Նոյեմբերի 21-ին Վանաձորի Շարլ Ազնավուրի անվ. մշակույթի պալատում տեղի կունենա «Որդան կարմիր» և «An Gordonach!» (Շոտլանդիա) խմբերի համերգը: Համերգն իրականացվում է «Որդան կարմիր»-ի նախաձեռնությամբ` ՄԱԿ-ի «Երիտասարդության միջազգային տարի. երկխոսություն և փոխըմբռնում» ծրագրի շրջանակներում: Համերգի կարգախոսն է «Մեր տարին: Մեր ձայնը»:
Այսօր երիտասարդությունը աշխարհի բնակչության 18% է կազմում` 1,2 միլիարդ մարդ, որոնց 87%-ը բնակվում է զարգացող երկրներում: Ամբողջ աշխարհում երիտասարդները համարվում են զարգացման գրավական, դրական սոցիալական փոփոխություններ և տեխնոլոգիական նորարարություններ խթանող հիմնական մարդկային ռեսուրս:
Նախագիծը նպատակ ունի ևս մեկ անգամ ընդգծել հասարակական գործընթացներում երիտասարդության ընդգրկման կարևորությունը, սեփական օրինակով կոչ անել երիտասարդներին` ստեղծագործ, եռանդուն ու համարձակ լինել իրենց նախաձեռնություններում:

On November 21, Vanadzor Palace of Culture after Charles Aznavour will host a concert featuring Vordan Karmir and An Gordonach! Armenian and Scottish rock bands.
The concert is initiated by Vordan Karmir in the framework of UN-announced International Year of Youth: Dialogue and Mutual Understanding.
Today, youth represent 18% of the global population (1.2 billion people). 87% of youth live in developing countries facing challenges brought about by limited access to resources, healthcare, education, training, employment and economic opportunities. Member States of the United Nations recognize that young people in all countries are a major human resource for development, positive social change and technological innovation. Their ideals, energy and vision are essential for the continuing development of their societies.
The musical project of Vordan Karmir and An Gordonach! is aimed at raising public awareness about the importance of youth involvement in social processes. The international artistic cooperation of a well-known band from Armenia and a newly-formed Scottish group will be an earnest example for young people of the ability to act, create and achieve their boldest dreams.