Սլովակիան ներկայացնող հայ շախմատիստ Սերգեյ Մովսիսյանը հավաքեց 17.5 միավոր և զբաղեցրեց 15-րդ տեղը:
Մինչ այդ Արոնյանը դարձել էր Տալի հուշամրցաշարի հաղթող: Նա կիսել էր առաջին տեղը Սերգեյ Կարյակինի և Շահրիյար Մամեդյարովի հետ:
Նոյեմբերի 16-ին Ռուսաստանի Գավաթի եզրափակչի երկրորդ խաղում հայ 21-ամյա գրոսմայստեր Զավեն Անդրիասյանը (Հայաստան) պարտության մատնեց Արտյոմ Տիմոֆեևին (Ռուսաստան) և զբաղեցրեց առաջին տեղը:
Հաղթողը պետք է որոշվեր այս պարտիայի արդյունքում, քանի որ նրանց առաջին հանդիպումն ավարտվել էր ոչ ոքի: Հայ շախմատիստը սպիտակ ֆիգուրներով կարողացավ առավելության հասնել և հաղթեց 1,5:0,5 ընդհանուր հաշվով:
Բասկետբոլ. Հայաստանի բասկետբոլի կանանց «Հատիս» հավաքականը Եվրոպայի Գավաթ 2010-2011-ի թիմային փուլում նոյեմբերի 18-ին «Միկա» մարզահամալիրում ընդունեց ռուսական «Դինամո-ԳՈՒՎԴ» թիմին: Հանդիպումը շատ կարևոր էր բասկետբոլիստուհիների համար, քանի որ երկու նախորդ խաղերում նրանք զիջել էին մրցակիցներին:
Խաղի ընթացքում հայկական ակումբը ջանում էր արժանի դիմադրություն ցույց տալ հակառակորդին: Առաջին քառորդում Գիա Ղազանչյանի սաները զիջեցին 23:29 հաշվով: Երկրորդ քառորդում մրցակցի առավելությունն ավելացավ, նա հատիսցիներից առաջ անցավ 18 միավորով (41:59): Երրորդ քառորդում «Հատիսը» կարողացավ 26 միավոր հավաքել և մինչև 4 միավորի հասցնել տարբերությունը: Քառորդ ավարտվեց 67:71 հաշվով: Միայն չորրորդ քառորդի սկզբին «Հատիսին» հաջողվեց առաջ անցնել հաշվում: Խաղի ավարտը լարված ստացվեց. մեկ մի թիմն էր առաջատար, մեկ մյուս թիմը: Խաղի հիմնական ժամանակն ավարտվեց ոչ ոքի` 85:85: Հանդիպման ելքը որոշվեց ավելացրած 5 րոպեների ընթացքում: «Դինամո-ԳՈՒՎԴ»-ի բասկետբոլիստուհիներն ավելի դիմացկուն դուրս եկան և 90:99 հաշվով հաղթանակ տարան:
Ֆուտբոլ. Նոյեմբերի 17-ին FIFA-ն հրապարակել է ազգային հավաքականների հերթական վարկանիշային աղյուսակը: Նախորդ վարկանիշի համեմատ, որը եղել է հոկտեմբերի 20-ին, Հայաստանի ազգային հավաքականը բարձրացել է 1 հորիզոնականով և 517 միավորով զբաղեցնում է 59-րդ տեղը:
ԵԱ խմբային փուլում Հայաստանի հավաքականի մրցակիցները զբաղեցնում են հետևյալ տեղերը. Ռուսաստանն իջել է 3 հորիզոնականով և զբաղեցնում է 13-րդ տեղը, Սլովակիան բարձրացել է 18-րդ տեղը, Իռլանդիան մնացել է 32-րդ տեղում, Մակեդոնիան իջել է 76-րդ տեղը, իսկ Անդորրան մնացել է 202-րդ տեղում:
Նոյեմբերի 17-ին ֆուտբոլի ազգային հավաքականները ընկերական խաղերի են մասնակցել: Հայաստանի մրցակիցները Եվրո-2012 B խմբում պարտություններ են կրել ընկերական խաղերում:
Ռուսաստանի հավաքականը Վորոնեժում պարտություն կրեց Բելգիայից: Չնայած հանդիպման ընկերական կարգավիճակին, ՌԴ թիմի մարզիչ Դիկ Ադվոկատը խաղին մասնակից դարձրեց իր թիմի բոլոր ուժեղագույն ֆուտբոլիստներին, հայտնում է ՈՒԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը: Սակայն բելգիացիներն ավելի ուժեղ գտնվեցին և երկու անպատասխան գնդակ խփեցին, կրկնակի գոլի հեղինակ դարձավ Լուկակուն:
