27 Նոյեմբեր 2010 - 11:56 AMT
Նոյեմբերի 27-ին Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի կենտրոնակայանում տեղի է ունեցել ֆեդերացիայի իրավաբանական անձանց միության 8-րդ նիստը, որին մասնկցել է 54 պատգամավոր
Նիստին ներկա էր ՈՒԵՖԱ-ի գործկոմի անդամ և Ուկրաինայի ֆեդերացիայի նախագահ Գեորգի Սուրկիսը: Իր խոսքում նա նշեց, որ հայկական ֆուտբոլը զարգանում է և դա են ապացուցում Հայաստանի հավաքականի հաջող ելույթը ԵԱ-2012 խմբային փուլում և Հայաստանի լարված առաջնությունը, որտեղ հաղթողը հայտնի դարձավ միայն վերջին տուրում: «Ես վստահ եմ, որ դուք կարող եք հաղթահարել ԵԱ խմբային փուլը, մենք ձեզ սպասում ենք Ուկրաինայում ու Լեհաստանում: Հաջողություն եմ մաղթում Հայաստանի ֆեդերացիային»,-ասել է նա: Սուրկիսը ՀՖՖ-ին է նվիրել Եվրոպայի առաջնության լոգոտիպը:
ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը, որը վերընտրվել է նախագահի պաշտոնում ևս 4,5 տարով, իր հաշվետու զեկույցում նշեց, որ ֆեդերացիան շարունակում է ընթանալ դեռևս 8 տարի առաջ որդեգրած սկզբունքներով: Նա ընդգծել է, որ զանգվածային ֆուտբոլի զարգացումը ֆեդերացիայի կարևոր ուղղություններից մեկն է: «2009թ. հունվարից Հայաստանի 450 դպրոցներում դասավանդվել է փորձնական ֆուտբոլ առարկան, իսկ 2010թ. այն մշտական է դարձել: ՀՖՖ-ն զանգվածային ֆուտբոլի 975 միջոցառում է անցկացրել, որին մասնակցել է 51 հազար երեխա, մարզիչ ու ուսանող: Բացվել է 32 «բաց զվարճալի ֆուտբոլային դպրոցներ», վերպատրաստվել և կրթվել են 514 մարզիչ-ինստրուկտորներ»,-ասել է Հայրապետյանը:
Ֆեդերացիայի նախագահն ընդգծել է, որ դժգոհ է մրցավարների աշխատանքից, որոնք սպասարկում էին Հայաստանի առաջնության խաղերը. «Դեռ 2007-2008թթ. մենք համակարգային փոփոխություններ կատարեցինք այդ ոլորտում, հիմնվելով միջազգային փորձի ու ՈՒԵՖԱ-ի մրցավարական հայեցակարգի վրա: Այդ փոփոխությունները պետք է զգալի արդյունք տային, սակայն, դա տեղի չունեցավ և ես խայտառակ եմ համարում մեր մրցավարների մրցավարությունը»:

27 ноября в штаб-квартире Федерации футбола Армении состоялось 8 заседание союза юридических лиц федерации, в котором приняли участие 54 делегата.
На заседании присутствовал член исполкома UEFA и президент Федерации футбола Украины Георгий Суркис. Он в своей речи отметил, что армянский футбол развивается и лучшие показатели этого – успешное выступление сборной Армении в групповом этапе чемпионата Европы 2012 года и напряженный чемпионат Армении, где лишь в последнем туре стало ясно имя победителя. “Я уверен, у вас есть возможность преодолеть групповой этап чемпионата Европы, мы вас ждем в Украине и в Польше. Желаю успехов федерации Армении”, – отметил он.
Суркис подарил армянской футбольной федерации логотип чемпионата Европы.
Президент ФФА Рубен Айрапетян, который был переизбран президентом еще на 4,5 года, в своем отчете о реализованных работах федерации в течение 2009-2010 годов отметил, что они продолжают двигаться по пунктам, которые были приняты 8 лет назад. Он подчеркнул, что развитие массового футбола – одно из самых важных направлений федерации. “С января 2009 года в 450 школах Армении преподавался предмет “футбол”, а с сентября 2010 года он стал постоянным. ФФА провела 975 мероприятий по массовому футболу, и в них приняли участие около 51 тыс. детей, тренеров и студентов. Открылись 32 “открыто – развлекательные футбольные школы”, получили квалификацию 514 тренеров-инструкторов”, – сказал Айрапетян.
Президент Федерации подчеркнул, что недоволен работой судейской бригады, которая обслуживала матчи чемпионата Армении: “Еще в 2007-2008 годах мы реализовали системные изменения в этой сфере, основываясь на международном опыте и согласно судейской конвенции UEFA. Эти изменения, по сути, должны были дать ощутимый результат, но, к сожалению, так не случилось, и судейство наших арбитров я оцениваю как позорное”.