ՖԻԴԵ-ն պաշտոնապես հայտարարեց, որ աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցախաղերը Ռուսաստանի Կազան քաղաքում կանցկացվեն 2011 թ. մայիսի 3-27-ը: Ութ գրոսմայստերները` Թոփալովը, Կարլսենը, Կրամնիկը, Արոնյանը, Գելֆանդը, Մամեդյարովը, Ռաջաբովը և Կամսկին, պետք է մինչեւ 2010 թ. դեկտեմբերի 22-ը հաստատեն իրենց մասնակցությունը: Հրապարակվել են նաև պահեստային մասնակիցների անունները` Գրիշչուկ, Յակովենկո, Վան Յու:
Այսպիսով, եթե Կարլսենը, այնուամենայնիվ, խաղա, Արոնյանի մրցակիցը առաջին փուլում կլինի Գելֆանդը, իսկ եթե նորվեգացին հաստատի իր հրաժարականը, Լևոնը կհանդիպի Գրիշչուկի հետ, հաղորդում է armchess.am-ը:

FIDE официально подтвердил, что матчи претендентов на звание чемпиона мира по шахматам пройдут 3-27 мая в Казани.
8 гроссмейстеров Левон Аронян, Веселин Топалов (Болгария), Магнус Карлсен (Норвегия), Владимир Крамник (Россия), Борис Гельфанд (Израиль), Гата Камски (США), Шахрияр Мамедъяров и Теймур Раджабов (Азербайджан) должны подтвердить свое участие до 22 декабря 2010 года.
В качестве запасных: Александр Грищук, Дмитрий Яковенко (Россия) и Ван Ю (Китай).
В первом этапе соперником Ароняна будет Гельфанд. В случае если Карлсен откажется от участия в турнире, как и заявил ранее, армянский гроссмейстер сыграет против Грищука, сообщает armchess.am