Չնայած նրան, որ Իռլանդիայի հավաքականն իր դաշտում 11-մետրանոցով բացեց խաղի հաշիվը Նորվեգիայի հետ, հետո ստիպված էր երկու անգամ խաղը սկսել դաշտի կենտրոնից: Խաղն ավարտվեց 1:2 հաշվով Նորվեգիայի օգտին: Սլովակիայի հավաքականն իր դաշտում ընդունեց Բոսնիայի ու Հերցոգովինայի հավաքականներին և զիջեց 2:3 հաշվով: Նոյեմբերի 14-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջնության վերջին տուրը և տասներորդ անգամ անընդմեջ ոսկե մեդալներ նվաճեց «Փյունիկը»:
28-րդ տուրում Վարդան Մինասյանի սաները խաղացին «Կիլիկիայի» հետ և միայն շնորհիվ 11-մետրանոց հարվածի, որը 67-րդ րոպեին իրացրեց Մարկոս Պիզելին, կարողացան հաղթել: Բրազիլացի ֆուտբոլիստը խփեց իր 16-րդ գնդակը և իր խփած գոլերի քանակով հավասարվեց իր թիմակից Գևորգ Ղազարյանին:
Առաջնության արծաթե մեդալակիրը դարձավ «Բանանցը», որը 2:1 հաշվով հաղթեց «Շիրակին» և ետ մնաց չեմպիոնից մեկ միավորով՝ հավաքելով 64 միավոր:
Բրոնզե մեդալը առաջնության ավարտից 2 տուր առաջ ապահովեց իր համար «Ուլիսը», որը վերջին տուրում 3:2 հաշվով հաղթեց «Միկային», որն ավարտեց առաջնությունը 4-րդ տեղում 46 միավորով:
«Իմպուլսը», որն այս տարի առաջին անգամ մասնակցեց Բարձրագույն լիգայի խաղերին, զբաղեցրեց 5-րդ տեղը, 6-8 տեղերը զբաղեցրին »Գանձասարը», «Կիլիկիան» ու «Շիրակը» համապատասխանաբար:
Նոյեմբերի 16-ին ՈՒԵՖԱ-ի կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ 2011-12թթ. Եվրոպայի կանանց մինչև 19 տարեկանների առաջնության վիճակահանությունը: Առաջին որակավորման փուլում 40 թիմ բաժանվեց 10 խմբի: Հայաստանի ընտրանին հանգրվանեց 6-րդ խմբում, որտեղ կհանդիպի Ավստրիայի, Իտալիայի և ՆՀՀ Մակեդոնիայի թիմերի հետ: Ընտրական մրցաշարը կընդունի ՆՀՀ Մակեդոնիան:
Հայաստանի հավաքականի և դանիական «Ռանդերսի» հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ դեռևս պաշտոնապես ոչինչ պարզ չէ «Էսպանյոլ» տեղափոխվելու հարցում:
Ըստ elmundodeportivo.es-ի, «Էսպանյոլի» տեխնիկական ծառայությունը շահագրգռված է Մովսիսյանով և հետևում է նրա խաղին:
«Ես ինտերնետում եմ կարդացել, որ «Էսպանյոլը» հետաքրքրվում է ինձնով: Դեռևս ոչինչ ասել չեմ կարող: Կան նաև այլ ակումբներ, որոնք ցանկանում են ձեռք բերել ինձ: Այդ հարցերով զբաղվում է իմ գործակալը և նորությունների դեպքում մենք հայտարարություւն կանենք»,-ասել է Մովսիսյանը:
Հարձակվողը վնասվածք է ստացել, որի պատճառով հանդես չի գալիս «Ռանդերսի» կազմում, ըստ նրա, հաջորդ շաբաթ նա կրկին կկարողանա խաղալ:
Բռնցքամարտ. Կարլ Ֆրոչը «Super Six» մրցաշարի 3-րդ շրջանում Արթուր Աբրահամի դեմ մենամարտից առաջ ասել է, որ դա համաշխարհային կարգի պայքար է լինելու: «Հատկապես հրապուրիչ է այն, որ վիճարկվելու է WBC գոտին: Արթուրը հաստատ վախենում է ինձանից, նա գլխի հետ կապված շատ խնդիրներ ունի»,- ասել է Ֆրոչը fightnews.com-ին տված հարցազրույցում:
Ֆրոչը կարծում է, որ նոյեմբերի 27-ին հաղթող կլինի նա, քանի որ ունի որակներ, որոնք բացակայում են Աբրահամի մոտ. արագություն, հմտություններ և ուժ: «Աբրահամը մենամարտերի ժամանակ միշտ օգտագործում է նույն մեթոդները: Ակնհայտ է, որ ես ավելի փորձառու եմ այս քաշի շրջանակներում և ֆիզիկապես ավելի ուժեղ եմ: Հիմա Արթուրը պատրաստ է երրորդ մարտում երկրորդ պարտությանը»,- ասել է բրիտանացի բռնցքամարտիկը:
