меня, и мне приятно, что он завершился удачно. Мне удалось выполнить норму международного мастера среди мужчин, что в Армении удавалось лишь трем шахматисткам”.
А другая представительница “Мики” Лилит Мкртчян отметила, что командные чемпионаты вдвойне напряженные, поскольку шахматистки играют не только за себя, но и за команду: “Например, в пятом туре, в матче против “AVS” счет был 1,5:1,5. В случае моей победы, мы смогли бы подняться на первое место и побороться за золотые медали. Но я сыграла вничью и очень винила себя, что не смогла помочь команде. Все было бы по-другому, если бы турнир был индивидуальным”, – сказала Мкртчян.
Первый номер команды Элина Даниелян отметила, что чемпионат был трудным, соперники боролись до конца, и третье место – неплохой результат.
Мкртчян и Даниелян 2-25 декабря в турецком городе Хатай примут участие на индивидуальном чемпионате мира. А мужской клуб “Мика” завершил свое выступление на чемпионате лишь на 11 месте с 26,5 очками. Левон Аронян на первой доске показал лучший результат: в трех партиях одержал победы, в трех сыграл вничью и получил золотую медаль. Завен Андриасян довольствовался бронзовой медалью.
После чемпионата Аронян по своему нынешнему рейтингу опередил чемпиона мира Вишванатана Ананда (Индия) и занимает 2 место среди сильнейших гроссмейстеров мира.
На данный момент тройка лидеров выгладит так: Магнус Карлсен (2811,5), Левон Ароян (2801,4) и Вишванатан Ананд (2801).
Ананд и Карлсен в эти дни в китайском городе Нанкин продолжают выступление на международном турнире и их рейтинги еще могут измениться.
Другие представители “Мики” Завен Андреасян и Грант Мелкумян в Санкт-Петербурге принимают участие в 18 Мемориале Михаила Чигорина.
В нем принимают участие 155 шахматистов. После 5 туров турнирную таблицу с 4,5 очками возглавляет Андреасян, столько же очков имеют еще 5 шахматистов. Мелкумян отстает от лидера на 0,5 очка.
Футбол: Товарищеский матч между сборными Армении и Йемена, который должен был пройти 17 ноября в Йемене, не состоится. Главный тренер сборной Армении Вардан Минасян объяснил это тем, что в сборной, в основном, выступают игроки “Пюника”, которые после трудного сезона устали, а у нескольких игроков травмы. “Кроме того, сборной не смогут помочь голкипер Роман Березовский и полузащитник Генрих Мхитарян. Мы решили отложить матч на февраль 2011 года, чтобы хорошо подготовиться к матчу против сборной России, который состоится 26 марта в Ереване”,- сказал Минасян.
Но соперники сборной Армении в отборочном этапе чемпионата Европы 2012 года в этот день проведут товарищеские матчи. Сборная России, сыграет против сборной Бельгии, Словакия примет Боснию и Герцеговину, Ирландия – Норвегию, Македония погостит в Албании, а сборная Андорры еще не нашла соперника на товарищеский матч.
Сборная Армении по футболу до 19 лет завершила выступление в отборочном турнире чемпионата Европы, который прошел в Литве.
В последнем матче армянские футболисты в 11-ой группе отборочного турнира сыграли против сборной Литвы и победили с минимальным счетом. Единственный гол в составе сборной Армении забил Хорен Манучарян. До этой встречи, армянские футболисты проиграли сборным Израиля и Испании, оба раза со счетом 0:3.
В группе подопечные Севады Арзуманяна с 3 очками заняли 3 место. Лидер группы и обладатель путевки на чемпионат стала сборная Испании, второе место заняла сборная Израиля.
Центральный матч 25 тура Высшей Лиги Армении “Улисс” – “Пюник” завершился победой “Пюника”. Единственный гол забил защитник Артак Едигарян.
“Бананц” на республиканском стадионе встретился с “Гандзасаром” и разгромил капанский клуб со счетом 5:0. Много голов было забито и в матче “Мика” – “Ширак”. Футболисты “Мики” отправили 5 голов в ворота соперника, пропустив в свои лишь один.
В Дилижане “Импульс” оказался сильнее “Киликии”, забив два безответных гола. После этого тура на чемпионате продолжает лидировать “Бананц”, который имеет 58 очков. “Пюник” на втором месте с 56, “Улисс” замыкает тройку лучших с 48 очками.
На открытой тренировке донецкого “Шахтера” перед игрой с “Ворсклой” отсутствовал полузащитник сборной Армении Генрих Мхитарян.
