Նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կկայանա գեղանկարիչ, գծանկարիչ, թատերական նկարիչ, ճարտարապետ և թարգմանիչ Վարդգես Սուրենյանցի (1860-1921) ծննդյան 150-ամյակին նվիրված մեծածավալ ցուցահանդես:
Հանրության ուշադրությանը կներկայացվեն ականավոր նկարչի ստեղծագործությունները տարբեր թանգարաններից` Հայաստանի պատմության պետական թանգարան, Սարդարապատի թանգարան, Էջմիածնի թանգարան: Առաջին անգամ Հայաստանի ազգային պատկերասրահը կցուցադրի Սուրենյանցի իր ողջ հավաքածուն (գեղանկար, գծանկար, թատերական նկարչություն)` ավելի քան 200 ստեղծագործություն:
Հոբելյանական ցուցահանդեսի կապակցությամբ լույս կտեսնի կատալոգ (հայերեն և անգլերեն լեզուներով), որտեղ ամփոփ կերպով կներկայացվեն արվեստագետի` ՀԱՊ-ում գտնվող բոլոր գործերը, արխիվային լուսանկարներ:
Ցուցահանդեսի բացմանը կհնչի դասական երաժշտություն ` «Նոր կվարտետ» լարային քառյակի կատարմամբ, ինչպես նաև կցուցադրվի Սուրենյանցի մասին ֆիլմ:

23 Ноябрь 2010 - 14:51 AMT
В Ереване 26 ноября состоится широкомасштабная выставка, посвященная 150-летию живописца, графика, театрального художника, архитектора и переводчика Вардгеса Суренянца (1860-1921).
Вниманию общественности будут представлены работы известного художника из разных музеев – более 200 произведений.
Как сообщили PanARMENIAN.Net из Национальной картинной галереи, в связи с юбилеем художника будет издан каталог (на армянском и английском языках), где будут представлены все работы художника, находящиеся в Национальной галерее Армении, архивные фотографии.
На открытии выставки будет звучать классическая музыка в исполнении струнного ансамбля “Новый квартет”, а также будет показан фильм о Суренянце.