2010 թ. նոյեմբերի 15-19-ը Քենիայի մայրաքաղաք Նայրոբիում ընթանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի անդամ պետությունների միջկառավարական կոմիտեի 5-րդ նստաշրջանը: Օրակարգում ընդգրկվել է «Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության» ցանկերի համալրման հարցը: Ցանկում տեղ է գտել նաև Հայաստանի Հանրապետությունը` իր Symbolism and craftsmanship of Khachkars, Armenian cross-stones («Խաչքարի խորհուրդը և խաչքարագործությունը. հայկական խաչքարեր») ոչ նյութական մշակութային արժեքի հայտով, որը ներկայացնում է խաչքարի ծագումնաբանությունը, զարգացման ժամանակագրությունը, հորինվածքը, պատկերագրությունը, ազգային պատկերացումները, ժողովրդի կյանքում խաչքարի դերակատարությունը, գործառույթները, դրսևորման ձևերը, ինչպես նաև ժամանակակից խաչքարագործության զարգացումները: Խաչքարագործությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ ներկայացնելու ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությունը ողջունել է աշխարահասփյուռ հայությունը:
Քենիայում ընթացքում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը ի թիվս այլ փոփոխությունների, պահանջել է հայկական հայտի անվանումը խմբագրել «Հայկական խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» տարբերակով:
Ադրբեջանն իր այս քայլով փորձել է վիճարկել խաչքարի ծագումնաբանությունը և ազդել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի անդամ պետությունների Գլխավոր Ասամբլեայի հաստատած չափորոշիչներին համապատասխան ներկայացված հայտի ընդունման գործընթացի վրա:
Միջկառավարական կոմիտեն առաջարկել է հայկական հայտի քննարկումը տեղափոխել նոյեմբերի 17-ի օրակարգ: Միևնույն ժամանակ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն առաջարկել է կազմակերպել իր ներկայացուցչի ներկայությամբ` հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև բանակցություն` խնդրին երկուստեք ընդունելի լուծում տալու նպատակով: Երկարատև ու լարված քննարկումների արդյունքում Միջկառավարական կոմիտեն հաշվի չի առել ադրբեջանական կողմի պնդումները և ընդունել է հայկական կողմի առաջարկած "Armenian cross-stones art. Symbolism and craftsmanship of Khachkars" («Հայկական խաչքարի արվեստը. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը») տարբերակը: Հայկական հայտն ընդունվել է։

17 Ноябрь 2010 - 14:46 AMT
С 15 по 19 ноября в Найроби (Кения) проходит 5-ое заседание межправительственного комитета государств участников конвенции “О защите нематериального культурного наследия” ЮНЕСКО. В повестку дня вошли 47 заявок, в их числе также была заявка, представленная Республикой Армения “Символика и мастерство хачкаров, армянские каменные кресты”. Однако и на этот раз Азербайджан не остался в стороне и в очередной раз попытался политизировать данный вопрос, который не имеет никакого отношения к политике. Как сообщает пресс-служба Министерства культуры Армении, в рамках обсуждений 16 ноября представитель Азербайджана потребовал внести изменения в армянскую заявку и отредактировать ее следующим образом: “Символика и мастерство армянских хачкаров, армянские каменные кресты”. Этим самым он пытался доказать что искусство хачкаров принадлежит не только армянам, а это характерно также для кавказских албанцев, последователями которых, якобы, являются азербайджанцы.
С целью обжаловать заявку Армении по инициативе правительства Азербайджана была организована акция, в ходе которой представители азербайджанских общин разных стран направили генеральному секретарю ЮНЕСКО Ирине Боковой 143 письма, чтобы она не допустила принятие данной заявки.
В ответ на это представитель Армении, заместитель министра культуры Арев Самуелян заявила, что позиция армянской стороны ясна, и призвала не политизировать эту трибуну и не затрагивать темы, не имеющие никакого отношения к обсуждению ценностей, выражающих национальную идентичность.
Межправительственный комитет, приняв все остальные заявки, предложил перенести рассмотрение армянской заявки на сегодняшнее заседание. В то же время ЮНЕСКО предложила организовать переговоры между армянской и азербайджанской стороной с присутствием ее представителя, чтобы дать проблеме взаимоприемлемое решение. В результате долгих и напряженных обсуждений Межправительственный комитет не учел утверждения азербайджанской стороны и принял армянский вариант заявки «Символика и мастерство хачкаров, армянские каменные кресты». Заявка Армении принята.