Աբրահամը կարծում է, որ Ֆրոչը երկար հարված ունի, որն օգնել է նրան Միկել Քեսլերի դեմ մենամարտում: «Ես պատրաստ եմ ուժերով չափվել բոլորի հետ: Ես բռնցքամարտել եմ միջին քաշային կարգում ավելի ուժեղ մարզիկների հետ և չեմ կարծում, որ Արթուրն այդքան ուժեղ է, ինչպես մարդիկ են մտածում: Ես հաղթելու ավելի մեծ շանսեր ունեմ»,- նշել է Ֆրոչը:
Թենիս. ATP-ն (Թենիսի համաշխարհային ասոցիացիա) նոյեմբերի 15-ին հրապարակել է աշխարհի ուժեղագույն թենիսիստների հերթական վարկանիշային աղյուսակը: Արգենտինահայ Դավիթ Նալբանդյանը իր նախորդ վարկանիշի համեմատ նահանջել է 2 հորիզոնականով և 1480 միավորով 27-րդ տեղում է: «Մաստերս» մրցաշարում Նալբանդյանը անցած շաբաթ ¼ եզրափակչում պարտվեց Էնդի Մարեյին Մեծ Բրիտանիայից:
Դեկտեմբերի 16-19-ը Դավիթ Նալբանդյանը Բուենոս Այրեսում կմասնակցի «Copa Peugeot» մրցաշարին, որը տեղի է ունենում 2003-ից ի վեր, և Նալբանդյանը երեք անգամ` 2003-ին, 2007-ին և 2009-ին, զբաղեցրել է առաջին տեղը:
Այս տարի նրա մրցակիցները լինելու են Գաել Մոմֆիսը (Ֆրանսիա), Մարկոս Բաղդադիսը (Կիպրոս), Մարատ Սաֆինը (Ռուսաստան), Ռիչարդ Գասկեն (Ֆրանսիա) և Խուան Մոնակոն (Արգենտինա):
Մինչ այդ դեկտեմբերի 11-ից Նալբանդյանն ելույթ կունենա «Almirante Brown» ակումբում, որտեղ նաև հանդես կգան նրա հայրենակիցներ Խուան Մոնակոն, Օրասիո Զեբալոսը և Էդուարդո Շվանկը:
Օլիմպիադա. Նոյեմբերի 12-ին Երևանում սկսվել է համաժողով ԱՊՀ և Բալթիայի 11 երկրների Ազգային օլիմպիական կոմիտեների (ԱՕԿ) մասնակցությամբ:
Հայաստանի ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն իր ողջույնի խոսքում ասել է. «Մենք պետք է ավելի հաճախ կազմակերպենք նման միջոցառումներ: Ուրախ եմ, որ վաղը բոլորս միասին կնշենք ՀԱՕԿ 20-ամյակը»:
ԱՊՀ երկրների ԱՕԿ-երի ասոցիացիայի քարտուղարության ղեկավար Յուրի Յուրևը նշել է, որ սա ԱՊՀ և Բալթիայի երկրների ԱՕԿ-երի 13-րդ տարածաշրջանային համաժողովն է և հավելել, որ այն նպաստում է տարբեր երկրների սպորտային կառույցների ներկայացուցիչների շփմանը և հիանալի միջոց է տեղեկատվության փոխանակման համար:
Նոյեմբերի 13-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայանալու է հանդիսավոր միջոցառում` նվիրված ՀԱՕԿ 20-ամյակին:
Հոկտեմբերին Ակապուլկոյում տեղի ունեցած ՄՕԿ-ի նիստում որոշում կայացվեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին Պիեռ դը Կուբերտենի մեդալով պարգևատրելու մասին:
Իսկ ՀԱՕԿ-ի պարգևները ստացան սպորտային ոլորտի մասնագետները՝ ունեցած ավանդի ու Օլիմպիական գաղափարախոսության տարածման համար:
2010թ. ծանրամարտի աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Մարտիրոսյանը բնակարան ստացավ Երևանում, իսկ 2010թ. բոլոր մրցանակակիրներն ու մեդալիստները, նրանց մարզիչներն ու հավաքականների գլխավոր մարզիչնրը ստացան դրամական պարգևներ:

Другой армянский шахматист Сергей Мовсисян, который представляет Словакию, набрал 17,5 очка и занял 15 место.
