Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի համերգասրահում կհայտարարվեն երիտասարդ երաժիշտների Շոպենի անվան մրցույթի դափնեկիրները, տեղի կունենա մրցանակների հանձնումն ու հաղթողների համերգը:
Նոյեմբերի 4-ին հայտնի հայ դաշնակահարուհի Լուսինե Խաչատրյանի ելույթով մեկնարկած մրցույթին մասնակցում էին 12 երիտասարդ դաշնակահարներ` Կոմիտասի անվան Պետական Կոնսերվատորիայի ուսանողներ և շրջանավարտներ: Դափնեկիրների համերգից հետո կցուցադրվի լեհ ռեժիսոր Եժի Անտչակի «Շոպեն` կյանքի ծարավ» ֆիլմը:
Երիտասարդ երաժիշտների մրցույթն անցկացվում է Շոպենի տարվա շրջանակներում, որը տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են Լեհաստանի Հանրապետության դեսպանատունը Հայաստանում, Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը և Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան:
Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում տեղի կունենա հայտնի լեհ դաշնակահար Սլավոմիր Վիլկայի և Հայաստանի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գալա-համերգը, որի ժամանակ կկատարվի «Համերգ դաշնամուրի համար թիվ 2 ֆա մինոր»:

On November 9, the concert hall of the National Gallery of Armenia will host the awarding ceremony of laureates of Chopin contest of young musicians.
Laureates of the contest will perform a concert.
The contest brought together 12 young pianists – students and graduates of Yerevan Komitas State Conservatory.
The contest of young musicians is dedicated to celebration of Chopin Year held under patronage of Armenia’s First Lady Rita Sargsyan.
The event is organized by the Polish Embassy in Armenia, Armenian Ministry of Culture and Yerevat Komitas State Conservatory.
Chopin Year will come to an end on November 11 – Poland’s Independence Day.
Aram Khachaturian concert hall will host a gala concert of famous Polish pianist Slawomir Wilk, who will take the stage with the Armenian Philharmonic Orchestra.