«Այժմ մենք նկարահանում ենք փաստագրական «Կանանց մոլորակը» ֆիլմը, որը պատմում է կանանց մասին, նրանց խնդիրների և հույզերի մասին: Ֆիլմում մենք փորձում ենք ցույց տալ, որքան բարդ արարած է կինը»,-նոյեմբերի 18-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է հայտնի հայ ռեժիսոր, ՀՀ Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Ռուբեն Գևորգյանցը:
Ըստ նրա, ֆիլմը հայ հանդիսատեսի դատին կհանձնվի հունվարին:
«Կանանց մոլորակից» բացի, Կինեմատոգրաֆիստների միությունը լույս կընծայի նաև մի քանի գիրք, որոնք պատմում են հետխորհրդային տարիների հայկական կինեմատոգրաֆի մասին»,-հավելել է Գևորգյանցը:
Ինչպես ասել է ռեժիսորը, այսօր հայ կինոյում շատ են դիլետանտները: «Ով ասես ռեժիսոր է դառնում, դրա համար այդքան շատ է աղբը»,-ասել է Գևորգյանցը՝ հավելելով, որ «այս տարիների ընթացքում հայ կինոյում այդպես էլ չստեղծվեց ոչ մի դրական կերպար»:

Armenian filmmaker, Chairman of the Union of Cinematographers of Armenia (UCA) Ruben Gevorkyants said that UCA currently deals with creation of Women’s Planet documentary, which tells about women, their problems and feelings.
The film will be screened in Armenia in January, Gevorkyants told a press conference on November 18.
According to him, UCA also deals with publication of several books telling about the Armenian cinematography after the USSR collapse.
Gevorkyants noted that currently there are many amateur filmmakers in the Armenian cinematography. “We lack professionals, due to which currently we have that much trash,” he said.