До этого Аронян стал победителем Мемориала Таля. Он поделил первое место с Сергеем Карякином и Шахриаром Мамедьяровым.
Другой шахматист Армении Завен Андриасян стал обладателем Кубка России. В финале 21-летний гроссмейстер Завен Андриасян победил Артема Тимофеева (Россия) и занял первое место.
Победителя должна была решить эта партия, поскольку их первая встреча завершилась вничью. Армянский шахматист играл белыми фигурами, оказался сильнее и победил с общим счетом 1,5:0,5.
Баскетбол: Армянский женский баскетбольный клуб “Атис” в групповом этапе Кубка Европы 2010-2011 18 ноября в спортивном комплексе “Мика” в Ереване принял российскую команду “Динамо-ГУВД”. Матч был очень важным для баскетболисток, поскольку в двух предыдущих играх они уступили своим соперницам.
В течение игры армянский клуб постарался оказать достойное сопротивление противнику. В первой четверти подопечные Гии Казанчяна уступили со счетом 23:29. Во второй четверти преимущество соперника увеличилось, и они уже вели 18 очков (41:59).
В третьей четверти “Атис” сумел заработать 26 очков и сократить отставание до 4 очков. Четверть завершилась со счетом 67:71. Лишь в начале четвертой четверти “Атису” удалось повести в счете. Концовка игры получилась напряженной, и вела то одна, то другая команда. Основное время игры завершилось вничью – 85:85. Исход матча решился в добавленных 5 минутах. Крепче оказались нервы баскетболисток “Динамо-ГУВД” и они победили со счетом 90:99.
Футбол: 17 ноября FIFA (Международная Федерация футбола) опубликовала очередной рейтинг-лист национальных сборных. По сравнению с последним рейтингом, который был представлен 20 октября, национальная сборная Армении поднялась на 1 строку и занимает рекордное для сборной 59 место с 517 очками. Соперники сборной Армении в групповом этапе чемпионата Европы занимают следующие места: Россия опустилась на 3 строки и занимает 13 место, Словакия поднялась на 18 место, Ирландия осталась на 32 позиции, Македония опустилась на 76 место, а Андорра на 202 месте, как и прежде.
В этот же день национальные сборные по футболу провели товарищеские матчи. Соперники сборной Армении в отборочном этапе EURO-2012 потерпели поражения.
Сборная России в Воронеже потерпела поражение от Бельгии со счетом 0:2, Ирландия на своем поле уступила Норвегии – 1:2 .
Сборная Словакии тоже на своем поле приняла сборную Боснии и Герцеговины и проиграла со счетом 2:3. 14 ноября состоялся последний тур Чемпионата Армении, и в десятый раз подряд золотые медали завоевал ''Пюник''.
В 28 туре подопечные Вардана Минасяна сыграли с ''Киликией'' и лишь благодаря 11-метровому удару, который на 67 минуте реализовал Маркос Пизели, смогли победить.
Серебряной медали чемпионата удостоился ''Бананц'', бронзовой- ''Улисс''.
''Импульс'', который в этом году впервые принял участие в Высшей Лиге, занял 5 место, 6-8 места определились следующим образом – ''Гандзасар'', ''Киликия'' и ''Ширак''.
Определились соперники женской сборной Армении по футболу до 19 лет в квалификационной группе ЧЕ 16 ноября в штаб-квартире UEFA состоялась жеребьевка чемпионата Европы по футболу 2011-2012 среди женщин до 19 лет.
В первой квалификационной группе 40 команд были разделены на 10 групп. Сборная Армении выступит в 6 группе со сборными Австрии, Италии и Македонии.
Матчи 6 группы пройдут в Македонии 17-22 сентября 2011 года, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Федерации футбола Армении.
Нападающий сборной Армении и “Рандерса” (Дания) Юра Мовсисян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что пока официально ничего не ясно о его переходе в испанский клуб “Эспаньол”. По данным elmundodeportivo.es, техническая служба “Эспаньола” заинтересовалась Мовсисяном и следит за его играми.
