Մեծանուն հայ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի անտիպ աշխատանքները նախկինում հրապարակվել են, սակայն ամբողջությամբ չեն համապատասխանել բնօրինակին: «Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին ես ծանոթացա Չարենցի ձեռագրերին, որոնք Հարվարդի դասախոս Ջեյմս Ռասսելը հրատարակել էր խեղաթյուրված կերպով, մասնակիորեն և կոպիտ սխալներով»,-նոյեմբերի 9-ին լրագրողներին հետ հանդիպմանը ասել է գրականագետ, չարենցագետ Դավիթ Գասպարյանը:
Ըստ նրա, 1998թ. սեպտեմբերին Երևան էր ժամանել Հարվարդի համալսարանի դասախոս Ջեյմս Ռասսելը, որը հանդիպել է թարգմանիչ Արտաշես Էմինի հետ: Վերջինս ցույց է տվել նրան Չարենցի ձեռագրերը և Ռասսելը որոշել է հրատարակել դրանք:
Նա հավելել է, որ 2008թ. ձեռագրերի մի մասը Գրականության և արվեստի թանգարանը գնեց Արտաշես Էմինից 6,5 մլն դրամով, սակայն մի մասը մնացել է Արտաշես էմինի մոտ, որը բոլոր ձեռագրերի համար պահանջել է 8 մլն դրամ: «Չարենցի աշխատանքների այն մասը, որին ես ծանոթ եմ, կազմված է 262 էջից և 11 պոեմ է պարունակում, բազմաթիվ բանաստեղծություններ, այդ թվում նաև էրոտիկ բովանդակության: Ձեռագրերը հիմնականում դասվում են նախորդ դարի 35-37թթ.»,-ասել է Գասպարյանը:
Նա նշել է, որ, հավանաբար, Չարենցի աշխատանքները կհրատարակվեն հաջորդ տարի: «Պետք է հրապարակել մեծ պոետի ողջ ժառանգությունը, մինչև վերջին տողը»,-ասել է Գասպարյանը:

Unreleased works of Armenian writer and poet Yeghishe Charents had been published, yet did not correspond accurately with the original version.
“In September 2010, I familiarized myself with Charents’ manuscripts published by Harvard Professor James Russell. The work published was rather distorted and contained some gross mistakes,” a writer, Charents expert David Gasparyan told a news conference.
“In September 2008, the manuscripts were bought out by the Museum of Literature and Art for AMD 6,5 million. Part of them was kept by translator Artashes Emin who asked AMD 8 million for all the manuscripts. The part of manuscripts I had a chance to see contains 11 poems, a great number of verses, mainly covering the 1935-37 time span,” Gasparyan said.
As he noted, Charents’ works will probably be published next year. “We owe to the great writer to release every single one of his works without mistakes and blemishes,” Gasparyan stated.