Հայաստանում բնակվող հնդիկների կողմից իրենց հայ ընկերների հետ միասին հնդկական «Դիվալի» տոնի նշումն ամենամյա ավանդույթ է դարձել: «Դիվալին» կամ «կրակների փառատոնը» Հնդկաստանում նշվող ամենակարևոր հնգօրյա փառատոններից մեկն է հոկտեմբերի կամ նոյեմբերի կեսին:
«Նոյեմբերի 13-ին Երևանում նշվում էր մեկ այլ տոն` «Հնդկական մշակութային գիշեր 2010»: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Երևանի Պետական Բժշկական Համալսարանի հնդիկ ուսանողների, ինչպես նաև Facebook սոցիալական կայքի «India-Armenia friendship» (Հայ-հնդկական բարեկամություն) խմբի կողմից»,- հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ին:
Դա երկու մեծ մշակույթների համադրությունը տեսնելու հիանալի հնարավորություն էր: Հնդիկ և հայ ուսանողները ներկայացրեցին վառ ծրագիր` հնդկական խոհանոցով և պարերով: Հայ ուսանողուհիները, որոնք հնդկերեն են ուսումնասիրում Երևանի Վ.Բրյուսովի անվ. պետական լեզվաբանական համալսարանում, յուրահատուկ շոու ներկայացրեցին սարիով:

Празднование индийского праздника “Дивали” индийцами, проживающими в Армении, вместе со своими армянскими друзьями стало ежегодной традицией. “Дивали”, иначе “фестиваль огней”, является одним из самых значимых пятидневных фестивалей в Индии в середине октября или ноября.
“13 ноября в Ереване отмечался другой праздник под названием “Индийская культурная ночь 2010”. Мероприятие было организовано индийскими студентами Ереванского государственного медицинского университета, а также группой “India-Armenia friendship” (Индийско-армянская дружба) социального сайта Facebook”, – сообщили агентству PanARMENIAN.Net.
Это была прекрасная возможность увидеть сочетание двух великих культур. Индийскими и армянским студентами была представлена яркая программа с индийской кухней и танцами. Армянскими студентками, изучающими хинди в Ереванском государственном университете имени В.Брюсова, было представлено особое шоу в сари.