“Я тоже только что в Интернете прочитал, что мною интересуется “Эспаньол”. Пока ничего сказать не могу. Есть и другие клубы, которые хотят приобрести меня. Этими вопросами занимается мой агент, и в случае новостей мы заявим об этом”, – сказал Мовсисян.
У нападающего травма, из-за которой он не выступает в составе “Рандерса”, по его словам, уже на следующей неделе он сможет снова играть.
Бокс: Карл Фроч перед поединком 3 круга турнира “Super Six” против Артура Абрахама, который состоится 27 ноября в Хельсинки, сказал, что борьба будет мирового класса. “Особенно захватывает то, что на кону будет стоять пояс WBC. Абрахам определенно боится меня, у него есть много проблем в голове”,- сказал Фроч.
Фроч считает, что 27 ноября победителем будет он, поскольку он имеет качества, которые отсутствуют у Абрахама: скорость, навыки и сила. “Абрахам одномерный борец и всегда во время поединков использует те же методы. Очевидно, что я более опытен в рамках данного веса, я крупнее и физически сильнее, потому что я уже девять лет, с самого начала карьеры, выступаю во втором среднем весе. Сейчас Артур готов ко второму поражению в третьем бою. Несомненно, у меня есть чем побеждать его”,- похвастался британский боксер.
Абрахам считает, что Фроч имеет длинный удар, который и помог ему в поединке с Миккелем Кеслером. “Я готов помериться с силами со всеми. Я дрался с более сильными боксерами среднего веса, и я не считаю, что Артур настолько силен, как думают люди. У меня больше шансов на победу”,- отметил британский боксер.
Теннис: ATP (Международная ассоциация тенниса) 15 ноября опубликовала очередной рейтинг-лист сильнейших теннисистов мира.
Аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян по сравнению с предыдущим рейтингом опустился на 2 строки и с 1480 очками занимает 27 место. В турнире “Мастерс” в Париже Налбандян, который прошел в прошлой неделе, в 1/4 финала проиграл Энди Маррею (Великобритания).
А с 16 по19 декабря Налбандян в Буэнос-Айресе примет участие в традиционном теннисном турнире “Copa Peugeot”.
Турнир проходит с 2003 года, и Налбандян трижды – в 2003, 2007 и 2009 годах занимал первое место. В этом году соперниками аргентинского теннисиста будут Гаел Момфис (Франция), Маркос Багдадис (Кипр), Марат Сафин (Россия), Ричард Гаске (Франция) и Хуан Монако (Аргентина).
До этого с 11 декабря Налбандян выступит в Кубке “Almirante Brown”, где также выступят его соотечественники Хуан Монако, Орасио Зебаллос и Эдуардо Шванк, передает официальный сайт Давида Налбандяна.
Олимпиада: 12 ноября в Ереване начался форум с участием Национальных Олимпийских комитетов 11 стран СНГ и Балтии.
Президент Национального Олимпийского комитета Армении Гагик Царукян поприветствовал участников форума и поблагодарил за приезд в Армению.
Во время форума состоялась презентация оргкомитетов летних и зимних олимпиад Лондон-2012 и Сочи-2014. Посол Великобритании в Армении Чарльз Лонсдейл за 623 дня до старта лондонских Олимпийских Игр представил подготовительные работы к Олимпиаде. “Работы ведутся по запланированному графику. Скоро будет готова Олимпийская деревня. Футбольные игры пройдут на стадионе “Уэмбли”, теннис – на кортах “Уимблдона”. Лондон с нетерпением ждет всех участников”,- отметил Лонсдейл. Посол заявил, что постройка новых объектов не повлияет на экологическую чистоту города.
О подготовительных работах к сочинской олимпиаде рассказала менеджер по коммуникациям оргкомитета Сочи-2014 Александра Савина. Она отметила, что Сочи примет около 2750 спортсменов из 85 стран, около 600000 болельщиков и 25000 сотрудников. “В 2011 году офис Олимпийского комитета из Москвы будет перенесен в Сочи. Все олимпийские объекты будут сданы к намеченному сроку”,- сказала Савина.
Национальный олимпийский комитет Армении 13 ноября отпраздновал свое 20-летие.
По решению исполкома МОК, заседание которого прошло в октябре в Акапулько, президент АНОК Гагик Царукян за вклад в развитие Олимпийского движения был награжден медалью Пьера де Кубертена.
А награды АНОК получили армянские спортивные специалисты за вклад и распространение Олимпийкой идеологии.
Чемпион мира 2010 года по тяжелой атлетике Тигран Мартиросян получил квартиру в Ереване, а все призеры и медалисты 2010 года, их личные тренеры и главные тренеры сборных – денежные награды.