Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի համերգասրահում կհայտարարվեն երիտասարդ երաժիշտների Շոպենի անվան մրցույթի դափնեկիրները, տեղի կունենա մրցանակների հանձնումն ու հաղթողների համերգը:
Նոյեմբերի 4-ին հայտնի հայ դաշնակահարուհի Լուսինե Խաչատրյանի ելույթով մեկնարկած մրցույթին մասնակցում էին 12 երիտասարդ դաշնակահարներ` Կոմիտասի անվան Պետական Կոնսերվատորիայի ուսանողներ և շրջանավարտներ: Դափնեկիրների համերգից հետո կցուցադրվի լեհ ռեժիսոր Եժի Անտչակի «Շոպեն` կյանքի ծարավ» ֆիլմը:
Երիտասարդ երաժիշտների մրցույթն անցկացվում է Շոպենի տարվա շրջանակներում, որը տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են Լեհաստանի Հանրապետության դեսպանատունը Հայաստանում, Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը և Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան:
Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում տեղի կունենա հայտնի լեհ դաշնակահար Սլավոմիր Վիլկայի և Հայաստանի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գալա-համերգը, որի ժամանակ կկատարվի «Համերգ դաշնամուրի համար թիվ 2 ֆա մինոր»:

В Ереване 9 ноября вконцертномзале Национальной галереи Армении будут оглашены результаты конкурса имени Шопена для молодых музыкантов, пройдет вручение наград и состоится концерт лауреатов.
В конкурсе, который начался 4 ноября выступлением знаменитой армянской пианистки Лусине Хачатурян, участвовали 12 молодых пианистов – студентов и выпускников Государственной консерватории имени Комитаса. После концерта лауреатов пройдет показ фильма польского режиссера Ежи Антчака „Шопен – жажда любви”. Конкурс длямолодых музыкантов проводится в честь празднования года Шопена, который проходит под покровительством супруги президента Республики Армения – Риты Саргсян.
Организаторами мероприятия являются Посольство Польши в Армении, Министерство культуры Армении и Государственная консерватория им. Комитаса.
Год Шопена в Армении завершится 11 ноября- в День независимости Польши.
В зале им Арама Хачатуряна пройдет гала-концерт известного польского пианиста Славомира Вилка, который вместе с Филармоническим оркестром Армении сыграет концерт для фортепиано номер 2 фа минор Шопена.