Նոյեմբերի 17-ին կոմիտեն, քննարկելով Հայաստանի մշակույթի նախարարության հայտը, որոշում է ընդունել հայկական խաչքարի արվեստը, խաչքարի խորհուրդը և խաչքարագործությունն ընդգրկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հեղինակավոր ներկայացուցչական ցանկի մեջ: Նշենք, որ այս փաստն առաջացրել է Ադրբեջանի դժգոհությունը, որի ձեռքերով Ջուղայում ոչնչացվել են 1000 հայկական խաչքարեր: Ելույթ ունենալով Բաքվում մամլո ասուլիսում`Ադրբեջանի մշակույթի նախարարը հայտարարել է, որ Քենիայում «կանխարգելվել են հայերի փորձերն ընդգրկել Ադրբեջանի ալբանական խաչերը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակ` որպես հայկական խաչքարեր»: «Կարծիքների լուրջ փոխանակության արդյունքում համապատասխան նմուշներն ընդգրկվել են ցուցակ այլ անունով` որպես միայն Հայաստանում գտնվող և հայկական արվեստին պատկանող արվեստի նմուշներ: Ալբանական խաչքարերը ցուցակում ընդգրկելու հնարավորությունը լիովին բացառվել է»,- ասել է Գարաևը:
Հայ հասարակությունն առաջին անգամ չէ, որ բախվում է Ադրբեջանի կողմից փաստերը խեղաթյուրելու հետ: Այլ երկրների մշակութային հուշարձանները յուրացնելը, հայկական խաչքարերն «ալբանականի» վերածելն ադրբեջանցի պաշտոնյաների համար սովորական երևույթ է դարձել:
Մենք մեր հերթին խորհուրդ ենք տալիս Ադրբեջանի քաղաքացիներին այցելել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կայք` http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?lg=en&pg=00011&RL=00434 և ծանոթանալ կոմիտեի որոշման և նրա հետ, թե ինչպես են ներկայացվել հայկական խաչքարերն այդ որոշման մեջ:
Պետք է նշել, որ հայկական խաչքարեր կարելի է հանդիպել աշխարհի ցանկացած անկյունում, որտեղ բնակվում են հայեր, այդ թվում` ժամանակակից Ադրբեջանում, որտեղ ադրբեջանական իշխանություններին ահա արդեն մի քանի տասնամյակ չի հաջողվում ջնջել հայկական հետքը:

During the Nov 17 meeting, in a discussion of Armenian Culture Ministry’s application, Armenian Cross-Stones Art. Symbolism and Craftsmanship of Khachkars was inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
This fact aroused indignation of the delegation from Azerbaijani, the country which demolished about 1000 Armenian khachkars in Julfa.
Addressing a press conference in Baku, Garayev said that “Armenian delegation’s attempt to include Albanian crosses in Azerbaijan in the UNESCO list as Armenian khachkars was prevented.”
“As a result of exchange of views, the samples were included in the list under another name and inclusion of Albanian crosses was prevented,” he said.
Meanwhile, we strongly advise the people of Azerbaijan to visit UNESCO’s official website, http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?lg=en&pg=00011&RL=00434 to read the organization’s resolution.
Armenian khachkars can be seen in any corner of the world where Armenians used to live. Azerbaijan is not an exception. However, the country’s leadership has been trying to eliminate any sign of Armenian culture throughout the territory over years.