”У Генриха Мхитаряна острая респираторная вирусная инфекция – проще ОРВИ. Пока не могу точно сказать, сколько времени ему потребуется на лечение. Но на какой-то период он точно выпадет из игрового и тренировочного процесса”, – сообщил начальник медицинской службы ФК “Шахтер” Артур Глущенко.
Бокс: В Харькове 21-24 октября впервые прошел розыгрыш Кубка Европы по боксу. Сборная Армении во главе с Рафаэлем Меграбяном завоевала 2 серебряные медали. В финале Володя Айрапетян в весовой категории до 64 кг. сразился с Вячеславом Кислицыным (Украина) и проиграл ему, а Андраник Акопян (в/к 75) уступил другому боксеру из Украины – Евгению Хитрову.
Обладатель титулов NABF и NABO в первом среднем весе и интерконтинентального пояса по версии WBA Ванес Мартиросян (28-0, 17 КО) проведет спарринг-поединок против филиппинца Мэнни Пакьяо.
“Не могу дождаться, чтобы выйти на ринг с Мэнни”,- сказал Мартиросян, который недавно поспорил со своим тренером – Фредди Роачом, который пообещал 1000 долларов тому боксёру, который сможет в спарринг-сессии отправить в нокдаун своего другого подопечного Мэнни Пакьяо.
Этот спарринг поможет Пакьяо подготовиться к поединку против Антонио Маргарито, а Мартиросяну в свою очередь – хорошо выступить в поединке, назначенном на 18 декабря против Павлa Волакa (Польша).
Борьба:В Ванадзоре завершился международный турнир по вольной борьбе, посвященный памяти серебряного призера Олимпийских игр, многократного чемпиона Европы и обладателя Кубка мира Степана Саркисяна. В турнире принимали участие борцы из семи стран, в сборную Армении вошли 45 спортсменов. Победители в четырех весовых категориях представляли Армению: Мигран Джабурян стал победителем в весовой категории до 55 кг, в в/к 66 кг победу одержал Давид Сафарян, в в/к 74 кг – Муртаз Муса-Алиев, в в/к 84 кг – Хаджиморад Нормагомедов.
После двухлетнего перерыва в большой спорт вернулся чемпион Европы и бронзовый призер чемпионата мира Мартин Берберян, который в турнире Степана Саркисяна занял 2 место в весовой категории до 60 кг. “Мартин находится в нормальной физической форме, в 2011 году он примет участие в чемпионате Армении и, в случае удачного выступления, вновь сможет войти в состав сборной Армении по вольной борьбе ”, – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер вольников Араик Багдадян.
По словам тренера, среди молодых борцов себя хорошо проявил Гарник Мнацаканян (в/к 55 кг), который лишь в упорной борьбе уступил Джабуряну и занял 2 место.
“У нас есть проблемы в 120 кг весовой категории, во время турнира мы просмотрели нескольких спортсменов, но они не соответствуют нашим требованиям. Мы продолжаем искать замену Руслану Басиеву”, – подчеркнул Багдадян.
Теннис: Давид Налбандян уверенной победой ознаменовал свое возвращение в ATP Tour после более чем месячного перерыва.
26 октября в стартовом раунде турнира Open Sud de France-2010 31 номер рейтинга АТР Налбандян играл с занимающим в рейтинге 68 позицию испанцем Марселем Гранольерсом. Налбандян обыграл Гранольерса в двух сетах с одинаковым счетом- 6:4. Встреча продолжалась 1 час 28 минут. Эта победа сдала для аргентинца второй, одержанной в двух проведенных матчах с испанцем.
Во втором круге нынешних соревнований чемпиону итогового турнира 2005 года Давиду предстоит сразиться с сильнейшим во французском «дерби», в котором лицом к лицу сойдутся обладатель wild card, участник рекордного матча первого круга Уимблдона-2010 Николя Маю и Жиль Симон. До конца нынешнего сезона финалист Уимблдона-2002 намерен также выступить в турнирах в испанской Валенсии и в швейцарском Базеле, а также в Париже, где 7 ноября начнется заключительный в этом году “Мастерс”.
Баскетбол: 27 октября ереванский баскетбольный клуб “Атис” в групповом этапе розыгрыша Кубка Европы 2010-2011 в Новосибирске провел первый матч против “Динамо-ГУВД”.
Подопечные Гии Казанчяна уступили соперницам во всех четвертях. Матч закончился со счетом 79:50. Следующий матч “Атис” в группе F проведет 4 ноября в Ереване против израильского “Элитзур”.