«Այժմ մենք նկարահանում ենք փաստագրական «Կանանց մոլորակը» ֆիլմը, որը պատմում է կանանց մասին, նրանց խնդիրների և հույզերի մասին: Ֆիլմում մենք փորձում ենք ցույց տալ, որքան բարդ արարած է կինը»,-նոյեմբերի 18-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է հայտնի հայ ռեժիսոր, ՀՀ Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Ռուբեն Գևորգյանցը:
Ըստ նրա, ֆիլմը հայ հանդիսատեսի դատին կհանձնվի հունվարին:
«Կանանց մոլորակից» բացի, Կինեմատոգրաֆիստների միությունը լույս կընծայի նաև մի քանի գիրք, որոնք պատմում են հետխորհրդային տարիների հայկական կինեմատոգրաֆի մասին»,-հավելել է Գևորգյանցը:
Ինչպես ասել է ռեժիսորը, այսօր հայ կինոյում շատ են դիլետանտները: «Ով ասես ռեժիսոր է դառնում, դրա համար այդքան շատ է աղբը»,-ասել է Գևորգյանցը՝ հավելելով, որ «այս տարիների ընթացքում հայ կինոյում այդպես էլ չստեղծվեց ոչ մի դրական կերպար»:

“Сейчас мы занимаемся съемками документального фильма “Планета женщин”, который рассказывает о женщине, о ее проблемах и переживаниях. В этом фильме мы попытаемся показать, насколько глубоким созданием является женщина”, – сказал 18 ноября на пресс-конференции известный армянский режиссер, председатель Союза кинематографистов Армении Рубен Геворкянц.
По его словам, в январе фильм можно будет представить на суд армянского зрителя.
“Помимо “Планеты женщин”, Союз кинематографистов также занимается сейчас выпуском нескольких книг, которые рассказывают об армянской кинематографии постсоветских лет”, – добавил Геворкянц.
Как отметил режиссер, сегодня в армянской кинематографии очень много режиссеров-дилетантов. “Режиссером у нас сегодня становится каждый, кому не лень, очень мало профессионалов, поэтому в данный момент мы имеем так много мусора”, – сказал Геворкянц, добавив, что “за все эти годы армянский кинематограф не создал ни одного положительного героя”.