Նոյեմբերի 13-ին օլիմպիական չեմպիոն Հրանտ Շահինյանի անվան մարզադպրոցում ԵՊԼՀ ֆիզիկական կուլտուրայի ամբիոնի մանկավարժ Դավիթ Ֆահրադյանը ձախ ձեռքով 76 պտույտ է կատարել զուգափայտի վրա` սահմանելով Գինեսի համաշխարհային ռեկորդ:
Իր ելույթում ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ասել է, որ հավատում էր Ֆահրադյանի ուժերին. «Նա շատ ուժեզ մարզիկ է և ես հավատում էի, որ նա կարող է դա անել: Օլիմպիական կոմիտեի նպատակն է տարածել օլիմպիական գաղափարները և քարոզել առողջ կենսակերպ երիտասարդների շարքում»,- ասել է Ծառուկյանը:
Ֆահրադյանը նշել է, որ եթե վստահ չլիներ իր ուժերի մեջ, չէր գնա այդ քայլին. «Այս ռեկորդը սահմանելու համար ես մարզվել եմ մեկ տարի, մարզումների ժամանակ ինձ հաջողվել է անել 80-83 պտույտ»:
Նշենք, որ Ֆահրադյանի անունն արդեն գրանցվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում. 10 րոպեի ընթացքում նա 350 անգամ պտույտ է կատարել և 2009-ի դեկտեմբերի վերջին նա ռեկորդը պաշտոնապես գրանցելու մասին հավաստագիր է ստացել:

13 Ноябрь 2010 - 12:32 AMT
13 ноября в спортивной школе имени Олимпийского чемпиона Гранта Шагиняна педагог кафедры физической культуры ЕГЛУ Давид Фаградян, для установления мирового рекорда Гиннеса, сделал 76 переворотов на турнике на левой руке. Сертификат, уведомляющий об официальной регистрации рекорда, спортсмен получит позже.
В своей речи президент Национального Олимпийского комитета Армении Гагик Царукян сказал, что верил в силы Фаградяна: “Он очень сильный спортсмен, и я верил, что он может справиться. Цель Олимпийского комитета – распространять Олимпийские идеи и пропагандировать здоровый образ жизни среди молодых людей”, – сказал Царукян.
Сам рекордсмен отметил, что если бы не был уверен в своих силах, не пошел бы на этот шаг: “Для установления этого рекорда я тренировался уже год, во время тренировок мне удавалось сделать 80-83 переворота”.
Отметим, что Фаградян уже вписал свое имя в книгу рекордов Гиннеса: в течении 10 минут он 350 раз сделал переворот на турнике и в конце декабря 2009 года получил сертификат, уведомляющий об официальной регистрации рекорда.