Նոյեմբերի 11-12-ին Բրիտանական խորհուրդը սկսում է «Նորաձևության ճանապարհ` երկխոսություն սահմանների խաչմերուկում» երկամյա ծրագիրը: Ինչպես PanARMENIAN.Net –ին են հայտնել Բրիտանական խորհրդում, Հայաստանում, Միացյալ Թագավորությունում, Գերմանիայում, Ռումինիայում, Դանիայում և Չեխիայում ստեղծագործող նկարիչ-մոդելավորողները միասին կստեղծեն 20 մասից բաղկացած մեկ ընդհանուր հավաքածու, որը կցուցադրվի Հայաստանում եւ ծրագրին մասնակից եվրոպական 5 երկրում: Հայաստանում եւ Եվրոպայում ցուցադրվելուց հետո Բրիտանական խորհուրդը հավաքածուն կնվիրի հայաստանյան թանգարաններից մեկին:
Հայ նկարիչ-մոդելավորողները եւ նրանց գործընկերները Եվրամիության երկրներից կստեղծագործեն միասին եւ փոխադարձ այցելությունների ընթացքում կծանոթանան միմյանց մշակույթներին` իրենց տպավորություններն ու խոհերն արտացոլելով սեփական աշխատանքներում:
Ծրագրի նպատակն է հայ եւ եվրոպացի նկարիչ-մոդելավորողների միջեւ մասնագիտական կապերի հաստատումը, գիտելիքների եւ փորձի փոխանակումն ու համատեղ արտադրանքի ստեղծման խրախուսումը:
Մինչ հավաքածուի ստեղծումը հայ եւ արտերկրի 10 նկարիչ-մոդելավորող փոխայցելության միջոցով կծանոթանան միմյանց մշակույթներին, կբացահայտեն ազգային տարազների ստեղծման պատմությունն ու ավանդույթները: Այցերից հետո նրանք ձեռնամուխ կլինեն հավաքածուի ստեղծման աշխատանքներին:
Բրիտանական խորհուրդը ծրագիրն իրականացնում է Գյոթեի ինստիտուտի, Ռումինական մշակութային ինստիտուտի, Դանիական մշակութային ինստիտուտի և Չեխական կենտրոնի հետ համատեղ: Միջազգային այս կազմակերպությունները հանդիսանում են Ազգային մշակույթների եվրամիության ինստիտուտների (European Union National Institutes for Culture -EUNIC) անդամ: “Նորաձևության ճանապարհ` երկխոսություն սահմանների խաչմերուկում” ծրագիրը մեր երկրում միջազգային այդ կազմակերպությունների առաջին համատեղ նախաձեռնությունն է: Ծրագիրը համաֆինանսավորում է Եվրամիությունը: Հայաստանյան գործընկերն է Հայկական նորաձեւության խորհուրդը:

12 Ноябрь 2010 - 12:58 AMT
Британский совет 11-12 ноября начинает новую двухлетнюю программу “Путь моды: диалог на перекрестке границ”. Как сообщили PanARMENIAN.Net в Британском совете, армянские художники-дизайнеры и их коллеги из стран Евросоюза будут работать вместе и в ходе взаимных визитов ознакомятся с культурой друг друга, выражая впечатления и мысли в своих работах.
Целью программы является налаживание связей между армянским и европейскими художниками-модельерами, обмен знаниями и опытом и поощрение создания совместной продукции.
Художники-модельеры из Армении, Великобритании, Германии, Румынии, Дании и Чехии будут создавать одну общую коллекцию из 20 частей, которая будет представлена в Армении и пяти европейских странах, участвующих в программе. После выставки Британский совет подарит коллекцию одному из музеев Армении.
Британский совет осуществляет программу совместно с Институтом Гете, Институтом культуры Румынии, Институтом культуры Дании и Чешским центром. Эти международные структуры являются членами Национальных институтов культур Евросоюза. Программа “Путь моды: диалог на перекрестке границ” является первым совместным проектом этих международных структур в Армении. Программа софинансируется Евросоюзом. Армянским партнером является Армянский совет моды.