Այսօր Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվեց հայ նշանավոր նկարիչ, նկարազարդող, բեմանկարիչ, թարգմանիչ Վարդգես Սուրենյանցի ցուցահանդեսը` նվիրված վարպետի 150-ամյակին: Ինչպես իր խոսքում նշեց Ազգային պատկերասրահի գիտաշխատող, տնօրենի տեղակալ Հասմիկ Հարությունյանը, ցուցահանդեսում ներկայացված են նկարչի աշխատանքներ տարբեր թանգարաններից, այդ թվում` Հայաստանի Պատմության թանգարանից, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարանից, Սարդարապատի թանգարանից, Էրմիտաժից: «Սուրենյանցի կյանքի օրոք միայն մեկ անհատական ցուցահանդես կայացավ 1901 թվականին Բաքվում, հաջորդ ցուցահանդեսները տեղի ունեցան արդեն նրա մահից հետո, այդ թվում` 1960 թվականին նկարչի 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը»,- պատմեց փոխտնօրենը` առանձնապես նշելով, թե որքան կարևոր է հենց այս ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են 200 աշխատանքներ` գեղանկարչություն, գրաֆիկա, թատերական բեմադրությունների էսքիզներ:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին շնորհավորեց բոլորին ցուցահանդեսի բացման կապակցությամբ և ընդգծեց, որ այս միջոցառումն առաջին տեղում է Սուրենյանցի տարվա շրջանակներում: «Այն փաստը, որ այս հոբելյանին նվիրված միջոցառումների անցկացման համար հատուկ հանձնաժողով է ստեղծվել, վկայում է այն դերի մասին, որը խաղում է Սուրենյանցը Հայաստանի համար: Շատ կարևոր է վերաիմաստավորել Վարդգես Սուրենյանցի ժառանգությունն ու նրա ստեղծագործությունը ներկայացնել ողջ աշխարհին, քանի որ այս մեծ նկարիչը համաշխարհային արվեստի լավագույն վարպետներից մեկն է»:
Ցուցահանդեսի բացման շրջանակներում ցուցադրվեցին Սուրենյանցի կյանքի և ստեղծագործության մասին պատմող երկու վավերագրական ֆիլմեր, արվեստաբան Մարտին Միքայելյանը հյուրերին ներկայացրեց նկարչի դերը հայկական արվեստի պրիզմայում, իսկ Ազգային պատկերասրահի գրաֆիկայի բաժնի գիտաշխատող Վիկտորիա Բադալյանն արվեստը գնահատողներին ծանոթացրեց Սուրենյանցի գրաֆիկական աշխատանքների նոր ալբոմին, որը լույս է տեսել այս տարի:

Сегодня в Национальной картинной галерее Армении открылась персональная выставка армянского живописца, иллюстратора, театрального художника, переводчика Вардгеса Суренянца, приуроченная 150-летию мастера. Как в своей речи отметила заместитель директора Национальной галереи по научной работе Асмик Арутюнян, на выставке представлены работы художника из разных музеев, в том числе из Музея истории Армении, из музея Первопрестольного Эчмиадзина, из музея Сардарапата, из Эрмитажа. “При жизни у Суренянца была только одна персональная выставка в Баку в 1901 году, последующие выставки уже были после его смерти, в том числе приуроченная к 100-летию живописца в 1960 году”, – рассказала заместитель директора, особо отметив насколько важна именно эта выставка, где представлены 200 работ – живопись, графика, эскизы к театральным постановкам.
В свою очередь, премьер министр РА Тигран Саркисян поздравил всех в связи с открытием выставки и подчеркнул, что это мероприятие стоит на первом месте в рамках года Суренянца: “Тот факт, что была создана специальная комиссия для проведения мероприятий, приуроченных этому юбилею, свидетельствует о той роли, которую играет Суренянц для Армении. Очень важно переосмыслить наследие великого художника и представить его творчество всему миру, так как Суренянц является одним из лучших мастеров всемирного искусства”. В рамках открытия выставки было показано два документальных фильма про жизнь и творчество Суренянца, искусствовед Мартин Микаелян представил гостям роль художника в призме армянского искусства, а научный работник отдела графики Национальной галереи Виктория Бадалян познакомила любителей искусства с новым альбомом графических работ Суренянца, который вышел в свет в этом году.