Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության գլխավոր տնօրենի խորհրդական Դիանա Մնացականյանը, որը հոգ է տանում «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին հայ կատարողների մասնակցության մասին, հերքեց տեղեկատվությունն այն մասին, որ, իբր, Հայաստանը մտադիր է Ադրբեջանի դեմ բողոք ներկայացնել Եվրոպական հաղորդման միություն:
Նրա խոսքով, նախքան բողոք ներկայացնելը հարկավոր է համոզվել, որ Ադրբեջանն ընդհանրապես գնել է «Մանկական Եվրատեսիլ 2010»-ի հեռարձակման իրավունքները: «Մենք համոզված չենք, որ մրցույթն Ադրբեջանում առհասարակ հեռարձակվել է, քանի որ մեր տնօրինած տվյալների համաձայն այդ երկիրը բացարձակ շահագրգռված չէ այդ երգի մրցույթի ոչ հեռարձակման, ոչ էլ դրան մասնակցելու գործում: Մինչև մենք չպարզենք` արդյոք եղել է եթեր, թե ոչ, մենք չենք կարողանա բողոք ներկայացնել, իսկ լուրերն այն մասին, որ հեռարձակումն ընդհատվել է, ադրբեջանական ֆորումներից են դուրս հոսել»,- ասաց նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Որոշ հայկական ԶԼՄ-ներ հաղորդագրություն էին հրապարակել, որի համաձայն «Եվրոպական հաղորդման միության (EBU) ժողովում, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 2-3-ին Ժնևում, Հայաստանի ներկայացուցիչները մտադիր են բարձրացնել Ադրբեջանի կողմից «Եվրատեսիլ» միջազգային երգի մրցույթի կանոնների բազմակի խախտման հարցը»:
Նոյեմբերի 20-ին «Մանկական Եվրատեսիլ 2010»-ն ավարտվեց Հայաստանի հաղթանակով: Վլադիմիր Արզումանյանի «Մամա» երգը 120 միավոր հավաքեց: «Եվրատեսիլ 2010»մանկական երգի միջազգային մրցույթի հեռարձակումն Ադրբեջանում ընդհատվեց այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ հաղթողը: Ինչպես հաղորդում է «Երկրամասը», Հայաստանի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Արզումանյանի հաղթանակը, որն արմատներով Ղարաբաղից է, հեռարձակման ընդհատման պատճառ դարձավ: Ադրբեջանում երաժշտություն գնահատողներին այդպես էլ չհաջողվեց վայելել ղարաբաղյան հայի ելույթը` որպես «Եվրատեսիլ 2010»-ի հաղթող:

22 Ноябрь 2010 - 15:12 AMT
Евровидение: В ОТА категорически опровергают сообщения о том, что Армения намерена подать жалобу на Азербайджан
Советник гендиректора Общественного телевидения Армении Диана Мнацаканян, курирующая участие армянских исполнителей в конкурсе «Евровидение», опровергла информацию о том, что, якобы, Армения собирается подать жалобу на Азербайджан в Европейский вещательный союз.
По ее словам, прежде чем подавать жалобу, необходимо сперва убедиться в том, что Азербайджан вообще покупал права на трансляцию “Детского Евровидения 2010”. “Мы не уверены в том, что в Азербайджане конкурс вообще транслировался, так как по тем данным, которые у меня сейчас есть, эта страна абсолютно не заинтересована ни в вещании, ни в участии в данном песенном конкурсе. Пока мы не выясним, был ли эфир, мы не сможем подавать жалобу, а слухи о том, что вещание было прервано, просочились из азербайджанских форумов”, – сказала она в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Некоторые армянские СМИ опубликовали сообщение, согласно которому “на собрании Европейского вещательного союза (EBU), которое состоится 2-3 декабря в Женеве, представители Армении намерены поднять вопрос неоднократного нарушения Азербайджаном правил международного песенного конкурса “Евровидение”. 20 ноября "Детское Евровидение 2010" завершилось триумфальной победой Армении. Песня "Мама" Владимира Арзуманяна набрала 120 баллов. Трансляция Международного детского песенного конкурса «Евровидение-2010» была прервана в Азербайджане, после того, как стал известен победитель. Как сообщает «Еркрамас», победа представителя Армении Владимира Арзуманяна, корни которого из Карабаха, стала причиной отключения телетрансляции. Ценителям музыки из Азербайджана так и не удалось насладиться выступлением карабахского армянина в качестве победителя «Евровидения-2010».