Նոյեմբերի 13-ին օլիմպիական չեմպիոն Հրանտ Շահինյանի անվան մարզադպրոցում ԵՊԼՀ ֆիզիկական կուլտուրայի ամբիոնի մանկավարժ Դավիթ Ֆահրադյանը ձախ ձեռքով 76 պտույտ է կատարել զուգափայտի վրա` սահմանելով Գինեսի համաշխարհային ռեկորդ:
Իր ելույթում ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ասել է, որ հավատում էր Ֆահրադյանի ուժերին. «Նա շատ ուժեզ մարզիկ է և ես հավատում էի, որ նա կարող է դա անել: Օլիմպիական կոմիտեի նպատակն է տարածել օլիմպիական գաղափարները և քարոզել առողջ կենսակերպ երիտասարդների շարքում»,- ասել է Ծառուկյանը:
Ֆահրադյանը նշել է, որ եթե վստահ չլիներ իր ուժերի մեջ, չէր գնա այդ քայլին. «Այս ռեկորդը սահմանելու համար ես մարզվել եմ մեկ տարի, մարզումների ժամանակ ինձ հաջողվել է անել 80-83 պտույտ»:
Նշենք, որ Ֆահրադյանի անունն արդեն գրանցվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում. 10 րոպեի ընթացքում նա 350 անգամ պտույտ է կատարել և 2009-ի դեկտեմբերի վերջին նա ռեկորդը պաշտոնապես գրանցելու մասին հավաստագիր է ստացել:

On November 13, Yerevan State Linguistic University gymnastics instructor David Fahradyan performed 76 high bar giants on left hand to set Guinness world record at Olympic Champion Hrant Shaninyan Sport School. He will receive the certificate confirming official registration of the record later.
President of the RA National Olympic Committee Gagik Tsarukyan said that he expected Fahradyan to set the record. “He is a very strong sportsman and I believed he will manage to do it,” said Tsarukyan.
Fahradyan said for his part that he had trained for a year to set the record. “I even managed to perform 80-83 giants during trainings,” he said.
It is noteworthy that in December 2009 Fahradyan was presented with Guinness World Records certificate for performing the most consecutive gymnastic high bar giants (350) in 10 minutes.